Alfa Romeo – Elektrozawór VGT (overboost) Alfa Romeo 156

W dzisiejszym odcinku z serii ‘ A. Słodowy ‘ rozbierzemy i wyczyścimy elektrozawór VGT sterujący zmienną geometrią turbosprężarki – tak zwany overboost , made in Pierburg . Występuje we wszystkich silnikach FIAT JTD od CF3 wzwyż.

Technika ta jest stosowana z powodzeniem przez użytkowników Fiata Stilo , gdzie z powodu niefortunnego umieszczenia dochodzi do usterek overboostu.

Objawy często towarzyszące usterce owego urządzenia:

1) ‘Dziury’ występujące przy przyspieszaniu ( ciężko chodzący tłoczek ) , czasem wraz z problemami z płynnym przyspieszaniem zapala się kontrolka MIL (malfunction indicator light) – tzw. ‘check engine’ i może zarejestrować błąd czujnika wspomagania turbosprężarki (usterka nietrwała) , a także czasami przeładowanie/niedoładowanie.

2) Totalne zamulenie auta, występuje w przypadku całkowitej awarii elektrozaworu VGT , wtedy geometria turbosprężarki nie jest przestawiana , zapali się kontrolka MIL i zarejestruje błąd czujnika wspomagania turbosprężarki i przy próbie gwałtownego przyspieszenia zaistnieję także błąd ‘niedoładowanie’.

UWAGA!!!

Zanim postanowimy rozebrać overboosta , bezwzględnie należy najpierw sprawdzić wężyki podciśnieniowe z niego wychodzące , czy nie są dziurawe lub luźne na mocowaniach – przez co mogą mocno zakłócać prawidłową pracę overboostu .

Na zdjęciach podałem pomocne.

Autor: sedici

Źródło: http://www.forum.alfaholicy.org

 

 

Poprzedni artykuł

Alfa Romeo – Wymiana tulejek zwrotnicy zawieszenia tylnego Alfa Romeo 156

Następny artykuł

Wymiana wkładek w zamkach Fiat Cinquecento

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *