Miernik grubości lakieru — czy warto kupić?

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu używanego, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów samochodu. Dla własnego bezpieczeństwa należy zweryfikować jego bezwypadkowość, jak również czy samochód miał w swojej przeszłości naprawy blacharsko-lakiernicze. Niestety zakup używanego samochodu w dzisiejszych czasach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Żadną tajemnicą jest fakt, że auta powypadkowe i podwójnie malowane mają znacznie mniejszą wartość. W Polsce ciężko jest kupić używany samochód, w którym nie ma zatajonych przez sprzedającego wad. Sprowadzane samochody rzadką mają w pełni udokumentowaną historię. Warto ułatwić sobie życie za pomocą nowoczesnych technologii. Do tego celu posłuży nam miernik grubości lakieru. 

Wykorzystując to małe i praktyczne urządzenie, jakim jest miernik grubości lakieru, możemy sprawdzić grubość i wyeliminować obawę, że przepłacimy lub natrafimy na samochód, który w rzeczywistości był wypadkowy i nie jest dla nas bezpieczny. 

Co możemy sprawdzić miernikiem lakieru?

Należy koniecznie sprawdzić każdy element lakierowany samochodu m.in.:

 • błotniki,
 • drzwi,
 • klapa bagażnika,
 • progi,
 • słupki A/B/C,
 • podłoga bagażnika,
 • dach.

W Polsce niestety wielu handlarzy próbuje ukryć przeszłość aut, poprzez wymianę całych elementów. Dlatego tak ważne jest zbadanie wszystkich słupków, ponieważ tylko sprawdzając te miejsca, będzie możliwe wykrycie łączenia elementów i grubszej ilości lakieru w tych właśnie miejscach. Miernik lakieru idealnie sprawdzi się dla osób, które nie mają doświadczenia. Urządzenie jest dostępne na rynku w przystępnej cenie dla każdego. Kupno czujnika działającego na każdej powierzchni oszczędza nam czas na zastanawianie się, z czego jest wykonany dany element samochodu. 

miernik lakieruJaki miernik grubości lakieru wybrać?

Mierniki lakieru renomowanego producenta Prodig-Tech możemy już kupić za ok. 120 zł. Urządzenie najprostsze z możliwych, lecz dające wiele możliwości. Jeśli planujemy często wykonywać pomiary i wykorzystywać wielkie możliwości miernika przy zakupie używanych samochodów, warto zainwestować w miernik lakieru z sondą na przewodzie. Taki miernik ułatwi nam pomiar w wielu niedostępnych miejscach. W ofercie firmy Prodig-Tech polecane są modele takie jak GL-8sGL-PRO-1, które są gwarancją dobrej jakości

Zalety czujnika grubości lakieru z wbudowaną sondą:

 • dokładny wynik,
 • są bardziej precyzyjne i posiadają szeroki zakres pomiaru,
 • profesjonalne i solidne,
 • intuicyjne w użyciu.

Jak zmierzyć grubość lakieru?

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jaka powinna być fabryczna grubość lakieru samochodu. Można poszukać tych informacji wcześniej już w internecie. Dobry również źródłem są fora tematyczne. Często właściciele samochodu wymieniają się tam informacjami, radami. Istnieje również szybsza możliwość, a mianowicie zwrócić się z pytaniem do ASO danej marki.  Najczęstszy jednak podział powłoki lakierniczej to:

 • 60 µm-200 µm — lakier fabryczny,
 • 200 µm-300 µm — lakier powtórnie malowany,
 • powyżej 300 µm — naprawa blacharska i szpachlowanie.

Najlepiej mierzyć samochód umyty, jeśli jednak nie jest – należy ewentualnie przetrzeć szmatką miejsca, w których przykładamy sondę. Dzięki temu unikniemy błędnego pomiaru. Jeżeli mierzymy testerem, który nie ma sondy kulkowej, należy zwrócić uwagę, czy przylega on równomiernie całą powierzchnią do lakieru.

4.9/5 - (39 votes)

Read Previous

Mercedes-Benz najlepszy w dbaniu o Klientów

Read Next

Renowacja silnika w motocyklu – o jakie części warto zadbać?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *