Niebezpieczne drogi – czym się cechują?

Liczba samochodów poruszających się po drogach nieustannie rośnie, co wynika m.in. ze swobody związanej z przepływem osób i towarów, a także ogólnego wzrostu zamożności społeczeństwa. Niestety przekłada się to na wzrost zagrożeń w ruchu drogowym. Oczywiście spora liczba pojazdów nie jest ich jedyną przyczyną. Poziom bezpieczeństwa zależy także od umiejętności kierowców i stanu infrastruktury. Budowa dróg jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, a błędy popełnione na tym etapie niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jakimi cechami wyróżniają się niebezpieczne drogi i z czego wynika ich charakter?

Brak oznakowania

Oznakowanie jest niezwykle istotnym elementem infrastruktury drogowej. Jego obecność dostarcza kierowcom konkretnych informacji na temat stanu nawierzchni, zasad panujących na danym odcinku jezdni oraz możliwych zagrożeń. Co za tym idzie, ich brak w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia. Z czego może wynikać nieobecność znaków? Powody są różne. Czasem mamy do czynienia z aktem wandalizmu, w innym przypadku jest to wynik przeoczenia lub chwilowy stan. O ile mieszkańcy danej miejscowości są przyzwyczajeni do takiej sytuacji, a budowa dróg jest im doskonale znana, o tyle osoby przyjezdne mogą być narażone na niebezpieczeństwo.

Słabe oświetlenie

Brak odpowiedniego doświetlenia drogi, chodnika, pobocza i ścieżki rowerowej sprawia, że nie tylko kierowcy, ale również inni uczestnicy ruchu czują się niepewnie. W tym przypadku wypadki najczęściej zdarzają się na przejściach dla pieszych. Jeśli na dodatek budowa dróg pozwala na rozwinięcie większej prędkości na tym odcinku, skutki najczęściej są katastrofalne. Niestety problem złego oświetlenia istnieje w wielu miastach w Polsce. Wynika to nie tylko z obecności przestarzałych lamp, ale również częstych awarii oraz opóźnionych reakcji. Miejsca słabo lub źle oświetlone utrudniają rozpoznanie zamiarów pieszych, zidentyfikowanie dziur i dojrzenie innych przeszkód.

Brak progów spowalniających

Choć przepisy drogowe jasno wskazują, że dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h, wielu kierowców je ignoruje. Rozwiązaniem tej sytuacji jest obecność progów zwalniających. Jeśli jednak te elementy infrastruktury nie pojawią się na drodze osiedlowej, a osoba kierująca pojazdem rozwinie nadmierną prędkość, ryzyko wypadku jest bardzo duże. Niebezpieczne sytuacje dotyczą zwłaszcza dzieci oraz osób starszych. Warto wiedzieć, że o możliwości wybudowania progów zwalniających decyduje zarządca drogi. Co za tym idzie, mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia wniosku do odpowiednich organów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy L-SERVICE Paweł Lewiński – budowa dróg Świnoujście.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Pomoc drogowa w ubezpieczeniu komunikacyjnym – czy warto za nią dopłacić?

Następny artykuł

Branża magazynowa – czy prognozy dla roku 2020 sprawdziły się pomimo panującej pandemii?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments