Podświetlenie schowka na rękawiczki w Vgen Honda Civic

Podświetlenie schowka na rękawiczki w Vgen

Od dłuższego czasu wkurzał mnie brak podświetlanego schowka w mojej Hani. A że często tam zaglądam – to wieczorną porą było to dla mnie nie do zniesienia więc postanowiłem coś wymodzić, no i znalazłem patent.

Opis dotyczy HB V gena ale myślę że w każdej hani z ciemnym schowkiem damy radę w podobny sposób. Oczywiście możemy kupić jakąś przyklejaną ledową lampeczkę i po problemie. Z tym że ja wolałem mieć wszystko ładnie schowane i nie widoczne.

Co będzie potrzebne:

  • około 1 godzinki wolnego czasu
  • żarówka rurkowa 4 led 31mm
  • kawałek przeźroczystego wężyka (np. paliwowy, ważne żeby nie był za miękki)
  • ostry nożyk – może być do płyt gipsowo-kartonowych
  • nożyczki
  • śrubokręt krzyżak
  • około 1 metra cienkiego kabla
  • taśma izolacyjna
  • przełącznik do załączenia masy dostępny w każdym elektroniku

No to do roboty!!!

Zdejmujemy schowek (2 śrubki od dołu) żeby mieć ładny dostęp.

Naszą żarówkę zamontujemy między tym bolcem do zamykania schowka. Led’ówka ładnie się tam mieści. Pozostaje tylko dorobić oprawkę z gumowego wężyka (nie za miękkiego) żeby można go było dobrze wcisnąć razem z żarówką. Wycinamy z niego coś na kształt litery C jak na poniższej fotce.

Ważne!!!

Wężyk musi pasować średnicą do końców naszej żarówki

Nasza oprawka ma być tylko nie znacznie dłuższa od żarówki jakieś 5mm z każdej strony, żeby ładnie wchodziła pomiędzy tego metalowego bolca, aczkolwiek dość ciasno – trzeba próbować aż będzie pasiło.

Jak już wszystko sobie dopasujemy, do końców naszej oprawki mocujemy kabelki + do plusa – do masy, wystarczy odizolować kawałek przewodu i owinąć raz lub 2 wokół końca naszego wężyka (tam gdzie +12V zabezpieczamy kawałkiem taśmy izolacyjnej). Zasilanie możemy pociągnąć z zapalniczki (ale będzie działało tylko przy przekręconej stacyjce). Ja pociągnąłem stałe +12V od bezpieczników.

Natomiast kabel masowy od żarówki pociągniemy do 1-go styku naszego przełącznika który będzie załączał lub rozłączał obwód. W 2-gi koniec styku przełącznika wpinamy kabelek który połączymy z właściwą masą np. śruba za schowkiem.

Nie będę tu opisywał sposobu umiejscowienia przełącznika bo zapewne każdy z was kupi nieco inny przełącznik i trzeba dla niego znaleźć właściwe miejsce. Ważne żeby przy zamknięciu schowka rozłączył obwód (żarówka gaśnie) a po otwarciu schowka analogicznie.

U mnie przełącznik znajduje się zaraz obok bocznej, pionowej krawędzi schowka:

A oto efekt końcowy naszej roboty. W rzeczywistości świeci dużo lepiej.

Autor: thommy23

Źródło: http://www.hcforum.pl

Poprzedni artykuł

Lampy al’a TypeR Honda Civic

Następny artykuł

Filtr na liście i inne zanieczyszczenia w nawiewie Honda Civic

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *