Paleta euro: bezproblemowy transport na całym świecie

Europalety to dominujący rodzaj palet stosowanych na obszarze praktycznie całej Europy, a nawet świata. Często określane są też jako „palety euro”. W bocznej części umieszczane są na nich oznaczenia „EUR”, albo „EPAL”. Jeśli chcesz coś przetransportować bezpiecznie i stosunkowo tanio, europaleta to dobry wybór ponieważ logistyka w całej Europie dostosowuje się do wymiarów tych palet.

Palety euro produkowane są przez firmy oraz koleje państwowe (w różnych krajach Europy), które uzyskały licencję EPAL. Napraw uszkodzonych europalet, również mogą dokonywać tylko te wspomniane podmioty posiadające wymaganą licencję EPAL. W przypadku naprawy palet euro przez nielicencjonowaną firmę, automatycznie przestają być one traktowane jako europalety. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich lat, znacznie wzrosło zainteresowanie tym rodzajem zużytych palet wśród ludzi, którzy tworzą z nich meble oraz inne elementy ozdobne do domów, mieszkań oraz do ogrodów. To powoduje, że sprzedaż palet prowadzą także sklepy z materiałami remontowymi i dekoracyjnymi.

Paleta euro – parametry techniczne

Na rynku dostępne są zwykłe palety przemysłowe oraz palety euro. Ten drugi rodzaj palet w porównaniu do palet przemysłowych musi spełniać dużo więcej wymagań. Europalety przede wszystkim:

 • produkowane są w wymiarach 1200 x 800 x 144 mm
 • ważą 25 kg
 • pozwalają na transport od 1000 do 1500 kg
 • wierzch oraz elementy wzdłuż palet (tzw. płozy) zrobione są z litego drzewa
 • wsporniki wykonuje się z drzewa rozdrobnionego lub z litego

Paleta 120×80 cm pozwala transportować towary na całym świecie. Standaryzacja wymiarów i innych parametrów palet euro powoduje, że bez problemu pasują one do wózków widłowych, co jest kluczową kwestią w sprawnym transporcie.

Palety używane – jak je rozróżnić?

Europalety, które były już używane, dzieli się na 3 grupy:

 1. Jasne palety (nieuszkodzone)
 2. Ciemniejsze palety (bez większych uszkodzeń)
 3. Ciemne palety (wciąż nadające się do użytku, ale mogące posiadać uszkodzenia poszczególnych elementów)

Europalety FUMIGOWANE – co to znaczy?

…nazywane także „fitosanitarnymi”. Od 2010 roku, jest obowiązek poddania obróbce cieplnej ISMP15 (potwierdzonej znakiem IPPC) wszystkich europalet z cechą EPAL (the European Pallet Association). Fumigacja jest procesem suszenia drewna do odpowiedniej wilgotności (w przypadku nowych palet, nie może ona przekroczyć 22%). Ten proces ma na celu zniszczenie organizmów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ekosystem kraju, do którego trafiają towary na tych paletach. Wysyłając towar poza granice Polski, warto to zrobić na paletach suszonych z oznaczeniem IPPC, aby uniknąć cofnięcia towaru przez służby graniczne ze względu na brak spełnienia warunków sanitarnych.

Palety jednorazowe – co to oznacza?

Europalety nadają się do wielokrotnego użytku, natomiast na rynku są też dostępne palety jednorazowe i charakteryzują się tym, że nie wymagają od firmy je produkującej licencji EPAL. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie w porównaniu do typowych palet EURO. Te palety są wykonane w trochę gorszej jakości, natomiast można ich używać zarówno do transportu, jak również do magazynowania towarów. Ich budowa, wytrzymałość na to pozwala. Palety jednorazowe produkowane są nie tylko w takich wymiarach, jak palety euro (czyli 1200×800), ale również w wymiarach 1200×1000, 1200×1200 oraz jako pół-palety 800×600. Tworzone są z elementów w gatunku I, II i III. Blaty mogą być tutaj także różne (w zależności od preferencji klienta) – albo pełny blat, albo deskowany (blaty pięciodeskowe, sześciodeskowe lub siedmiodeskowe). Istnieje na rynku możliwość zamówienia palet jednorazowych z certyfikatem IPPC.

 

Palety jednorazowe – co to oznacza?

Jak zabezpieczyć towar na paletach? Jak sobie ułatwić transport?

Metod w tym przypadku jest dużo, aczkolwiek najlepiej wybrać sprawdzone rozwiązania, aby ustrzec się przed sporymi stratami wynikającymi z uszkodzeń przewożonych towarów. Oto kilka z nich:

 • zawijanie paczek/towarów składowanych na palecie folią bąbelkową i/lub folią stretch w celu wzmocnienia całej konstrukcji i zabezpieczenia towarów na wypadek uderzeń
 • piętrzenie towarów polegające na tym, aby na spodzie leżały najcięższe paczki, a na górze najlżejsze. W tym przypadku warto zastosować również przekładki antypoślizgowe i kątowniki, aby zabezpieczyć przewożony towar przed zsunięciem się
 • zabezpieczenie palet wewnątrz pojazdu przed przemieszczaniem się ich w trakcie jazdy. Można tutaj zastosować np. gumowe maty lub też mocne pasy spinające, łańcuchy, liny stalowe i inne rozwiązania, które spowodują, że palety z towarami będą stabilne – nie będą się przemieszczać, nie przewrócą się z przewożonym towarem.

Ile palet zmieści się w poszczególnych pojazdach?

 1. Auto tandemowe (ciągnik z solówką + naczepa) – w tym przypadku jest możliwość załadowania maksymalnie 960 palet (32 słupki, w każdym maksymalnie 30 palet)
 2. Standardowe auto ciężarowe z naczepą o dł. 14,3 m – maksymalnie można tutaj załadować 700 sztuk palet
 3. Auto typu solówka – tutaj maksymalnie wejdzie 400 palet (16 słupków palet, po 25 szt. w każdym)

Ile kosztują palety? Od czego zależy cena, oprócz marży sprzedawcy?

Na cenę palet ma wpływ wiele różnych czynników – na przykład:

 1. Czy są to palety certyfikowane, czy nie. Certyfikowane europalety z reguły są droższe, ale są wyższej jakości niż palety jednorazowe, więc w przypadku wielokrotnego transportu, warto je zakupić. Natomiast jeśli transport ma być jednorazowy, to lepiej jest wybrać tańszą alternatywę.
 2. Wielkość, waga oraz stan techniczny palety. Nowa europaleta może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę, ale warto przyjrzeć się cenom w skupach, które można znaleźć w różnych częściach Polski, ponieważ używane palety w dobrym stanie, mogą być w o wiele korzystniejszej cenie.
 3. Koszty produkcji i transportu. Zdecydowanie wpływ na cenę ma także ilość i jakość oraz rodzaj surowców/materiałów potrzebnych do wytworzenia palet, jak również ich transport.
 4. Czy jest to paleta plastikowa, czy drewniana. Oczywiście plastikowe są tańsze, ale z kolei drewniane są znacznie trwalsze i w wyniku uszkodzenia, można je łatwo naprawić (co w przypadku plastikowych nie jest na ogół możliwe).

Dlaczego warto wykorzystywać europalety?

Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się standardowymi wymiarami, akceptowanymi na całym świecie, co niesamowicie ułatwia załadunek wózkami widłowymi, transport oraz odbiór towarów składowanych na tego typu paletach przez firmy, do których towar jest dostarczany. Paleta euro to wysoka jakość (w porównaniu do alternatywnych rozwiązań) i możliwość wielokrotnego użytku.

Materiał Reklamowy
Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

0 0 votes
Article Rating

Read Previous

Elektryk Gorzów – sprawdzone rozwiązania dla domu

Read Next

Czy warto zaciągać kredyt na zakup samochodu?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments