O czym musisz pamiętać kupując samochód w UK?

Samochód jest jedną z tych rzeczy, które mogą nam bardzo pomóc w codziennym życiu. Zapewnia łatwy dojazd do miejsc, gdzie ciężkie może być dotarcie transportem publicznym. Nie wspominając nawet o oszczędności czasu, na jaką pozwoli nam korzystanie z własnego pojazdu. Dlatego właśnie po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii jedną z pierwszych rzeczy, którymi należy się zainteresować, jest znalezienie odpowiedniego auta.

Jak znaleźć wymarzone auto?

Poszukiwanie samochodu nie różni się szczególnie od tego samego procesu, który znamy w Polsce. O ciekawej ofercie możemy dowiedzieć się od znajomych lub dzięki odwiedzinom w komisach samochodowych w naszej okolicy. Prawdopodobnie najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem jest jednak przeglądanie ogłoszeń, które zamieszczane są w internecie. Dzięki temu w szybkim czasie jesteśmy w stanie porównać ze sobą dużą liczbę rozmaitych możliwości, co pozwoli nam na wybranie tych najbardziej interesujących.

Najpierw sprawdź wiarygodność oferty

Jedną z pierwszych różnic, jakie zauważymy, będzie to, że w brytyjskich ogłoszeniach tablice rejestracyjne nie są zasłaniane. Dzięki temu w łatwy sposób możemy skorzystać z systemu HPI check. Dzięki dostępowi do danych rządowych pozwala on na sprawdzenie podstawowych informacji dotyczących historii pojazdu. Dowiemy się na przykład czy ten konkretny pojazd posiada aktualnie opłacony podatek drogowy i przegląd techniczny. Równie istotna jest wiedza dotycząca ewentualnego obciążenia finansowego oraz wcześniejszego uczestnictwa w wypadku drogowym.

Dowiedz się, ile wyniesie ubezpieczenie

Jazda bez ubezpieczenia samochodu w UK jest złamaniem prawa, dlatego istotne jest wliczenie tego elementu w całość naszego budżetu przeznaczonego na zakup samochodu już na samym początku poszukiwań. Warto mieć na uwadze, że koszt naszej polisy zależny będzie między innymi od grupy, do jakiej zakwalifikuje się interesujące nas auto (o przynależności do danej grupy decydują rzeczy jak: cena samochodu, prędkość maksymalna, koszt wymiany części w przypadku ewentualnych uszkodzeń, a także ocena bezpieczeństwa pojazdu). Warto od razu sprawdzić ile wyniesie takie ubezpieczenie, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po dokonaniu wyboru.

Sprawdź dokumenty

Kiedy zapoznamy się już z wszystkimi dostępnymi informacjami, jest to dobry moment na skontaktowanie się z ogłoszeniodawcą i umówienie spotkania, w czasie którego możliwe będzie osobiste obejrzenie interesującego nas auta. Pozwoli to również na sprawdzenie, czy w rzeczywistości nie są widoczne uszkodzenia, których nie było widać na zdjęciach. Korzystając z okazji, istotne jest również poproszenie obecnego właściciela o udostępnienie nam dokumentu rejestracyjnego V5C oraz książki serwisowej. Pozwoli to na porównanie informacji i da nam pewność, że dana oferta jest wiarygodna.

Kup swój nowy samochód

Jeżeli wszystko zgadza się z oczekiwaniami, a oferta nie przekracza wyznaczonego budżetu, nadchodzi czas na dokonanie zakupu. W tym celu należy wypełnić sekcję nr 6 certyfikatu V5C. Konieczne jest upewnienie się, że otrzymana przez nas część dokumentu jest podpisana przez sprzedającego, ponieważ jest ona dowodem zakończonej transakcji. Nie możemy również zapomnieć o opłaceniu Tax Road, czyli podatku drogowego. Jest to istotne, ponieważ podatek oraz ubezpieczenie opłacone przez poprzedniego właściciela nie przechodzą na nas, dlatego trzeba pamiętać o zadbaniu o wszystkie formalności.

Poprzedni artykuł

Które dodatki do oleju faktycznie działają i jak odróżnić je od zwykłych zagęszczaczy oleju?

Następny artykuł

W Poznaniu przesadzane są najokazalsze drzewa. Dlaczego?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *