Kurs na prawo jazdy – dlaczego najtańszy nie będzie najlepszy?

Posiadanie prawa jazdy jest doskonałym ułatwieniem dnia codziennego. Dzięki uprawnieniom do prowadzenia samochodu nie musimy korzystać z komunikacji publicznej ani martwić się, że gdzieś nie dotrzemy na czas. Nic więc dziwnego, że szkoły nauki jazdy są wręcz oblegane przez kursantów. To branża, w której nigdy nie powinno zabraknąć klientów. Co roku dziesiątki tysięcy osób wchodzą bowiem w dorosłość i zapisują się do szkół nauki jazdy. Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze odpowiedniej szkoły nie kierować się wyłącznie ceną, gdyż może to być bardzo zwodnicze kryterium.

Ceny nauki jazdy w zależności od miasta kształtują się średnio na poziomie 1800-2000 zł. Jednak, jeśli dobrze poszukamy, możemy również znaleźć tańsze oferty. Wiele promocji można znaleźć między innymi na różnego rodzaju portalach sprzedaży grupowych, gdzie kurs prawa jazdy można kupić z kilkusetzłotową zniżką. Także w obrębie jednego miasta możemy znaleźć szkoły, w których ceny są niższe niż średnia rynkowa w tych usługach. Zanim jednak skusi nas promocja i kilkaset złotych w kieszeni, warto rozważyć, czy faktycznie w perspektywie długoterminowej będzie to dla nas zysk.

Sprzedaż grupowa – często nietrafiona

Tania szkoła, niska jakość Na początku przyjrzyjmy się kursom prawa jazdy, które oferowane są przez systemy sprzedaży grupowej. Można w nich znaleźć wiele produktów i usług, których ceny są dużo niższe niż gdzie indziej. Okazja zakupów z rabatem przyciąga też między innymi osoby, które marzą o zrobieniu prawa jazdy. W momencie zakupu zwykle cieszymy się, że udało nam się kupić kurs w dużej promocji. Na tym etapie przyciąga nas niemal wyłącznie znacznie niska cena, nie sprawdzamy natomiast ani oferty danej szkoły jazdy, ani jej doświadczenia na lokalnym rynku. Pierwsze problemy pojawią się zwykle po przeczytaniu regulaminu, w którym znajduje się ograniczenie czasowe promocji. Może się więc okazać, że kurs musimy zrobić od razu, a nie wtedy, kiedy będzie to dla nas najbardziej optymalne pod względem czasowym. Kursy z dużymi zniżkami najczęściej oferują też szkoły, które mają usługi na dosyć niskim poziomie i nie potrafią w żaden inny sposób przyciągnąć kursantów. Duże problemy w czasie kursów w ramach zakupów grupowych możemy mieć także z umawianiem się na jazdy, dostępnością instruktorów oraz innymi formalnościami. Jeśli więc widzimy gdzieś ofertę kursu nauki jazdy w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, zachowajmy zdrowy rozsądek i nie wciskajmy od razu „kup teraz”.

Tania szkoła, niska jakość

W przypadku szkół nauki jazdy działają takie same prawa rynku, jak w każdej innej branży usługowej. Jeśli coś jest dużo tańsze od średnich cen, najczęściej będzie również słabej jakości. Nie inaczej jest w przypadku kursów na prawo jazdy. Jeśli zapłacimy dużo taniej za sam kurs, najprawdopodobniej już w jego trakcie okaże się, że za wiele usług, chociażby za materiały szkoleniowe trzeba będzie dodatkowo zapłacić. W efekcie zwykle bywa tak, że kursy z pozoru dużo tańsze okazują się w takiej samej cenie lub nawet droższe niż te w najlepszych szkołach na rynku.

Jeśli nie cena, to co?

Jak widać cennik szkół jazdy nie jest w żadnym stopniu miarodajnym kryterium wyboru. Warto więc zwracać uwagę na wiele innych czynników. Oczywiście, najlepszą opcją jest szukanie kursu nauki jazdy w mieście zamieszkania. W tej kwestii najwięcej do wyboru mają przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Jeśli interesuje nas kurs prawa jazdy Warszawa, wybór w stolicy będziemy mieć naprawdę spory. Warto zajrzeć chociażby na https://qmobil.pl/kursy-prawa-jazdy-warszawa/, gdzie znajdziemy bogatą ofertę kursów standardowych, weekendowych, ekspresowych, a nawet e-learningowych czy eksternistycznych. Tak duży wybór kursów to gwarancja, że każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Jeśli chcemy szybko zrobić prawo jazdy i standardowy kurs to dla nas stanowczo za długo, warto sprawdzać różne oferty kursów przyspieszonych, weekendowych czy wakacyjnych. Polegają one głównie na przyspieszeniu części teoretycznej, którą można przejść nawet w trzy dni. Dzięki temu dużo szybciej będziemy mogli zająć się praktyczną nauką jazdy, a co za tym idzie, także szybciej podejdziemy do egzaminu państwowego.

Wszystko zgodne z umową

Gdy zapisujemy się na kurs nauki jazdy, podpisujemy konkretną umowę, w której wyszczególnione są prawa i obowiązki zarówno nasze, jak i instruktorów. Warto się z tymi zapisami zapoznać, gdyż w praktyce często bywają łamane. Na co zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na czas trwania zajęć – według standardów nauczania kurs prawa jazdy powinien trwać w części teoretycznej 30 godzin lekcyjnych, a w części praktycznej – 30 pełnych, zegarowych godzin. W praktyce bywa jednak różnie. Zdarzają się instruktorzy, którzy nie przestrzegają czasu, kończą zajęcia szybciej lub w trakcie jazdy załatwiają swoje prywatne sprawy. Nie jest to profesjonalne zachowanie i każdy świadomy kursant powinien od razu zareagować, włącznie z rozmową z właścicielem szkoły jazdy czy prośbą o zmianę instruktora. Nieprawidłowe wykonywanie warunków umowy może być też w niektórych przypadkach powodem do jej zerwania.

Warunki do nauki teoretycznej i praktycznej

W poszukiwaniu dobrej szkoły jazdy sprawdzajmy również warunki, jakie oferuje dana szkoła. Kiepskie warunki lokalowe to najczęściej problem najmniejszych, zwykle jednoosobowych szkół nauki jazdy. Zajęcia odbywają się w niewielkich pomieszczeniach, kursantów jest za dużo, a miejsca zbyt mało. Ciężko jest w takich warunkach skoncentrować się i skutecznie przyswajać wiedzę. Dobrze jest też sprawdzić samochody, na których odbywa się nauka jazdy. Powinny to być nowe lub w miarę nowe auta, a nie pojazdy użytkowane od kilkunastu lat. Bez względu na to, czy interesuje nas prawo jazdy Warszawa, czy nauka w innym mieście, zawsze warto dobrze i pod każdym względem sprawdzić wybraną szkołę. Od jakości i poziomu nauczania oraz podejścia instruktorów w ogromnym stopniu zależy nasze powodzenie na egzaminie państwowym.

Poprzedni artykuł

Jaki program diagnostyczny do samochodu wybrać? 3 Porady eksperta

Następny artykuł

Kiedy należy spodziewać się rekalkulacji składki OC?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *