Oszczędność bez rezygnowania z jakości – części zamienne on-line

Każdy użytkownik samochodu spotka się w trakcie jego eksploatacji z sytuacją, w której konieczna będzie wymiana poszczególnych części. Może być to naprawa podstawowych, tak zwanych eksploatacyjnych podzespołów, jak i rzadko psujących się elementów nadwozia czy silnika układu hamulcowego.

Każdy użytkownik samochodu spotka się w trakcie jego eksploatacji z sytuacją, w której konieczna będzie wymiana poszczególnych części. Może być to naprawa podstawowych, tak zwanych eksploatacyjnych podzespołów, jak i rzadko psujących się elementów nadwozia czy silnika układu hamulcowego.

Z uwagi na rozwój rynku motoryzacyjnego w naszym kraju, również branża, związana z częściami zamiennymi, bez wątpienia przeżywa swój rozkwit. Dodatkowym aspektem, pozytywnie wpływającym na nią, są liczne sklepy internetowe, które pozwalają- za pomocą numeru VIN konkretnego samochodu- dobrać niemal każdą część do naszego pojazdu. Zastosowanie części zamiennych ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci ostatni stoją zdecydowanie murem za oryginalnymi częściami do samochodów, uznając ich niepodważalną jakość. Jakie zatem argumenty przemawiają za zakupem części on- line?

Cena

Posiadając samochód, wprawdzie nie powinniśmy oszczędzać w zakresie jego utrzymania, jednak nasze samopoczucie będzie dużo lepsze, jeśli za podzespoły do niego zapłacimy mniej. Wybierając tanie części samochodowe, stanowiące zamiennik do oryginalnych, zaoszczędzimy sporo gotówki. Dodatkowo, możliwość ich zakupu przez Internet pozwala na dokonanie zamówienia o każdej porze dnia i nocy, a dzięki szybkim przesyłkom kurierskim, mogą pojawić się one u nas nawet następnego dnia.

Dostępność

Zakup zamiennych części on- line ma także odzwierciedlenie w zakresie ich dostępności, zwłaszcza jeśli poszukujemy produktów dedykowanych dla pojazdów zagranicznych o nietypowych jednostkach napędowych lub takich, które nie są już produkowane. Może okazać się, że oryginalne części nie są już dostępne. Natomiast, firmy zajmujące się dystrybucją części zamiennych zwracają szczególną uwagę na to, aby zapewnić podaż ciężko dostępnych produktów motoryzacyjnych.

Jakość

Dla wielu osób, synonimem jakości jest fakt, że część jest oryginalna. Niestety, jak pokazuje praktyka, częstokroć sygnowane znaną firmą elementy konstrukcyjne silnika czy zawieszenia mają liczne wady fabryczne. W zakresie zamiennych części samochodowych, zdecydowanie rzadziej słyszy się o akcjach serwisowych czy też wadach konstrukcyjnych. Są one zwykle produkowane nieco później niż oryginały, stąd liczba usterek jest znaczenie ograniczona.

Jednostkowość zakupu

Bywa tak, że w dużej części zamontowanej w samochodzie, konieczna jest wymiana jedynie jej małego elementu- wężyka, uszczelki itp. Często zdarza się, że zamówienie tej jednostkowej części oryginalnej nie jest możliwe. Naraża nas to wtedy na bardzo duże koszty i wymianę części, która w zasadnie jest sprawna. Producenci części zamiennych starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów w tym zakresie, wypuszczając na rynek wspomniane, pojedyncze części. Nie należy tego traktować jako regułę. Odnosi się to jednak do najbardziej popularnych jednostek napędowych i do części, które znane są ze swojej awaryjności.

Krótszy czas oczekiwania

Jak wspomniano, dostępność zamiennych części samochodowych jest dużo większa niż w przypadku produktów autoryzowanych przez producenta. Może być jednak tak, że również podzespoły nieoryginalne nie znajdą się aktualnie na magazynie sklepu, z którego chcemy skorzystać. Również w przypadku ich zamówienia, zdecydowanie skraca czas oczekiwania. Spowodowane jest to faktem, że oryginalne części zwykle produkowane są jedynie w kraju, gdzie określony model samochodu jest składany. Natomiast, produkcja elementów zamiennych jest zazwyczaj tak logistycznie rozłożona, by np. za zaopatrzenie określonego rejonu Europy odpowiadała mniejsza fabryka. Daje to większe możliwości w zakresie zatowarowania magazynów.

Wskazane argumenty to jedynie podstawowe, przemawiające za zamówieniem części zamiennych do samochodu. Ich priorytet zapewne ustali każdy kierowca indywidualnie.

Wspomniano już, że zamienne części samochodowe coraz częściej sprzedawane są także on- line. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kierowców oraz mechaników, którzy zajmują się naprawą części. Głównymi argumentami wskazującymi na opłacalność zakupu części on- line są:

  • niższa cena,
  • możliwość zamówienia bez konieczności wychodzenia z domu lub warsztatu,
  • niska cena przesyłki, a przy większych zamówieniach darmowa dostawa,
  • możliwość zamówienia większej liczby części, które zostaną dostarczone w jednej przesyłce,
  • dokonywanie zamówień z magazynów znacznie oddalonych od naszego miejsca zamieszkania,
  • możliwość konsultacji on- line ze specjalistą określonego sklepu internetowego.

Wszystkie wskazane argumenty wskazują na to, że zamawiając auto części drogą elektroniczną możemy zdecydowanie skrócić sobie czas pracy, a w niektórych przypadkach także zaoszczędzić pieniądze.

Warto, zatem, przed wizytą w autoryzowanym serwisie sprawdzić, czy do naszego samochodu nie są dostępne nieco tańsze, równie dobre części zamienne. Pamiętajmy jednak, że w przypadku samochodów objętych gwarancją producenta, montaż tego typu elementów może skutkować utratą świadczeń gwarancyjnych.

Read Previous

Specjalistyczne spodnie robocze

Read Next

Import aut z USA – poradnik

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *