Najbardziej nietypowe sytuacje, w których dostaniesz odszkodowanie AC

AC to ubezpieczenie przez wielu uważane za zbędne. Faktycznie, ta polisa obejmuje w dużej mierze zdarzenia absolutnie wyjątkowe. Nie zmienia to faktu, że każda z takich nietypowych sytuacji może zdarzyć się właśnie Tobie. Zobacz 3 dziwne okoliczności, które mogą uszkodzić Twój pojazd i za które ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie z tytułu AC. 

Uderzenie drona

Czy wiesz, że w momencie, kiedy czytasz ten artykuł, po polskim niebie lata około 100 000 dronów? Liczba to rośnie się z roku na rok, podobnie jak wartość rynku dronów. W 2019 roku przekroczy ona 190 mln złotych, a do 2026 roku będzie rosła w tempie 47% rocznie (źródło: www.rynek-lotniczy.pl). Podsumowując, dronów jest dużo, a będzie ich coraz więcej. 

Im więcej dronów na niebie, tym większe prawdopodobieństwo wypadku z ich udziałem. Zwłaszcza, że to maszyny sterowane przez ludzi, którzy popełniają błędy. Coraz częściej w internecie możesz spotkać historie takie jak ta:

W niedzielę rano wychodzę z bloku, idę do auta, patrzę, a pół dachu wgniecione! W dziurze w dachu leży pogruchotany dron. Nie wiem, czyj był i kiedy to wszystko się stało. To pewnie dzieciaki z osiedla, bo teraz coraz więcej z nich ma te zabawki. A dziura w dachu spora, bo taki dron chyba ze 2 kg ważył! Jurek, 47 lat

Jeśli Jurek ma ubezpieczenie AC, nie musi martwić się o to, kto poniesie koszty napraw. Bowiem w standardowej polisie AC widnieje zapis, który uwzględnia wypłatę odszkodowania, jeśli do szkody samochodu dojdzie na skutek uderzenia z przedmiotem pochodzącym z zewnątrz pojazdu

Gryzonie atakują!

Wydaje Ci się, że gryzonie czy kuny występują tylko na obrzeżach miast lub na wsiach? Nic bardziej mylnego! Te zwierzaki żyją także w centrach dużych miast, a więc problem z nimi może mieć każdy kierowca. Gryzonie czy kuny szczególnie lubią podgryzać samochodowe przewody, np.:

  • układu chłodzenia,
  • wysokiego napięcia,
  • hamulcowe
  • i wiele innych.

Kuny kochają gryzienie. W aucie mają ku temu doskonałą sposobność, bo jest tam ciasno i ciepło, słowem przytulnie. Te zwierzaki szczególnie lubią auta nowe 

zakurzone, stare kable nie są dla nich atrakcyjne. Właściciele psów mogą czuć się stosunkowo bezpiecznie, bo zapach czworonogów odstrasza kuny. Innymi sposobami na pozbycie się kun są częste mycie auta (by pozbyć się zapachów) lub stosowanie specjalnych spray’ów odstraszających te zwierzęta. tłumaczy ekspert porównywarki ubezpieczeń samochodowych Mubi.pl.

Jeśli masz wykupioną standardową polisę AC, upewnij się, że jej zakres przewiduje sytuację przegryzienia kabli samochodowych przez kunę czy gryzonie. Jeśli chcesz kupić polisę full risks, sprawdź, czy ubezpieczyciel nie wpisał przegryzienia kabli przez kunę na listę tzw. wyłączeń odpowiedzialności

Wyjątkowe uszkodzenia wnętrza

Pan Janusz z Wrocławia podzielił się z nami taką historią:

W niedzielę po zrobieniu zakupów spożywczych wracałem do domu i stanąłem na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. Z okna auta zobaczyłem człowieka leżącego na ziemi na przystanku, był nieprzytomny i zakrwawiony. Wyglądał na zadbanego, nie mógł być pijany. Podszedłem i szturchnąłem gościa. Nie reagował, ale oddychał. Razem z przechodniem wsadziliśmy go na tylne siedzenie mojego auta i odwiozłem go do szpitala. Wieczorem po całej akcji uświadomiłem sobie, że tylna tapicerka mojego auta była zakrwawiona, a miejscami rozdarta. Nie wiem, jak doszło do rozdarć, pewnie stało się to podczas wsadzania i wyciągania tego człowieka z auta. 

Pan Janusz oddał auto na myjnię ręczną i zlecił pranie tapicerki. Na szczęście tapicerka była skórzana, więc udało się doprać plamy z krwi. Niestety na fotelach pozostały rozdarcia. Koszt renowacji skórzanej tapicerki wyniósł 2 tys. złotych. Czy Pan Janusz może liczyć na odszkodowanie z tytułu AC?

Okazuje się, że tak. W większości polis AC widnieje zapis mówiący o tym, że ubezpieczyciel ponosi koszty uszkodzeń wnętrza pojazdu przez osoby, których przewóz pojazdem był uzasadniony pomocą medyczną

Ile to kosztuje?

Zastanawiasz się, czy polisa AC, która ochroni Cię w tak wielu nieprzewidzianych sytuacjach, to duży wydatek? To zależy m.in. od:

  • marki i modelu samochodu, 
  • wieku pojazdu, a także Twojego, 
  • miejsca garażowania auta
  • i wielu innych. 

Jeśli nie chcesz przepłacić za AC, najlepiej kup je w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Zakup polis w pakiecie w większości przypadków jest tańszy niż zakup każdej polisy osobno. Na przykład oblicz ubezpieczenie OC AC w kalkulatorze Mubi, a może się okazać, że za pakiet zapłacisz niewiele więcej niż za samo OC u aktualnego ubezpieczyciela. 

Nie chcesz płacić za ubezpieczenie od razu? Nie martw się! Większość ubezpieczycieli pozwoli Ci rozłożyć koszt polis na wygodne raty. Zanim się na to zdecydujesz, zapoznaj się z artykułem Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 43,25 zł za 30 dni na Mubi.pl, w którym eksperci Mubi.pl podpowiadają, jak i gdzie kupić polisę na raty. Powodzenia!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

All risks czy smart casco? Jakie są rodzaje AC i który wybrać?

Następny artykuł

Salony samochodowe Renault w Poznaniu

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments