Podgrzewane lusterka – instrukcja dla Toyota Corolla E10

Opiszę tu montaż ogrzewania lusterek zewnętrznych w Corolli E10 (lusterka regulowane ręcznie). Wiem, że podobny opis wykonał sztylu dla E11 ale w E10 kilka rzeczy się różni, m.in. inaczej zdejmuje się szkło lustra, nie da wepchnąć się tylu przewodów do wnętrza lusterka oraz podłączamy pod kostkę elektryczną w nogach kierowcy zakładając, że nie mamy seryjnej instalacji w drzwiach.

No to zaczynamy.

1. Odciągamy palcami wewnętrzną osłonę lusterka – trzyma się na 2 zaczepach:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Odkręcamy 3 śruby 10, które trzymają lusterko:

3. Po odkręceniu lusterko trzyma się jeszcze na malutkim plastikowym zaczepie no i na przyklejonej uszczelce:

4. Odkręcamy śrubkę pod cięgnem regulacji lusterka:

5. Ściągamy rączkę i gumową uszczelkę z uchwytu lusterka:

6. Zdejmujemy małą zaślepkę pod lusterkiem podważając ją tak jak na rys.:

7. Zdejmujemy zaślepkę lusterka znajdującą się pomiędzy lusterkiem a uchwytem. W tym celu musimy rozłożyć lusterko maksymalnie na zewnątrz:

8. Szkło lustra z obudową wpięte jest na mechanizm za pomocą sześciu takich zatrzasków:

9. Odginając maksymalnie szkło lusterka – wsuwamy cienki śrubokręt i zwalniamy kilka zatrzasków. Szkło lusterka odginamy z czuciem żeby nie pękło. Można spróbować również podejść śrubokrętem od strony aparatu fotograficznego:

10. W ten sposób podważamy śrubokrętem:

11. Jak już puszczą dolne zatrzaski możemy śmiało odginać całe lustro ku górze aż odskoczą zatrzaski górne:

12. W celu wyjęcia szkła z plastiku nie trzeba gotować całości w garczku – należy odciągać plastik na najdłuższym boku lustra (dolnym) i powoli, delikatnie przechodzić do brzegu. Zdjęcie jednego jak i drugiego szkła zajęło mi niecałą minutę w temp. otoczenia 15st.C:

13. Idziemy umyć lustro i ten plastik:

14. Polecam CIF. Następnie lustro dokładnie suszymy i przygotowujemy do przyklejenia maty grzewczej:

15. Przyklejamy matę przesuwając ją maksymalnie do wewnętrznej strony lustra – jeżeli zrobimy to po środku to ze względu na złącza elektryczne będziemy musieli pozbyć się jednego z zatrzasków trzymającego lustro:

16. Odmierzamy i nanosimy punkty pod otwory na złącza:

17. Wiercimy otwory:

18. Wkładamy szkło z powrotem w obudowę:

19. Rozbieramy skrętkę komputerową – między przewodami powinna być też cienka metalowa linka, którą wykorzystamy najpierw do przeciągnięcia przewodów do wnętrza lusterka a potem jako masę.

20. W kanaliku, którym biegną linki do kierowania lusterkiem jest b. ciasno i nie zmieszczą się nawet 2 cienkie przewody ze skrętki. Rozwiązaniem było wykorzystanie jednego przewodu skrętki i tej właśnie cienkiej linki jako masy. Czyli .. po przeciągnięciu „pilota” do jego końca lutujemy przewód skrętki i linkę.

21. Przeciągamy całość na wylot:

22. I lutujemy do przygotowanego wcześniej lusterka:

23. Zostawiamy kabelkom trochę luzu na wszelki wypadek i montujemy szkło lusterka wciskając je w zatrzaski – tu nie trzeba być już takim delikatnym – wystarczy tylko pamiętać żeby naciskać po środku lustra ponieważ tylko tu lustro opiera się na mechanizmie:

24. Ja zlutowałem pod lustrem linkę z masą do skrętki żeby dalszy przewód był jednakowy:

25. Odkręcamy maskownicę linek lusterka:

26. I przeciągamy tędy przewody:

27. Zakładamy obydwie zaślepki lusterka, które wcześniej wyciągaliśmy. Bierzemy gumową uszczelkę uchwytu lusterka i robimy maleńką dziurkę w tej wypustce pod przewody:

28. Przeciągamy przewód, zakładamy uszczelkę i idziemy montować lusterko do samochodu:

29. Przekładamy przewód zgodnie z rys.:

30. Przykręcamy lusterko, przeciągamy przewód i zakładamy maskownicę.

31. Zdejmujemy boczek w drzwiach, próg plastikowy, przy prawych drzwiach dodatkowo cały schowek (w przypadku wygłuszenia drzwi – głośnik):

32. Żeby pomóc sobie trochę przy przeciąganiu przewodu przez gumową rurkę między drzwiami a kabiną dobrze jest odkręcić ogranicznik drzwi przez co otworzą się one szerzej dając lepszy dostęp:

33. Bierzemy gruby, sztywny drut i zakańczamy go jak na rys. żeby nie wbijał się w gumową harmonijkę:

34. i co tu więcej pisać .. piwo albo ze dwa – paczkę fajek na nerwy i musimy przepchnąć drut z jednego punktu do drugiego – radźcie sobie jak możecie – nie potrafię napisać niczego co by Wam w tym pomogło. Jak już się uda – przywiązujemy jeden koniec przewodu od lusterka do druta który przepchnęliśmy i przeciągamy przewód.

35. Przewody z lewego jak i z prawego lusterka podciągamy pod skrzyneczkę z bezpiecznikami po lewej stronie nóg kierowcy. Oddzielamy masy i łączymy z najbliższym punktem ujemnym a pozostałe końcówki łączymy i ciągniemy w okolice tej wtyczki…

36. … a dokładniej wlutowujemy się w najgrubszy czarny przewód tej wtyczki, który zasila ogrzewanie tylnej szyby i jest już zasilaniem po przekaźniku:

37. Składamy wszystko do kupy, przekręcamy stacyjkę, włączamy ogrzewanie tylnej szyby – czekamy ok.30sek. i …

Autor: Paweł Wiącek

Źródło: http://forum.corollaclub.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

4 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Naprawa wyświetlacza Mitsubishi Space Star

Następny artykuł

Zamieść artykuł na stronie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments