Nabycie auta – zakup czy wypożyczenie?

W posiadanie auta można wejść na kilka sposobów. Najbardziej klasycznym jest oczywiście zakup samochodu za gotówkę bądź na kredyt. Coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców cieszy się jednak długoterminowy wynajem pojazdów. Porównujemy, z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca postanawiający zakupić flotę, a o co nie musi martwić się właściciel firmy decydujący się na współpracę z wypożyczalnią.

Jakie koszty ponosi przedsiębiorca kupujący auto?

Największym wydatkiem ponoszonym przez przedsiębiorcę w przypadku nabycia auta na własność jest oczywiście cena samego pojazdu. Samochody są najczęściej kupowane na kredyt, więc koszt zakupu auta rośnie automatycznie o przynajmniej kilka procent z powodu oprocentowania. Nowe auto należy również ubezpieczyć oraz wziąć pod uwagę koszty jego serwisowania. Nie można zapomnieć o wartości pojazdu, która będzie spadać wraz z liczbą pokonanych kilometrów. Dodatkowo jeśli będziemy chcieli wymienić flotę na nową, będziemy musieli znaleźć kupca na nasze dotychczasowe pojazdy.

Za co płaci przedsiębiorca decydujący się na wynajem samochodu?

Dlaczego długoterminowy wynajem samochodu miałby być korzystniejszy od jego zakupu? W przypadku zdecydowania się na długoterminowe wypożyczenie auta nie musimy martwić się o koszty serwisu technicznego oraz ubezpieczenia. Najemca uiszcza stałe miesięczne opłaty, co pozwala na uniknięcie dodatkowych, niespodziewanych kosztów, a tym samym ułatwia zarządzanie budżetem firmy – tłumaczy nasz rozmówca z ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTALFirma nie musi dysponować dużym kapitałem bądź zdolnością kredytową na zakup całej floty, dzięki czemu może przeznaczyć środki finansowe na inwestycje związane ze swoją główną działalnością ­– dodaje nasz ekspert.

Inne zalety wynajmu samochodu

Długoterminowy wynajem samochodów charakteryzuje się także wieloma innymi zaletami. Nie zawsze stanowią one bezpośrednią oszczędność finansową dla właściciela firmy, ale wiążą się z innymi korzyściami. Zaliczyć do nich można:

  • Brak obniżenia zdolności kredytowej firmy – w przeciwieństwie do zakupu pojazdów na kredyt, wynajem floty nie powoduje obciążenia bilansu firmy. Wręcz przeciwnie – dzięki wzrostowi wskaźnika rentowności aktywów (ROA) zdolność kredytowa przedsiębiorstwa rośnie.
  • Ograniczenie formalności do jednej faktury – wszystkie usługi związane z wypożyczeniem pojazdu doliczane są do jednej faktury, co wpływa w znaczący sposób na optymalizację procesów księgowych.
  • Brak konieczności samodzielnej sprzedaży auta – po zakończeniu okresu wynajmu to wypożyczalnia, a nie wynajmujący zajmuje się sprzedażą auta. Najemca nie ponosi ryzyka związanego z końcową wartością pojazdów.

Jak widać, długoterminowy wynajem samochodu jest zwolniony od wielu wad, które są nieodłącznym elementem zakupu floty na kredyt. Zachęcamy do samodzielnej analizy wszystkich kosztów.

Poprzedni artykuł

Regeneracja turbosprężarek – co warto wiedzieć?

Następny artykuł

Skup samochodów – szybki sposób na sprzedaż auta

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *