Działanie i naprawa tempomatu Audi A6 C5

Działanie i naprawa tempomatu Audi A6 C5

Dzisiaj poprawiłem sobie mój tempomat.

Sprawny powinien działać tak:

1. Suwak na manetce – pozycja max w prawo – tempomat wyłączony całkowicie.

2. Suwak na manetce – pozycja środkowa – tempomat aktywny.

3. Naciśnięcie krótkie przycisku na manetce – zapamiętanie prędkości i utrzymywanie (u mnie działa od 30 km/h)

4. Naciśnięcie jednorazowe tego samego przycisku podczas pracy tempomatu obniżenie prędkości o 1,5 km/h, naciśnięcie tego przycisku i przytrzymanie obniża prędkość aż do puszczenia przycisku.

5. Suwak na manetce – podczas działania tempomatu jednorazowe przesunięcie w lewo – zwiększenie prędkości o 1,5 km/h, przesunięcie w lewo i przytrzymanie podnosi prędkość aż do puszczenia suwaka i ją zapamiętuje (u mnie to już raz działało a raz nie).

6. Po dezaktywacji tempomatu (przy naciśnięciu sprzęgła, hamulca) – jednorazowe przesunięcie suwaka w lewo – powrót do wcześniej zapamiętanej prędkości (u mnie to nie działało a mi to bardzo potrzebne).

7. Jednorazowe przesunięcie suwaka w prawo dezaktywacja tempomatu (czyli to samo jakby nacisnął sprzęgło bądź hamulec).

8. Jeżeli w pamięci tempomatu nie ma zapamiętanej prędkości (np. po włączeniu zapłonu) to można przesunąć jednorazowo suwak w lewo i zaraz potem przesunąć i trzymać suwak jeszcze raz w lewo – samochód przyspiesza i ustawia prędkość po puszczeniu suwaka.

Pomyślałem że może rozbiorę cały mechanizm przycisku i suwaka i pooglądam o co tam chodzi. Do tej operacji nie jest konieczne zdjęcie kierownicy i wyciągnięcie manetki. Pierwszy krok to zdjęcie suwaka tempomatu – podważyć cienkim śrubokrętem i zejdzie (lekki zatrzask). Tylna część manetki jest na zatrzaskach – delikatne podważenie małym śrubokrętem z tyłu, najpierw od strony kierownicy i dalej – odchodzi pomału tylna część razem z przełącznikiem. Wyciągnąć tasiemkę przewodzącą z manetki (żeby się nie pourywała jak będziemy manewrować manetką). Przełącznik można cały rozebrać na czynniki pierwsze – nie ma się czego bać żadne sprężynki tam nie powyskakują. U siebie zauważyłem już powycierane miejsca styku. Wszystko oczyściłem ze smaru, styki potraktowałem drobnym papierem ściernym lub śrubokręcikiem, blaszki lekko odgiąłem i nasmarowałem co trzeba białym smarem i poskładałem do kupy. Tempomat działa perfekt.

Autor: tomciar

Źródło: http://www.a6klub.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Montaż spryskiwaczy lamp Audi A6 C4

Następny artykuł

Wymiana czujnika temperatury płynu Audi A6 C5 3.0 V6 220KM

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments