Najtańsze nie zawsze znaczy najlepsze. Czego jeszcze nie wiesz o wyborze ubezpieczenia AC?

Kradzież auta pożar, stłuczka czy wichura, która powala drzewo wprost na nowy pojazd – to tylko niektóre sytuacje, z którymi mogą borykać się właściciele samochodów. Przed ewentualnymi wypadkami losowymi warto się zabezpieczyć i wykupić dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

Co to jest autocasco i kiedy należy je wykupić?

Polisa autocasco, powszechnie zwana AC, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód przed sytuacjami awaryjnymi na drodze, takimi jak wypadki, stłuczki czy drobne kolizje. Ponadto ubezpieczenie autocasco chroni przed zdarzeniami losowymi, takimi jak kradzież samochodu, uszkodzenia wynikające z działań sił natury (na przykład zniszczenia powstałe w wyniku upadku drzewa na pojazd), aktami wandalizmu i działaniami osób trzecich, szkodami całościowymi i częściowymi. Możliwe jest wykupienie mini autocasco, czyli takiego ubezpieczenia, które chroni tylko przed szkodami nieprzekraczającymi 70% wartości samochodu, uszkodzeniami powstałymi w wyniku pożaru oraz przed kradzieżą. Nie jest to kompleksowa ochrona autocasco.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej wykupić autocasco. W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej zakres świadczeń może się różnić. Im większy zakres ubezpieczenia oferuje dany wariant, tym cena polisy autocasco będzie wyższa.  Przy wyborze ubezpieczenia samochodu warto kierować się kilkoma czynnikami:

  • zakresem ubezpieczenia;
  • sumą ubezpieczenia;
  • udziałami własnymi;
  • sposobem naprawy samochodu;
  • częściami używanymi do naprawy samochodu;
  • amortyzacją części.

Zakres ubezpieczenia powinien obejmować nie tylko zderzenie z innym pojazdem, ale także ludźmi, przedmiotami oraz zwierzętami. Dobrze skonstruowane autocasco chroni kierowcę w przypadku kradzieży, pożaru, aktów wandalizmu, które prowadzą do uszkodzenia samochodu, a także w wyniku działań sił natury – uderzenia pioruna, gradobicia, upadku drzewa, powodzi, zatopienia.

Suma ubezpieczenia musi zostać określona w umowie z ubezpieczycielem. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Ważne, by wartość polisy była stała przez cały okres obowiązywania ubezpieczenia, a nie malała z każdym miesiącem. Szczególnie nowe samochody szybko tracą na wartości. Mimo że w przypadku starych samochodów różnica po roku będzie nieznacząca, to różnica w składce dla stałej i malejącej sumy ubezpieczenia może okazać się znacznie wyższa. Dodatkowym atutem sumy ubezpieczenia jest jej odnawialna wartość, która polega na tym, że nie obniża się ona o wypłacone wcześniej odszkodowanie.

Udziały własne to część wartości szkody, jaką klient zobowiązuje się pokryć z własnej kieszeni wyrażona w sposób kwotowy (np. 500 zł) lub procentowy (np. 10%). W praktyce oznacza to, że jeśli szkoda zostanie wyceniona na 3 tysiące zł, to klient będzie musiał zapłacić 500 zł, zaś pozostałą sumę dopłaca ubezpieczyciel. Do klienta należy decyzja o wykupieniu polisy z udziałem własnym lub bez niego. Im wyższy będzie udział własny, tym ubezpieczenie będzie tańsze.

Sposób naprawy samochodu warto wybierać z uwzględnieniem jego wartości. Pojazdy nowe i o dużej wartości mogą być naprawiane w autoryzowanym warsztacie, zaś koszty szkody zostaną rozliczone bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. W przypadku samochodów starszych naprawa może odbyć się w warsztacie partnerskim, czyli współpracującym z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i tu także koszty zostaną uregulowane bezpośrednio z firmą. Są to tak zwane bezgotówkowe likwidacje szkody. Klient ma także możliwość otrzymania gotówki na podstawie kosztorysu i naprawy auta we własnym zakresie.

Rodzaj części używanych do naprawy pojazdu uzależniony jest od wybranego sposobu likwidacji szkody. Samochody naprawiane w warsztatach autoryzowanych otrzymują części oryginalne, zaś te w salonie partnerskim – nieoryginalne.

Jeśli klient zdecyduje się wykupić ubezpieczenie autocasco bez amortyzacji, firma pokrywa koszt zakupu nowych części, a jeśli z amortyzacją – odszkodowanie za wymieniane części zostanie pomniejszone ze względu na ich zużycie.

Warto także zawsze porównać cenę składki autocasco i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Korzystną składkę możesz wybrać korzystając z kalkulatora ubezpieczeń AC i OC na mFind.pl.

Poprzedni artykuł

Wypożyczalnia samochodów – co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz auto?

Następny artykuł

Lokalizator GPS do samochodu – skuteczny sposób na zabezpieczenie i kontrolowanie pojazdu

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *