Metody transportu wyrobów niespaletyzowanych

Obecnie do przewożenia ładunków niespaletyzowanych wykorzystuje się wózki transportowe (technologiczne) ręczne i napędzane. Urządzenia te umożliwiają transport wyrobów nietypowych o zmiennym gabarycie, takich jak dłużyzny lub szpule. Są projektowane i zamawiane na specjalne zamówienie. Przeczytaj o rodzajach wózków technologicznych i ich funkcjonalności. Dowiedz się, jaką rolę w przemyśle odgrywają te praktyczne urządzenia.

Metody transportu

Przewożenie towarów niespaletyzowanych w halach magazynowych czy przemysłowych umożliwiają wózki transportowe. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń:

  • ręczne: są niewielkie i można je łatwo złożyć, charakteryzują się stosunkowo dużym udźwigiem, wyposażone są w uchwyty ułatwiające sterowanie;
  • platformowe: nie mają uchwytów, natomiast są zautomatyzowane, dzięki czemu zwiększają wydajność wykonywanych za ich pomocą prac, mają większość ładowność niż wózki ręczne.

Wózki transportowe konstruuje się w zależności od ich przeznaczenia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu stal malowaną proszkowo, stal ocynkowaną galwanicznie lub ogniowo, która jest odporna na rdzewienie i działanie kwasów. Ze względu na konieczność dostosowania ich budowy do rodzaju wykonywanych prac, wózki technologiczne wykonuje się na zamówienie. Zastosowanie materiałów kwasoodpornych sprawia, że urządzenie te stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Zalety

Wykorzystanie tych urządzeń ma szczególne znaczenie w przemyśle. Specjalna konstrukcja wózków transportowych ułatwia i przyspiesza przewożenie towarów. Dzięki nim zarówno załadunek, jak i przenoszenie ciężkich wyrobów na terenie hal czy magazynów jest bezpieczne i bardziej efektywne. Zastosowanie wytrzymałych materiałów i solidna budowa gwarantują stabilność przewożonych towarów.

Jak dodaje specjalista z firmy BestTapNiektóre modele wózków posiadają też dodatkowe funkcjonalności, jak na przykład wbudowana waga elektroniczna czy ciche koła, ograniczające poziom hałasu w obiektach przemysłowych. Producenci są w stanie wykonać także wózki piętrowe, na których można przewieść większą ilość towaru za jednym razem. Natomiast w przypadku wózków osiatkowanych, możliwy jest transport nawet bardzo drobnych elementów.

Dużą zaletą jest także mobilność tych urządzeń – skrętne kółka i niewielkie wymiary sprawiają, że bez problemu można nimi manewrować między wąskimi korytarzami i przejściami w magazynach czy zakładach produkcyjnych. Poręczność i mnogość zastosowań wózków transportowych czyni je niezastąpionymi produktami w halach magazynowych, logistycznych i produkcyjnych.

Wózki technologiczne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport wyrobów niespaletyzowanych, nietypowych, o zmiennym gabarycie i podstawie transportowej, takich jak dłużyzny, szpule czy baloty.

5/5 - (1 vote)

Read Previous

Kiedy należy skorzystać z usług serwisu samochodowego?

Read Next

Rodzaje opon do wózków widłowych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *