Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej

Ostrożności nigdy za wiele, jak to się mądrze mówi. Jeśli masz już za sobą wybór lokalizacji i nieruchomości, nie pozostaje Ci nic innego, jak finalizacja transakcji z deweloperem. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu dokumentów? Kto i jakie koszty ponosi podczas realizacji transakcji? I co musi zawierać umowa deweloperska? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Umowa deweloperska a ustawa

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. (Dz.U. Nr 232, poz. 1377) jest potocznie nazywana umową deweloperską. To właśnie na jej podstawie zawiera się umowę, w której deweloper zobowiązuje się do przeniesienia lub ustanowienia praw własności na nabywcę, po zakończeniu przedsięwzięcia. Kupujący natomiast zobowiązuje się do zapłacenia określonej kwoty na rzecz inwestora. Najprościej mówiąc, deweloper zobowiązuje się sprzedać daną nieruchomość, a kupujący do zapłaty za nią.

Podstawowym założeniem, które przyświeca prawodawcy przy tworzeniu ustawy, było zagwarantowanie skutecznej i szerokiej ochrony praw nabywców. Stąd też zawierają się w niej regulacje, które mają na celu zabezpieczyć kupującego przed nieprawidłowymi działaniami dewelopera bądź też innymi sytuacjami losowymi, które będą wywołane niekorzystnym biegiem zdarzeń niezawinionych przez dewelopera.

Gdzie można sprawdzić umowę deweloperską?

Przed podpisaniem umowy o zakup mieszkania od dewelopera, należy dokładnie przeanalizować jej treść. Często zapisy są skomplikowane i napisane prawniczym, niezrozumiałym językiem, dlatego poleca się wtedy kontakt z kancelarią rady prawnego, który wytłumaczy wszystkie kwestie. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zweryfikowania, czy wszystkie przepisy są zgodne z prawem i nie naruszają dobra interesu.

Kto ponosi koszty realizacji umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska musi być zawarta przed notariuszem, ponieważ inaczej nie będzie ona ważna. Przyjmuje ona wtedy postać aktu notarialnego, który jest dołączany do całej dokumentacji mieszkania od dewelopera. Co istotne, takie przedsięwzięcie wcale nie jest darmowe, a koszt wszystkich czynności obejmuje wynagrodzenie notariusza, wypisy aktu notarialnego, koszty sądowe postępowania wieczystoksięgowego.

Co musi zawierać umowa o zakup mieszkania od dewelopera?

Umowa deweloperska jest bardzo ważnym dokumentem, na podstawie którego nabywa się prawa do nieruchomości. Taki akt powinien zawierać:

  • określoną datę, miejsce i strony umowy
  • cenę nabycia praw do nieruchomości
  • informacje o nieruchomości
  • określenie układu i położenia poszczególnych pomieszczeń
  • wysokość oraz terminy lub warunki spełnienia świadczeń pieniężnych
  • informacje o położeniu lokalu mieszkalnego w budynku
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych
  • określenie wysokości odsetek i kar umownych

Więcej informacji o tym, co powinna zawierać umowa deweloperska znajduje się na stronie https://republikawnetrz.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik-krok-po-kroku/.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy deweloperskiej?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy. Należy jednak wiedzieć, że są kwestie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Z punktu widzenia nabywcy z pewnością istotne będzie to, jak zabezpieczone są jego pieniądze, jaki jest harmonogram płatności za nieruchomość oraz kiedy cena mieszkania może ulec zmianie. Ponadto warto przyjrzeć się kosztom utrzymania nieruchomości oraz jakie inne koszty jeszcze będzie się ponosić.

Read Previous

Sklep rowerowy w Lublinie – zakupy na koniec sezonu

Read Next

Narzędzia spawalnicze przydatne w warsztacie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *