Po co nam kable rozruchowe?

Jeśli dbamy o samochód i akumulator, teoretycznie nic nie powinno nas zaskoczyć. Jednak z różnych, niezależnych od nas przyczyn, zdarzają się awarie i lepiej być na nie przygotowanym.

Wyobraźmy sobie, że mamy kilkuletni samochód, serwisujemy go regularnie i wszystko działa, jak należy. Mimo to po 4-5 latach naszych najlepszych starań, może nas spotkać przykra niespodzianka. Wychodzimy rano do pracy lub chcemy odwieźć dziecko do przedszkola, a samochód nie odpala. Co wtedy zrobić? Najprostszym sposobem jest poprosić kogoś o pomoc w uruchomieniu naszego pojazdu za pomocą kabli rozruchowych. Oczywiście najlepiej jest mieć własny zestaw w samochodzie, który dobierzemy do rodzaju i natężenia prądu naszego akumulatora. Wybierajmy zawsze grubsze i dłuższe kable, aby uniknąć ich przepalenia oraz sytuacji, w której nie będziemy w stanie się podłączyć do innego samochodu. Kiedy już posiadamy kable, wystarczy znać kilka prostych zasad, które pozwolą nam bezpiecznie uruchomić rozładowany akumulator.

  1. Wyłączamy silnik samochodu dawcy prądu.
  2. Sprawdzamy, czy oba samochody mają wyłączone wszystkie urządzenia elektryczne (klimatyzacja, radio, światła).
  3. Podnosimy maski samochodów i łączymy przewód czerwony z dodatnim zaciskiem sprawnego akumulatora, a drugi jego koniec z dodatnim zaciskiem akumulatora rozładowanego.
  4. Analogicznie, czarny przewód podłączamy do zacisku ujemnego sprawnego akumulatora, a jego drugi koniec do masy lub ewentualnie zacisku ujemnego niesprawnego akumulatora.
  5. Najpierw uruchamiamy silnik samochodu sprawnego, a dopiero po chwili silnik samochodu niesprawnego. Warto odczekać kilka minut, by akumulator się podładował.
  6. Po uruchomieniu naszego samochodu odłączamy kable w odwrotnej kolejności, zaczynając od odpięcia czarnego przewodu z zacisku ładowanego akumulatora.

W przypadku, gdy nie uda się odpalić niesprawnego akumulatora, po chwili warto dać mu szansę, dodając gazu w samochodzie ładującym i ładować jeszcze przez chwilę.

Po wykonaniu tej czynności optymalnie byłoby przejechać ok. 30 minut, by bardziej doładować akumulator. Niemniej profilaktycznie warto umówić się w profesjonalnym serwisie, gdzie mechanicy sprawdzą cały układ zapłonowy oraz alternator. Wtedy dowiemy się, czy warto ładować nasz akumulator, czy też lepiej wymienić go na nowy.

Inter Cars to największy importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz innych pojazdów użytkowych w Europie Środkowo – Wschodniej.

Dysponuje ponad 250 punktami sprzedaży co zapewnia szybkości i dostępność logistyczną wszystkich towarów i usług. W projekty Inter Cars wchodzą m.in.:

Battery Point – platforma, na której znajdziesz najlepszy akumulator dla Twojego samochodu i umówisz się na profesjonalną wymianę w najbliższym warsztacie.

Motointegrator to wyszukiwarka serwisów samochodowych i usług motoryzacyjnych dla kierowców. Narzędzie promocji i komunikacji z klientem dedykowane warsztatom. Z Motointegrator.com współpracuje ponad 14 500 warsztatów w 8 krajach w Europie, w tym 10 000 warsztatów w całej Polsce.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Wymiana akumulatora podczas Covid-19

Read Next

Awaria akumulatora? Nie daj się zaskoczyć zimie!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments