Oświetlenie LED w samochodzie – jak je wykorzystać?

Oświetlenie jest niezbędne do życia nie tylko w domach, biurach i miejscach publicznych. Nie możemy też zapominać o lampach stosowanych w pojazdach. Dziś chcielibyśmy skupić się na oświetleniu LED, które coraz chętniej bywa montowane w samochodach. Dlaczego technologia LED wypiera wcześniejsze rozwiązania i czy rzeczywiście jest aż tak funkcjonalna i praktyczna?

Różne technologie i pomysły na oświetlenie samochodu

Zanim przejdziemy do dokładniejszych analiz, warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie oświetlenia w samochodzie. Mamy oczywiście do czynienia z reflektorami, zapewniającymi widoczność na drodze oraz bezpieczną jazdę. Oprócz nich powszechnie stosuje się także oświetlenie wnętrza pojazdu, gwarantujące wygodę i komfort podróżowania o każdej porze dnia i nocy.

Reflektory samochodowe – garść praktycznych informacji o najpopularniejszych rozwiązaniach

Postęp w oświetleniu dokonał się na różnych płaszczyznach, również w dziedzinie motoryzacji. Do najczęściej stosowanych zalicza się obecnie trzy kategorie lamp:

  • halogenowe,
  • ksenonowe,
  • LED.

Najbardziej popularne są wciąż oczywiście lampy halogenowe. Kierowanie strumienia światła odbywa się dzięki soczewkom lub odbłyśnikom. Pierwsze z rozwiązań pozwala na uzyskanie mocniejszego strumienia światła, bez niepotrzebnego rozchodzenia się go na boki. Lampy halogenowe mogą generować światło o sile 1500 lm, co w pełni wystarcza do dokładnego oświetlenia drogi. Największym problemem z reflektorami halogenowymi są często przepalające się żarówki, których wymiana potrafi być naprawdę uciążliwa.

Drugim rodzajem lamp do samochodów są reflektory ksenonowe, które pojawiają się regularnie w samochodach wyższej klasy. W żarówkach występuje gaz ksenon. Gdy przepływa przez niego prąd elektryczny o wysokim napięciu, powstaje duża ilość światła, o wartości niemal 3000 lm, co dwukrotnie przekracza możliwości opisanych wcześniej żarówek halogenowych. Ksenony są także zdecydowanie bardziej energooszczędne. Ich wadą jest wysoka cena samego produktu, co może skutecznie zniechęcać wielu kierowców do zakupu tego typu oświetlenia.

Na koniec pozostają jeszcze reflektory LED, składające się nawet z kilkudziesięciu diod, które można zapalać w rozmaitej konfiguracji. Oprócz samych źródeł światła w reflektorach tego typu montuje się moduły elektroniczne oraz szereg czujników (system noktowizyjny i nawigacyjny). Dzięki temu reflektory zbierają szereg informacji na temat drogi i podejmują decyzję o precyzyjnym doświetleniu pasa ruchu lub nawet pobocza. Zdecydowanie ułatwia to jazdę i zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wszechobecna technologia LED – wnętrze samochodu

Energooszczędne i niezmiernie wytrzymałe źródła światła LED pojawiają się także coraz powszechniej we wnętrzach aut.

W wielu samochodach kierowcy decydują się na wymianę standardowego oświetlenia na LED. W przypadku lampek dla kierowcy, pasażera oraz umieszczonej centralnie lampki dla osób siedzących na tylnej kanapie. Wiele osób wymienia zwykłe żarówki na produkty LED takie, jak rurkowe żarówki C5W. Najczęściej kierowcy decydują się na oświetlenie białym światłem, które nie męczy oczu i pozwala na wygodne rozjaśnienie całego wnętrza, co ułatwia wykonywanie prostych czynności oraz znalezienie wszystkich przedmiotów.

Co ciekawe coraz częściej projektanci wykorzystują je nie tylko jako element praktycznego wykończenia auta, ale też pomysł na ciekawą dekorację, wpisującą się w nowoczesny charakter aktualnie projektowanych pojazdów. Na przykład listwy LED montuje się zamiast standardowego doświetlenia samochodowych zakamarków. Taśmy służą jako praktyczne oświetlenie bagażnika, schowka przy fotelu pasażera, a także miejsca pod nogami. Nowoczesna technologia pozwala na wybranie produktów, które dają niemal dowolny kolor światła, co ułatwia dopasowanie go do wnętrza.

Dzięki technologii LED kabiny samochodów mogą być nie tylko oświetlone w sposób funkcjonalny, ale także niezmiernie estetyczny, podkreślający najważniejsze atuty projektu.

Zastosowanie oświetlenia LED wewnątrz auta pozwala w łatwy i tani sposób poprawić komfort codziennej jazdy, przy równoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Produkty LED są niezmiernie wytrzymałe i długowieczne, dzięki czemu nie musimy zbyt często martwić się wymianą żarówek w naszych samochodach.

Oświetlenie samochodu – bezpieczeństwo i wygoda jazdy

Okazuje się, że technologia LED staje się niezmiernie popularna również w produktach oświetleniowych dla motoryzacji. Reflektory oraz lampy i taśmy LED do wnętrza dokładnie doświetlają całą drogę oraz przynoszą komfort podczas jazdy. Warto zatem rozważyć wprowadzenie ich do każdego pojazdu.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnym i oszczędnym oświetleniu LED? Odwiedź stronę: https://lampy.it, pełną informacji i porad eksperckich.

Poprzedni artykuł

Elektronika samochodowa i jej rola w nowoczesnych pojazdach

Następny artykuł

Jak wybrać idealną kamerę do samochodu i nie przepłacić

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *