Opony rolnicze – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Zakup opon rolniczych to dość duży wydatek i warto go przemyśleć. Jakie opony wybrać? Na co zwrócić uwagę? O tym piszemy w naszym artykule.

Wybór opon do maszych rolniczych czy przyczepy to dylematy, z którymi musi się zmierzyć każdy właściciel takich maszyn. Dobrze wybrane opony będą służyć przez długi czas. Dlatego już na samym początku warto zrobić rozeznanie w temacie i zastanowić się jakie opony wybrać dla swoich maszyn.

Od czego zacząć podczas wyboru opon do maszyn rolniczych?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Każda opona ma je zazwyczaj na zewnątrz. Opony do maszyn rolniczych często służą latami i kupując używany ciągnik czy naczepę musimy się liczyć z tym, że będą one do wymiany. W takiej sytuacji warto spisać oznaczenia i udać się do sklepu bądź hurtowni razem z tymi szczegółami. Oznaczenia starego typu będą różniły się nieco od tych nowych.

W oznaczeniach opon do ciągników znajdzie się rozmiar, waga i średnica. Na przykład opony trelleborg będą te oznaczenia miały umieszczone na widocznej, przedniej części, którą widzimy z boku ciągnika. Takie umiejscowienie oznaczeń pomaga nam nie tylko z łatwością odnaleźć oznaczenia. Pomogą nam również bez problemu ustalić jaka opona będzie najlepsza dla naszej maszyny.

Radialne czy diagonalne opony do ciągników?

Opony radialne charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją osnowy i prostopadłym poprowadzeniem drutów wzmacniających. Pozwala to na pracę w trudnych warunkach gruntowych i drogowych. Dzięki swojej budowie radialne opony do ciągników pozwalają zachować większą kontrolę nad ciągnikiem i zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg. Są to idealne opony do maszyn rolniczych, które na co dzień pracują w ciężkich warunkach.

W oponach diagonalnych osnowa jest wzmocniona wielowarstwowo. Taka budowa powoduje, że grunt jest narażony na większe ubijanie. Kolejnym aspektem budowy tego typu opony do ciągników jest zwiększone ciśnienie oraz niemożność jego regulacji. Praca w polu na tego typu oponach wymaga wprawy, gdyż są one bardziej narażone na uszkodzenia.

W przypadku opon do ciągników warto również rozważyć opony tradycyjne. Są one oparte na budowie dętkowej. Teoretycznie tego typu opona to wymysł z poprzedniego ustroju. Jednak warto dać jej szansę. Dętkowe opony do ciągników charakteryzują się nie tylko elastycznością, ale także łatwą dostępnością. Jest to na tyle uniwersalny produkt, że każdy producent opon do maszyn rolniczych będzie miał je w ofercie.

Ostateczny wybór należy jednak do Was. Opony do ciągników powinny być trwałe i niepodatne na błahe zniszczenia. Decydując się na ostateczny zakup takich produktów powinniśmy przede wszystkim rozważyć renomę producenta i własne potrzeby względem prowadzonych prac. Dobrze dobrane opony nie tylko ułatwią nam życie, ale także sprawią, że praca będzie wykonywana z łatwością.

Read Previous

Import aut z USA – poradnik

Read Next

Transport samochodowy. Czym są systemy wymienne BDF?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *