Nowe prawo jazdy od 2019 roku – zobacz, kiedy musisz wymienić swoje

Od marca tego roku w Polsce obowiązuje nowe prawo jazdy. Jakie zmiany wprowadza? Kto i kiedy musi wymienić swój plastikowy kartonik? Jak to zrobić, ile to kosztuje i ile będziesz czekać na wymianę? W pigułce tłumaczymy wszystko, co musisz wiedzieć o czekającej Cię wymianie prawa jazdy. 

Nowe prawo jazdy – co się zmieniło?

W Polsce prawo jazdy zmieniało się już kilkukrotnie. Zazwyczaj zmiany te dotyczyły wzorów graficznych lub zakresu informacji, które znajdowały się na dokumencie. W 2013 roku na przykład polskie urzędy przestały wydawać bezterminowe prawa jazdy. W 2019 roku zaś zmienił się nie tylko sam wygląd kartonika, ale także usunięto z niego informację o miejscu zamieszkania kierowcy. 

Wniosek jest jeden: wszyscy kierowcy będą musieli prędzej czy później wymienić swoje prawa jazdy na wzór obowiązujący aktualnie. Co więcej, kierowcy z bezterminowymi uprawnieniami będą musieli pogodzić się z faktem, że ich nowe prawo jazdy będzie ograniczona w czasie

Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy

Oznacza to, że Twoje prawo jazdy zostało wydane przed 2013 rokiem. Dokument będziesz musiał wymienić na nowy w latach 2028-2033. Co prawda nowe prawo jazdy będzie terminowe na 15 lat ale nie oznacza to, że po upływie tego okresu będziesz musiał zdawać egzamin od nowa. Po prostu po 15 latach złożysz wniosek o wymianę samego dokumentu bez zgłaszania się do WORD-u i bez robienia badań lekarskich. 

Więcej o tym, na czym polegają i co sprawdzają badania lekarskie przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/wymiana-prawa-jazdy-2019-o-tym-pamietaj/ 

Jeśli prawo jazdy wyrobiłeś po 2013 roku

Oznacza to, że nie załapałeś się na bezterminowe prawo jazdy, a więc Twój dokument jest ograniczony w czasie, np. do 15, 10, 5 lat itp. W takim wypadku po prostu poczekaj, aż ważność prawa jazdy wygaśnie i zgłoś się do urzędu po nowy kartonik. 

Na ile lat dostaniesz nowe prawo jazdy?

W tym wypadku opcji jest kilka:

  • Jeśli aktualnie jesteś posiadaczem bezterminowego prawa jazdy, a więc wydane ono zostało przed 2013 rokiem nowe prawo jazdy będzie terminowe, ale automatycznie wydane na maksymalny okres, czyli 15 lat. Nie musisz zgłaszać się na badania lekarskie. Po prostu co 15 lat będziesz wymieniał prawo jazdy na nowe, 15-letnie. 
  • Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane po 2013 roku bez przeciwwskazań lekarskich, a więc także na 15 lat po upływie 15 lat wymienisz dokument na nowy, również 15-letni. Ty także nie musisz zgłaszać się do lekarza na badania kontrolne. 
  • Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane po 2013 roku, ale lekarz stwierdził problemy zdrowotne, a więc prawo jazdy dostałeś np. na 5 lat po upływie 5 lat musisz złożyć wniosek o nowy dokument, ale masz obowiązek udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Wizyta ta, albo potwierdzi, że problemy zdrowotne się utrzymują, albo wykaże, że jesteś zdrowy, a więc będziesz mógł dostać nowe prawo jazdy już na 15 lat.

Na to uważaj!

Eksperci kalkulatora ubezpieczeń online Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/) słusznie zauważają, że prawa jazdy na kategorie C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E wydawane są zawsze na okres 5 lat. 

Wymiana prawa jazdy w pigułce

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nowego prawa jazdy: 

 

Gdzie możesz je wyrobić?

W zależności od miejsca zamieszkania, wniosek złożysz w urzędzie miasta (mieszkańcy miast powiatowych), w urzędzie dzielnicy (mieszkańcy Warszawy) lub w starostwie powiatowym (pozostali). 

Jakie dokumenty są wymagane?

Do wymiany prawa jazdy na nowe niezbędne Ci będą:

  • wniosek, który dostaniesz w urzędzie,
  • Twoje zdjęcie (3,5×4,5 cm),
  • dowód wpłaty za wymianę dokumentu,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • aktualne prawo jazdy,
  • orzeczenie od lekarze (o ile w Twoim przypadku było wymagane).
Ile to kosztuje?

Wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Jeśli musisz zgłosić się po orzeczenie do lekarza, zapłacisz dodatkowo 200 zł, a więc w sumie 300,50 zł

Jak sprawdzić status?

Generalnie na nowe prawo jazdy będziesz czekał do 9 dni roboczych. Czasami okres ten przedłuża się do 2 miesięcy (w przypadkach gdy urząd ma wątpliwości i musi dodatkowo zweryfikować kierowcę). jeśli chcesz sprawdzić status swojego wniosku, wejdź na stronę info-car.pl lub kierowca.pwpw.pl, wpisz swoje dane i zobacz, na jakim etapie realizacji jest Twój nowy dokument. 

Czy możesz złożyć wniosek online?

Tak. Wniosek złożysz online na stronie ePUAP.gov.pl. W takim wypadku wcześniej przygotuj skany niezbędnych dokumentów, a opłatę za prawo jazdy zrób przelewem online. 

Read Previous

Kupujemy kompresor samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Read Next

Czym jest monitoring radiowy?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *