Naprawa napinacza paska wieloklinowego Mercedes W210 2,9TD

Niedawno wymieniony pasek zaczął mi popiskiwać, a że nie chciałem jak to co poniektórzy mądrzy eksperci radzą polewać paska gliceryną , to zacząłem szukać przyczyny w amortyzatorku, ten o dziwo był sztywny, sprężyna podobno nie siada, rolka, tez się kręciła swobodnie i cicho , więc padło na napinacz tzw. „kiwaczek”.

A więc tak, całą operacje zacząłem od zdjęcia plastikowej osłony wentylatorów i wymontowania dolotu powietrza. W tym celu należy poluzować opaski zaciskowe , wymontować czujnik (zaznaczony strzałką „1”), i odkręcić jedną śrubkę na klucz 10.

Następnie zdjąć górną cześć wzmocnienia czołowego (5 śrub na klucz 10 zaznaczone na czerwono)

Po wyjęciu wzmocnienia, zestaw chłodnic należy pochylić do przodu , a osłonę wiatraka odsunąć w stronę silnika. Wtedy powstanie szczelina żeby wsadzić rękę i odkręcić wiskoze Wisko jest przykręcona centralnie śrubą imbusową 8mm. PO ODKRĘCENIU WIATRAK Z WISKOZĄ STAWIAMY PIONOWO , POŁOŻENIE NA PŁASK MOŻE SPOWODOWAĆ JEJ USZKODZENIE!!

Po wyjęciu wiatraka i osłony odkręcamy koło pasowe pompy wodnej i zdejmujemy pasek .

Natępnie otkręcamy amortyzator (górna śruba klucz 13 dół 11)

Kluczem imbusowym (17 ) odkcamy sworzeń na którym mieści się kiwaczek, otwór na klucz jest pod plastikowym dekielkiem

Tak wygląda zużyty napinacz

a tak zregenerowany

Pozostaje nam tylko dokręcić tolke, którą dobrze jest zmatować papierem ściernym ,

Przesmarować tuleje

I składać analogicznie w drugą strone , pamiętać trzeba przy tym że wszystkie gwinty smarujemy Lockkitem , w tym elemencie są spore drgania i może się coś z czasem odkrecić

Podsumowując, 100% satysfakcji, nic nie piszczy, nie ślizga się,koszt tokarza 30 pln i tyle mnie kosztowała cała naprawa. Można było w kiwaczku ztobić otwór i wkręcić kalamitkę do smarowania , ale nie mogłem takowej od ręki dostać i złożyłem tak na szybko..być może kiedyś poprawie

Autor: Mały v8
Źródło: http://www.w210.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Następny artykuł

Opel – Demontaż zamka w drzwiach kierowcy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments