Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Obecnie niemal w każdej maszynie ciężkiej stosuje się układ hydrauliczny. Hydraulika siłowa to rozwiązanie, które znacznie ułatwiło i przyspieszyło pracę w wielu przemysłach, które wykorzystują maszyny budowlane. Hydraulika siłowa zapewnia możliwość pracy z wielotonowymi ładunkami, a dodatkowo operowanie nimi z niezwykłą precyzją. Układ ten jest także bardzo trwały i potrafi bezawaryjnie pracować przez kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Najważniejszym z elementów hydrauliki siłowej jest pompa hydrauliczna. Odpowiada ona za wtłaczanie do układu hydraulicznego cieczy roboczej, którą jest olej lub płyn hydrauliczny. Ciecz ta powinna mieć odpowiednie ciśnienie, a energia hydrauliczna, która się w niej gromadzi, jest następnie przesyłana do określonego odbiornika. Może nim być np. siłownik hydrauliczny, który zamienia tę energię na energię mechaniczną i wprawia w ruch np. ramię koparki. Praca pomp hydraulicznych jest bardzo charakterystyczna, ponieważ zaczyna się w chwili uruchomienia silnika i trwa nieprzerwanie do chwili jego wyłączenia. Taka ciągła praca pompy powoduje, że ten podzespół szybko ulega zużyciu, które następnie powoduje awarię maszyn.

Chcąc odpowiednio zadbać o pompy hydrauliczne, powinniśmy poddawać je okresowym kontrolom. Takie przeglądy pozwolą na wykrycie w odpowiednim czasie wszelkich uszkodzeń i ich naprawę, zanim doprowadzą do poważnych awarii. Dzięki takiemu działaniu można zdecydowanie uchronić maszynę przed poważnymi uszkodzeniami, a co się z tym wiąże – uniknąć przestojów w pracy i opóźnień w robotach. Warto pamiętać też, że oprócz kar, które mogą wyniknąć z niedotrzymania terminu, często nie da się już naprawić pompy i pozostaje jedynie zakup nowej części. Wybierając serwis hydrauliczny, powinniśmy wybrać taki, który oferuje kompleksową gamę usług i zatrudnia jedynie najlepszych specjalistów, którzy zajmują się konkretnymi podzespołami.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Regeneracja pomp hydraulicznych – najkorzystniejsze rozwiązanie w razie awarii maszyn

W sytuacji, kiedy maszyna ulegnie awarii, istnieje kilka możliwości przywrócenia jej do pracy. Najprostszym, i wydawałoby się najszybszym, rozwiązaniem jest zakup nowej pompy hydraulicznej. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o bardzo wysokim koszcie pompy i długim czasie sprowadzenia jej z innego kraju. Tańszym rozwiązaniem jest po prostu regeneracja pomp hydraulicznych. Wybierając serwis hydrauliczny, powinniśmy wybrać taki, który zapewnia nam kompleksową usługę regeneracji. Oznacza to, że powinien przedstawić zakres prac i wycenę usługi, a na koniec regeneracji dokonać testów diagnostycznych. Są to elementy bardzo ważne, niestety często pomijane przez serwisy, a to za ich sprawą można negocjować i żądać ewentualnych roszczeń w przypadku błędnej naprawy. Ciekawą opcją, również rzadko oferowaną przez serwisy, jest wymiana pompy hydraulicznej, dzięki czemu nawet tego samego dnia maszyna wróci do pracy. Cena takiej pompy jest zazwyczaj taka sama jak koszt regeneracji pomp hydraulicznych. W tym przypadku serwisy najczęściej dysponują pompami takich marek, jak Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, z której najpopularniejszymi modelami są:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Cena nowej pompy hydraulicznej

Zakup nowej pompy hydraulicznej to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku awarii. Zapewnia ono największą gwarancję, że cały układ będzie poprawnie działał, a nowe elementy pozytywnie wpłyną na cały układ. Koszt nowej pompy hydraulicznej sięga często nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a trzeba mieć na uwadze, że producenci nie są skłonni do udzielenia jakichkolwiek rabatów czy zniżek. W Polsce można jednak znaleźć serwisy, które oferują taką samą pompę za cenę od 14 tysięcy złotych netto.

Nowa pompa hydrauliczna będzie z pewnością inwestycją na lata i zapewni, że maszyna będzie długo pracować bez jakiejkolwiek awarii. Jeżeli jednak cena takiej pompy okaże się zbyt wysoka, możemy także skorzystać z możliwości zakupu zregenerowanej i używanej pompy hydraulicznej. W tym przypadku warto jedynie zwrócić uwagę, czy sprzedawca jest uczciwy i nie sprzedaje felernej pompy. Dodatkowo powinien zapewnić nam co najmniej sześciomiesięczną gwarancję.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Read Previous

Czy warto zaciągać kredyt na zakup samochodu?

Read Next

Detektyw – czy aby wykonywać zawód potrzeba specjalistycznych studiów?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *