Napełnianie klimatyzacji krok po kroku

Klimatyzacja to obecnie niemal standardowe wyposażenie prawie wszystkich rodzajów samochodów. Dzięki niej podróż w upalne dni jest znacznie przyjemniejsza. Jednak system klimatyzacji podobnie jak każdy inny układ samochodu wymaga okresowych kontroli. Jednym z ważnych elementów takiego przeglądu jest napełnianie klimatyzacji. Do sprawnego wykonania tego zabiegu warsztat powinien posiadać niezbędny sprzęt oraz pracownika z doświadczeniem w jego obsłudze.

Jak przebiega kontrola układu klimatyzacyjnego

Klimatyzacja choć kojarzona głównie z przyjemnym chłodem w upalne dni spełnia jeszcze kilka innych funkcji. W okresie jesieni, zimy i wiosny doskonale osusza wnętrze pojazdu, oraz zapobiega osadzaniu się pary na szybach. Dlatego wszyscy specjaliści zalecają by raz na rok przeprowadzić kompleksową kontrolę klimatyzacji. Jak wyjaśnia ekspert firmy oferującej profesjonalne wyposażenie warsztatów samochodowych:

„Jakość obsługi w serwisach samochodowych w dużej mierze zależy od ich zaplecza technicznego. Im lepiej wyposażony park maszynowy tym sprawniejsze i dokładniejsze wykonywanie przeglądów i napraw. Dotyczy to również okresowych kontroli klimatyzacji. Zwłaszcza, że jest to złożony proces wymagający wykonania wielu operacji, od wymiany filtrów m.in. kabinowego począwszy, poprzez sprawdzenie szczelności całego obiegu i parametrów podzespołów takich jak sprężarka, parownik czy chłodnica klimatyzacji, a na uzupełnieniu czynnika chłodzącego w układzie skończywszy”.

Metody napełniania klimatyzacji

Bardzo ważnym punktem kontroli klimatyzacji jest napełnienie układu czynnikiem chłodzącym. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest metoda manualna. W tym przypadku to serwisant przy pomocy odpowiednich przyrządów i urządzeń takich jak: pompa, waga, i manometr dobiera odpowiednią ilość czynnika chłodzącego, a następnie napełnia nim układ. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad. Przede wszystkim istnieje ryzyko błędnego doboru masy czynnika. Drugim sposobem, coraz częściej oferowanym przez warsztaty samochodowe jest serwis za pomocą stacji obsługi klimatyzacji. Technologia ta pozwala na wyeliminowanie błędów jakie mogą wystąpić w przypadku serwisu manualnego. Wszystko dlatego, że praca stacji klimatyzacji jest w pełni zautomatyzowana. Rola serwisanta ogranicza się wyłącznie do zaprogramowania urządzenia, podłączenia go do układu klimatyzacji w pojeździe i kontrolowania prawidłowego przebiegu czynności wykonywanych przez urządzenie. Warsztaty, które zdecydowały się na zakup stacji obsługi klimatyzacji mogą zaoferować kierowcom usługi na najwyższym poziomie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

1 1 vote
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Motostacja – kiedy powinno się wymieniać części samochodowe?

Następny artykuł

Polerowanie samochodu – 6 kroków do lśniącego auta!

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments