Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki do domu?

Spawarka to sprzęt, który może przydać się w domu, gdyż pozwala na wykonanie wielu prostych napraw czy prac remontowych. Warto więc zastanowić się nad zakupem tego typu urządzenia. Jednak na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać spawarkę, która ma wszystkie niezbędne funkcje i jest łatwa w obsłudze?

Spawarka transformatorowa czy inwertorowa – którą wybrać?

Są dwa podstawowe rodzaje spawarek, a więc transformatorowe i inwertorowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są zasilane transformatorem. Jest on duży i ciężki, co wpływa na całkowite wymiary urządzenia. Niemniej jednak modele transformatorowe mają prostą konstrukcję, bez wielu podzespołów mogących ulec awarii i do tego są stosunkowo tanie. Do ich głównych wad, poza dużymi gabarytami, zalicza się również długi czas chłodzenia i mniejszą mobilność.

spawarki dla majsterkowiczówSpawarki do użytku domowego – https://paton.pl/

Spawarki inwertorowe są mniejsze i lżejsze, a jednocześnie droższe (choć dużo w tej kwestii zależy m.in. od producenta). Nie obciążają one sieci elektrycznej, zapewniają dobrej jakości spoinę i wyróżniają się większą mocą. Takie sprzęty są polecane nie tylko profesjonalistom, ale coraz częściej też początkującym spawaczom i osobom szukającym urządzenia hobbystycznego. Są one bardziej zaawansowane technologicznie, a nierzadko przystosowane do podłączenia do agregatu prądotwórczego. Urządzenia inwertorowe dostępne są w trzech wersjach, pozwalają na spawanie różnymi metodami: MMA, TIG oraz MIG/MAG. W razie potrzeby z łatwością znajdziemy model 2w1 (np. MMA + TIG), a także tzw. All-in-one, czyli 3w1. Należy więc zastanowić się, do czego potrzebna jest nam spawarka i w jaki sposób będziemy z niej korzystać najczęściej. Istotny przy tym jest też rodzaj spawanych materiałów.

Jaka spawarka do domu – najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, jaką chcemy kupić spawarkę, a więc do zastosowań hobbystycznych czy profesjonalnych, koniecznością jest sprawdzenie zasilania. Wyróżnia się urządzenia 230 V (podłączane do sieci jednofazowej) i 400 V. Te drugie wymagają podłączenia do trójfazowej sieci, do której możemy nie mieć dostępu. Większość spawarek do domu jest zasilana z sieci 230 V, wykorzystywanej w domach oraz innych budynkach o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej.

Spawarka powinna być dopasowana do sposobu i intensywności jej używania, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na amperaż. Ma on wpływ na moc urządzenia, a im większa jest jego wartość, tym grubsze materiały będziemy mogli spawać. Najtańsze sprzęty mają niewielki amperaż, do 150 A, ich zastosowanie jest ograniczone, ale nadają się do majsterkowania. Bardziej doświadczonym spawaczom polecane są spawarki o amperażu 200 – 250 A, ponad 250 A to modele przeznaczone dla profesjonalistów.

Czym wyróżnia się dobra spawarka do domu?

Dobra spawarka do domu ma przede wszystkim kompaktowe wymiary i jest łatwa w przenoszeniu. Jeżeli sprzęt będzie duży, prawdopodobnie okaże się mało poręczny. W przydomowym garażu zwykle jest stosunkowo mało miejsca, dlatego może pojawić się dodatkowo problem z przechowywaniem urządzenia. Warto sprawdzić, ile waży spawarka, aby jej przenoszenie z miejsca na miejsce nie było zbyt kłopotliwe.

Przyglądając się obudowie, można się przekonać, czy urządzenie będzie dostatecznie solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dużą popularnością cieszą się w szczególności modele wykonane w całości z metalu, bo uważa się je za najtrwalsze. Bardzo istotna jest też łatwość obsługi spawarki. Powinna ona mieć duży i czytelny panel sterowania, pozwalający na szybkie ustawienie odpowiednich parametrów pracy. To ważna kwestia, zwłaszcza dla niedoświadczonych spawaczy, bo trudność w przygotowaniu urządzenia do użytku może skutecznie zniechęcić do majsterkowania. Spawanie z wykorzystaniem poszczególnych metod mogą znacząco ułatwić dodatkowe funkcje, takie jak np. Arc Force (regulacja prądu zwarcia) czy Hot Start (tzw. gorący start).

Poprzedni artykuł

Z czym wiąże się eksploatacja przyrządów pomiarowych?

Następny artykuł

Czy warto oddać samochód do skupu?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *