Letnie opony do samochodu – dlaczego powinieneś pamiętać o zmianie?

Sezonowa wymiana opon to ważny element obsługi samochodu, który pozwala nam nie tylko na komfortowe korzystanie z tego środka transportu, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo na drodze, gdzie – zależnie od pory roku – obserwujemy bardzo zróżnicowane warunki. Czym różnią się opony letnie od zimowych i dlaczego nie warto na nich oszczędzać? Kiedy powinniśmy zacząć planować wymianę?

  1. Mieszanka gumy ma znaczenie
  2. Kiedy wymienić opony na letnie?

Mieszanka gumy ma znaczenie

Głównymi elementami, jakie opony letnie odróżniają się od zimowych, są mieszanka gumy wykonana do produkcji oraz bieżnik. O ile w przypadku ogumienia zimowego materiał jest miękki, a bieżnik głęboki i agresywny, dzięki czemu samochód lepiej “klei się” do drogi, o tyle w przypadku sezonu letniego opony są wykonywane z twardej gumy i z delikatniejszym bieżnikiem. Dzięki temu lepiej trzymają się suchej i rozpalonej słońcem nawierzchni, a także ich właściwości jezdne w wysokiej temperaturze są dużo lepsze. Gdybyśmy próbowali przejeździć lato bez zmiany opon, moglibyśmy zużyć zimówki w zaledwie kilka miesięcy, podczas gdy ich zwykły czas użytkowania to parę lat.

W przypadku ogumienia letniego ważna jest również jakość produktu – lepiej wybierać opony ze średniej lub górnej półki, ponieważ takie zapewnią nam najwyższy komfort jazdy. W przypadku samochodów o dużej mocy warto także rozważyć zakup z segmentu premium.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Pogoda w Polsce bywa bardzo zróżnicowana i często zdarza się, że płata nam psikusa w postaci kilku bardzo ciepłych dni przeplatanych z pochmurnymi i zimnymi okresami. Jak w takiej sytuacji określić, kiedy nadszedł czas na zamontowanie opon letnich? Najlepiej posłużyć się do tego średnią temperaturą z dłuższego przedziału czasowego, np. dwóch tygodni lub miesiąca. Jeżeli średnia dobowa temperatura w tym czasie będzie większa, niż 7 stopni Celsjusza, to znak że powinniśmy umówić się na wymianę zimówek na ogumienie letnie.

Opony letnie znacznie różnią się od zimowych i dlatego powinniśmy zakładać je w momencie, gdy temperatura i pogoda zacznie się znacząco zmieniać na cieplejszą. Jeżeli nie jeździmy na ogumieniu wielosezonowym, nie możemy sobie pozwolić na zapomnienie o zmianie – opony zimowe nie przetrwają długo na suchej nawierzchni, a dodatkowo przyczynią się do większego spalania i nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony na drodze. Z tego względu nie powinniśmy zwlekać z wymianą, a umówić się do wulkanizatora jak tylko zauważymy utrzymującą się poprawę pogody.

Poprzedni artykuł

Nowe opony – czy to konieczność?

Następny artykuł

Zalety i wady wypożyczania samochodów

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *