Volvo S40 – Zdejmowanie szkła lusterka bocznego

Oto jak z obudowy lusterka bocznego wyjąć samo szkiełko.

1) Lusterko należy odchylić maksymalnie w dół i w prawo (lub w lewo, zależnie gdzie wygodniej), aby powstała duża szpara jak na zdjęciu:


2) Do powstałej szpary wsuwamy długi i możliwie płaski przedmiot – przykład ze zdjęcia nie jest najlepszy, bo śrubokręt był dość gruby, ale akurat to miałem pod ręką.


3) Delikatnie odchylając krawędź szkła (bez obaw – szkiełko jest okryte od tyłu plastikową ramką, więc uszkodzenie samego szkła jest mało prawdopodobne) powinny wyłonić się: bolec (czerwona strzałka) oraz dwa zaczepy (strzałki zielone), które stanowią mocowanie plastikowej ramki szkła do silniczka regulującego.


4) Teraz najistotniejsza część operacji – należy stanowczo, ale z wyczuciem podważyć ramkę szkiełka, aby mocujące zaczepy wyskoczyły ze swoich miejsc. UWAGA – te same bolce i zaczepy są także po prawej stronie lusterka, więc jeśli zaczepy po prawej stronie nie odskoczą jednocześnie z tymi po lewej stronie, operację od kroku 1 należy powtórzyć także po prawej stronie lusterka!

Po udanym podważeniu ramki naszym oczom powinien ukazać się następujący widok:


4a) Tu widać analogiczną parę zaczepów oraz bolca po prawej stronie:


4b) A tu po lewej (od czego zaczęliśmy):


W tym momencie odczepienie dwóch par dolnych zaczepów powinno być już proste i nie powinno wymagać posiłkowania się śrubokrętem (wystarczy lekko szarpnąć palcami).

5) Tak wygląda wnętrze obudowy lusterka po zdjęciu szkła. Strzałki wskazują otworki, w których spoczywają wspominane wyżej bolce. Jak widać, jeden z bolców został już wyłamany (stąd uwaga aby operację przeprowadzać z dużym wyczuciem i nie ‘na siłę’!)


6) Tak z kolei wygląda plastikowa ramka okalająca właściwe szkło lusterka. Wyraźnie na nim widać cztery bolce i cztery pary zaczepów mocujących.


Uwaga końcowa: lusterka z modeli przed-liftowych (Phase1 sprzed 2001 roku) pasują do po-liftowych, bowiem w mojej S40 2001 mocowałem z powodzeniem lusterko z modelu 1999. To samo tyczy się podzespołów lusterka – szkło, silniczki itp.

Autor: evad
Źródło: http://blog.adl.pl/
Forum V40.pl

Poprzedni artykuł

Demontaż środkowego tunelu między fotelami

Następny artykuł

Montaż stożkowego filtra powietrza K&N

Komentarz:

  • Świetne kompedium wiedzy 😉 Chętnie się zainspiruję

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *