Miernik grubości lakieru — czy warto kupić?

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu używanego, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów samochodu. Dla własnego bezpieczeństwa należy zweryfikować jego bezwypadkowość, jak również czy samochód miał w swojej przeszłości naprawy blacharsko-lakiernicze. Niestety zakup używanego samochodu w dzisiejszych czasach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Żadną tajemnicą jest fakt, że auta powypadkowe i podwójnie malowane mają znacznie mniejszą wartość. W Polsce ciężko jest kupić używany samochód, w którym nie ma zatajonych przez sprzedającego wad. Sprowadzane samochody rzadką mają w pełni udokumentowaną historię. Warto ułatwić sobie życie za pomocą nowoczesnych technologii. Do tego celu posłuży nam miernik grubości lakieru. 

Wykorzystując to małe i praktyczne urządzenie, jakim jest miernik grubości lakieru, możemy sprawdzić grubość i wyeliminować obawę, że przepłacimy lub natrafimy na samochód, który w rzeczywistości był wypadkowy i nie jest dla nas bezpieczny. 

Co możemy sprawdzić miernikiem lakieru?

Należy koniecznie sprawdzić każdy element lakierowany samochodu m.in.:

 • błotniki,
 • drzwi,
 • klapa bagażnika,
 • progi,
 • słupki A/B/C,
 • podłoga bagażnika,
 • dach.

W Polsce niestety wielu handlarzy próbuje ukryć przeszłość aut, poprzez wymianę całych elementów. Dlatego tak ważne jest zbadanie wszystkich słupków, ponieważ tylko sprawdzając te miejsca, będzie możliwe wykrycie łączenia elementów i grubszej ilości lakieru w tych właśnie miejscach. Miernik lakieru idealnie sprawdzi się dla osób, które nie mają doświadczenia. Urządzenie jest dostępne na rynku w przystępnej cenie dla każdego. Kupno czujnika działającego na każdej powierzchni oszczędza nam czas na zastanawianie się, z czego jest wykonany dany element samochodu. 

miernik lakieruJaki miernik grubości lakieru wybrać?

Mierniki lakieru renomowanego producenta Prodig-Tech możemy już kupić za ok. 120 zł. Urządzenie najprostsze z możliwych, lecz dające wiele możliwości. Jeśli planujemy często wykonywać pomiary i wykorzystywać wielkie możliwości miernika przy zakupie używanych samochodów, warto zainwestować w miernik lakieru z sondą na przewodzie. Taki miernik ułatwi nam pomiar w wielu niedostępnych miejscach. W ofercie firmy Prodig-Tech polecane są modele takie jak GL-8sGL-PRO-1, które są gwarancją dobrej jakości

Zalety czujnika grubości lakieru z wbudowaną sondą:

 • dokładny wynik,
 • są bardziej precyzyjne i posiadają szeroki zakres pomiaru,
 • profesjonalne i solidne,
 • intuicyjne w użyciu.

Jak zmierzyć grubość lakieru?

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jaka powinna być fabryczna grubość lakieru samochodu. Można poszukać tych informacji wcześniej już w internecie. Dobry również źródłem są fora tematyczne. Często właściciele samochodu wymieniają się tam informacjami, radami. Istnieje również szybsza możliwość, a mianowicie zwrócić się z pytaniem do ASO danej marki.  Najczęstszy jednak podział powłoki lakierniczej to:

 • 60 µm-200 µm — lakier fabryczny,
 • 200 µm-300 µm — lakier powtórnie malowany,
 • powyżej 300 µm — naprawa blacharska i szpachlowanie.

Najlepiej mierzyć samochód umyty, jeśli jednak nie jest – należy ewentualnie przetrzeć szmatką miejsca, w których przykładamy sondę. Dzięki temu unikniemy błędnego pomiaru. Jeżeli mierzymy testerem, który nie ma sondy kulkowej, należy zwrócić uwagę, czy przylega on równomiernie całą powierzchnią do lakieru.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Mercedes-Benz najlepszy w dbaniu o Klientów

Następny artykuł

Renowacja silnika w motocyklu – o jakie części warto zadbać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments