Motostacja – kiedy powinno się wymieniać części samochodowe?

Wymiana niektórych części w samochodzie jest niezbędna, by pojazd działał prawidłowo przez długi czas. Oleje, filtry, klocki hamulcowe i inne części eksploatacyjne powinny być wymieniane na nowe, by przedłużyć żywotność silnika, układu hamulcowego, skrzyni biegów i innych ważnych podzespołów. Motostacja podpowiada, kiedy należy zamontować w aucie nowe części samochodowe.

  • Kiedy wymienić klocki hamulcowe? Motostacja wyjaśnia
  • Kiedy wymienić filtr paliwa?
  • Kiedy wymienić olej silnikowy?

Eksploatacja samochodu sprawia, że poszczególne części umieszczone w jego wnętrzu stopniowo się zużywają. Im więcej jeździ się autem, tym szybciej się to dzieje. Sprawdź, jak dbać o samochód oraz zapoznaj się z ofertą sklepu Motostacja.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe? Motostacja wyjaśnia

Klocki hamulcowe są podstawowym elementem w układzie hamulcowym. Ich prawidłowe działanie sprawia, że tarcze hamulcowe służą dłużej, a hamulce działają efektywniej. Ostatni moment na wymianę klocków pojawia się, gdy ich grubość wynosi mniej niż 1,5 mm – tak twierdzą mechanicy, którzy zaopatrują się w sklepie Motostacja. Problemy z klockami sygnalizuje pisk podczas hamowania. W nowszych samochodach instalowany jest dodatkowo czujnik elektroniczny, dzięki czemu zużyte markowe części powodują zapalanie się kontrolki na desce rozdzielczej. Jeżeli nowe części nie powodują zapalanie się kontrolki tuż po wymianie elementu, konieczne jest jego ponowne założenie. Klocki mogą być poluzowane, przez co ocierają o tarczę hamulca.

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Przez długi czas filtry paliwa polecano wymieniać co 30 tysięcy kilometrów. Obecnie niektóre filtry umożliwiają przejechanie nawet 120 tysięcy kilometrów, jednak zaleca się, by wymieniać je wcześniej. Zbyt długie zwlekanie z wymianą może spowodować uszkodzenie innych części do samochodów osobowych. Jeżeli jeździ się samochodem niewiele, a roczny przebieg jest niższy niż 10 tys. km, powinno się wymieniać filtry raz w roku. Koszt wymiany części jest niewielki, natomiast zapewnia o wiele lepszą pracę silnika i przedłuża jego żywotność.

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Każdy producent samochód osobowych rekomenduje, co ile powinno się wymieniać olej silnikowy i jakiego oleju powinno się używać w tym celu. Większość mechaników wskazuje, że olej powinien być wymieniany co 15-17 tysięcy kilometrów, jednak w przypadku olejów long life możliwe jest przejechanie nawet 30-50 tys. km bez wymiany płynu. W samochodach z instalacją gazową nowy olej powinno się wlewać co 10-12 tys. km. Jeżeli zbyt długo zwleka się z wymianą oleju, ciecz traci właściwości smarujące i antykorozyjne, co ma negatywny wpływ na pracę silnika.

Poprzedni artykuł

Zalety i wady wypożyczania samochodów

Następny artykuł

Napełnianie klimatyzacji krok po kroku

Komentarz:

  • Myślę, że 30 tys km na jednej zmianie oleju, nawet w przypadku longa to zdecydowanie za dużo. Sugerowałbym zmianę oleju o większej częstotliwości . Ja wymieniam między 18-20 tys km, również na longu, auto z 2016 roku, salonowe. Mimo, że producent przewiduje ponad 35 tys km

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *