Moment obrotowy silnika – czym jest?

Moment obrotowy silnika brzmi jak bardzo skomplikowane wyrażenie. W rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane zagadnienie. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi.

Co to jest moment obrotowy silnika?

W fachowym rozumieniu, jest to iloczyn wartości siły pochodzącej od ciśnienia gazów działających na tłok i długości wykorbienia wału korbowego (bądź siła pomnożona przez długość ramienia w ruchu obrotowym). Wał korbowy jest odpowiedzialny za ruch obrotowy. A te informacje oznaczają, że jest to po prostu siła silnika spalinowego. To właśnie dzięki niemu, możliwe jest holowanie pojazdu (czyli tak zwany uciąg). Również to on warunkuje rozpędzanie się samochodu – przy wzroście obrotów, moment obrotowy narasta do pewnego momentu, aby potem zacząć powoli spadać. Jego wartość jest mierzona w warunkach laboratoryjnych. Do pomiarów służą specjalne przyrządy nazywane hamulcami. Moment jest wyrażany w niu­to­no­me­trach (Nm).

A co oznacza moment obrotowy?

W praktyce, im wyższa jest wartość momentu obrotowego silnika, tym łatwiej samochód będzie pokonywał różne opory mogące pojawić się podczas ruchu pojazdu. Jeśli auto ma wysoką wartość momentu obrotowego przy wysokich prędkościach obrotowych, to nawet przy tych wysokich obrotach, będzie w stanie rozpędzać dalej pojazd. Wartość momentu obrotowego silnika rośnie szybko w silnikach benzynowych, a podczas gdy samochód zyskuje na prędkości, jego poziom maleje i osiąga minimalny poziom przy maksymalnych obrotach. Odwrotna sytuacja jest w silnikach wysokoprężnych.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, jest korelacja między momentem obrotowym silnika a jego mocą.

Moment obrotowy a moc

Zostało wyjaśnione już, czym jest moment obrotowy silnika. Moc jest ilością energii możliwej do uzyskania w określonym czasie i odpowiada przede wszystkim za prędkość maksymalną. Jednak warto tutaj zauważyć, że prędkość maksymalna samochodu jest wartością bardzo zależną od przełożeń układu napędowego. Dodatkowo, jest ona zależna od momentu obrotowego silnika i jego prędkości obrotowej. Aby ją obliczyć, najpierw należy pomnożyć wartość momentu obrotowego (wyrażonej w niutonometrach) i prędkości obrotowej (wyrażonej w radianach na sekundę). Jednostki są bardzo ważne i nie można o nich zapominać w obliczeniach. Otrzymany wynik trzeba podzielić przez 9549, aby otrzymać wynik w kilowatach (kW). Jednak powszechną praktyką jest wyrażanie mocy silnika w koniach mechanicznych. Takie nazewnictwo można spotkać znacznie częściej.

Moc i moment obrotowy pełnią bardzo ważną rolę. Tak samo jak w ciele człowieka serce wraz z płucami.

Co te informacje będą oznaczać w praktyce?

Te dwa zagadnienia, czyli moment obrotowy silnika oraz jego moc, oddziałują na siebie nawzajem.

Gdy obciążamy samochód jakimś ładunkiem, te dwie rzeczy mają duże znaczenie. Auto sprawdzi się lepiej w ciągnięciu większego ciężaru, jeżeli będzie miało wysoki moment obrotowy i małą moc silnika. Jednak w takim wypadku, wystąpią problemy podczas przyśpieszania.

Podsumowując, przy porównywaniu aut, należy zwracać uwagę zarówno na moment obrotowy silnika, jak i jego moc. Oba parametry są bardzo istotne i żadnego nie można pomijać – zdradzą one przydatne informacje o danym pojeździe. Dużo również zależy od tego, pod jakim kątem oglądamy samochód. Inne rzeczy będą istotne w samochodzie mającym służyć do przewożenia ciężkich ładunków, a inne w autach bardziej rekreacyjnych. Niedostosowanie parametrów silnika do potrzeb kierowcy może skutkować awarią – w takim wypadku zapraszamy na Deler.pl

Poprzedni artykuł

Jak smarować łożyska, czyli prawidłowa konserwacja

Następny artykuł

Kosmetyki samochodowe – czy warto inwestować?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *