Alfa Romeo – Wymiana tulejek zwrotnicy zawieszenia tylnego Alfa Romeo 156

Aby wybić tulejki ze zwrotnicy, najlepiej stworzyć taki przyrząd:

Jak widzicie wykorzystałem starą śrubę wahaczy, do której dospawano tuleję odpowiednich rozmiarów (oczywiście musi się lekko mieścić w gnieździe zwrotnicy):

Jak widać ‘przyrząd’ opiera się o zewnętrzny pierścień tulejki zwrotnicy nie dotykając wewnętrznego pierścienia otoczonego gumą – nie uszkodzi gumy!

Odpowiednio wyposażeni możemy zaatakować auto, po wyjęciu śruby mocującej wahacz wleczony ze zwrotnicą, zamontowałem koło z powrotem i opuściłem trochę podnośnik (koło się oparło o podłoże), dzięki temu koło pochłania część uderzeń i tłumi odbicia. Kilka mocnych uderzeń i tulejka ładnie wychodzi – dzięki owemu przyrządowi tulejka zwrotnicy jest równomiernie wybijana i nie ześlizguje się podczas uderzeń.

Po wybiciu starej tulejki, ‘gniazdo’ zwrotnicy czyścimy drobnym papierem ściernym, nakładamy trochę smaru na ścianki  Nowe tulejki nabijamy tym samym przyrządem, aby dobrze weszły w gniazdo zwrotnicy, można zrobić lekki frez z jednej strony tulejki.

Jeszcze kilka uwag: fabryczne tulejki mają zewnętrzny pierścień aluminiowy, który z czasem się utlenia i mocno się zapieka:

Tak więc radzę kupić tulejki stalowe.

I jeszcze jedno, śruby wahaczy i tulejek zwrotnicy warto odpowiednio dokręcić dopiero po opuszczeniu auta na koła  zapobiegnie to niepotrzebnym naprężeniom elementów gumowych, co na pewno wpłynie na dłuższą żywotność wyżej wymienionych.

Autor: sedici

Źródło: http://www.forum.alfaholicy.org

Poprzedni artykuł

Alfa Romeo – Montaż parktronika Alfa Romeo 156

Następny artykuł

Alfa Romeo – Elektrozawór VGT (overboost) Alfa Romeo 156

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *