Instalacje gazowe do silników benzynowych są bardzo popularne. Ceny gazu są nieporównywalnie niższe niż ceny benzyny. Inwestycja w zakup i montaż instalacji gazowej zwraca się z nawiązką bardzo szybko. Jak szybko zależy już od tego, jak dużo jeździsz. Nowoczesne systemy pozwalają zamontować gaz w samochodzie nawet z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Jeśli stoisz przed wyborem LPG czy CNG w swoim aucie, oto porównanie.
LPG a CNG najważniejsze różnice
LPG – to mieszanina węglowodorów, głównie propanu i butanu. Jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Sprężony i w płynnej postaci może być przechowywany wiele lat bez utraty właściwości, co ułatwia jego dystrybucję. Dystrybutory LPG znajdziesz na niemal każdej stacji paliw. LPG na dużą skalę montowane jest w samochodach z silnikami benzynowymi. Polaków przyciąga głównie jego cena, nawet dwa razy niższa od benzyny. LPG charakteryzuje nieco niższa wydajność energetyczna. Jednak w nowoczesnych i dobrze wyregulowanych systemach gazowych różnice między jazdą na benzynie a LPG są nieodczuwalne. To istotne zwłaszcza przy wyprzedzaniu.
Instalacja gazowa musi być odpowiednio dobrana do konkretnego samochodu. Szczególnie ważny jest wybór podzespołów. Dobry system gazowy pozwoli zaoszczędzić, zachowując radość z osiągów silnika – mówi ekspert z Zenit Autogas Systems.
W Polsce instalacje CNG w samochodach są znacznie mniej popularne od LPG, co wynika z bardzo ograniczonego dostępu do tego paliwa. Mamy w Polsce dosłownie kilka-kilkanaście stacji z dystrybutorami CNG. Pojedyncze stacje znajdziesz jedynie w dużych miastach. Przechowywanie i dystrybucja CNG się jak na razie nie opłaca. W sieci pojawiają się jednak porady, jak zorganizować stację tankowania w… przydomowym ogrodzie. Możesz zadać sobie pytanie, czy CNG ma jakieś zalety. Ma dość istotną – jest bardziej energetyczne niż LPG, więc jeszcze tańsze w użytkowaniu. Jeśli jesteś zawodowym kierowcą – np. taksówkarzem to instalacja CNG może się opłacić bardziej, o ile w Twoim mieście jest punkt tankowania.
Czy mogę zatankować LPG do instalacji CNG? Rzecz o różnicach instalacji gazowych
W głowach jednych pojawi się myśl, że to gaz i to gaz, więc bez problemu można tankować je zamiennie. Są tacy, którzy od myśli przechodzili do czynów, konstruowali przejściówki i rzeczywiście zasilali butle CNG gazem LPG. Czy to zdawało egzamin? Chociaż obie instalacje gazowe działają na podobnych podzespołach, to pojawiają się istotne rozbieżności konstrukcyjne. Ze względu na różne ciśnienia przechowywania LPG i gazu ziemnego pojawiają się różnice w budowie zbiorników. Inne wartości ciśnienia wymuszają również różne przewody doprowadzające paliwo ze zbiornika do komory silnika. Inne są też regulatory ciśnień, co wynika z odmiennych stanów skupienia – CNG pozostaje lotny, natomiast LPG w stanie ciekłym zmienia się w gaz dopiero w komorze silnika.
Wymienione różnice powodują, że zasilanie systemu gazem do tego nieprzeznaczonym jest bez sensu i jest przede wszystkim niebezpieczne. CNG z uwagi na wysokie ciśnienie wymaga odpowiednich podzespołów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.