Czy można do Kadetta zamontować inny silnik niż mam teraz?

Czy można do Kadetta zamontować inny silnik niż mam teraz?

TAK

W kadetach da się zamontować następujące silniki:
– 1,2
– 1,3
– 1,4
– 1.5D
– 1.5TD
– 1,6
– 1,6D
– 1,7D
– 1,8
– 2,0
– 2,5 V6
– 3,0 V6

Czy oprócz silnika trzeba jeszcze dokonać wymiany innych podzespołów?
TAK

W przypadku posiadania silnika opartego o tzw. smallblock i montażu silnika opartego o tzw. bigblock, trzeba będzie wymienić skrzynię biegów, półosie i co najmniej przednie piasty. Pomijam oczywiście konieczność posiadania wiązki silnika, ECU (komputer silnika), łapę silnika (od strony rozrządu) oraz osprzętu silnika (rozrusznik, alternator, kolektory itp.). Łapy silnika – generalnie 2 typy, do smallblocków i do bigblocków – tak jak i np. skrzynie.
Czym się różnią? Łapa skrzyni , ta tylna (small ma 2 otwory a big 3) oraz łapa silnika prawa czyli ta po stronie rozrządu. Trzecia łapa od strony skrzyni jest identyczna.
Co to jest smallblock a co to jest bigblock?
Jest to generalne określenie typów silników zależnie od „gabarytów” kadłuba. W kadecie występowały oba typy i tak:

BIGBLOCKI
– 2,0 (wszystkie)
– 1,8 (wszystkie)
– 1,6 (benzynowy silnik 16SH oraz diesel)

SMALLBLOCKI
– 1,6 (wszystkie za wyjątkiem 16SH oraz diesli)
– 1,4 (wszystkie)
– 1,3 (wszystkie)
– 1,2 (wszystkie)

Opisane powyżej silniki są silnikami stosowanymi przez producenta, czyli silnikami fabrycznymi. Wymiana silnika w ramach smallblock -> smallblock oraz bigblock -> bigblock nie nastręcza problemów – mechanicznie jest wszystko „przygotowane”, jedynie należy uwzględnić konieczność posiadania wiązki silnika, osprzętu (np. przepływomierz itp.) i ECU (oczywiście w niektórych przypadkach).

Można jak pisze na wstępie, zamontować silniki nie występujące nigdy w kadetach – np. 2,5 V6 lub nawet 3,0 V6 (takie same bloki). Montaż takiego silnika jest czynnością trochę bardziej skomplikowaną, ponieważ wymaga kilku przeróbek między innymi mocowania silnika (łapa po stronie rozrządu).
W przypadku dwóch silników diesla czyli 1,5D oraz 1,5TD – są to silniki Isuzu.
Problemem w tych silnikach jest prawa łapa (od silnika) bo poducha nie jest na podłużnicy(tak jak normalnie w kadziu) tylko w podłużnicy (tak jak w poliftowej corsie B, tylko nie z przodu silnika a centralnie między rozrządem).

Jakie koszty swapa?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo wszystko zależy od tego, za ile kupisz potrzebne rzeczy i w jakim one są stanie.

Wymiana silnika na mocniejszy – np. z 1,4 -> 2,0… jak się do tego zabrać?
Mechanicznie należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy (te najważniejsze):
– sprzęgło – musi wytrzymać większąą moc i moment obrotowy

– przeguby – zapomnij o standardowych np. z silnika 1,4 do 2,0 – nie dość, że nie da się zamontować bez kombinatorstwa, to za długo
nie pojeżdżą

– hamulce – skoro łatwiej się rozpędza i szybciej jeździ, to MUSI też szybciej i łatwiej hamować – nie mają racji bytu hamulce niewentylowane 236mm z wersji 1,4

– chłodzenie silnika – chłodnica z 1,4 nie da rady, silnik będzie się przegrzewać

– kwestie techniczne związane z napędem – inna skrzynia (do bigblocka), półosie z przegubami, piasty przednie lub całe kolumny zawieszenia przedniego

– zawieszenie – nieco twardsze sprężyny należy założyć, bo różnica w wadze silników jest odczuwalna – np. między 1,4 a 2,0 to około 25-30kg i do tego kilka kilogramów z tytułu skrzyni biegów do bigblocka.

Read Previous

Opel – SWAP Kadett

Read Next

Opel – Wymiana amortyzatora przedniego, sprężyny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *