Ringi LED i malowanie reflektorów Hyundai Coup

Ringi LED i malowanie reflektorów Hyundai Coupe

Chciałbym przedstawić sposób wykonania ringów LED w przednich reflektorach HC RD.

Materiały które będą nam potrzebne:

 • lutownica
 • cyna
 • kalafonia
 • trochę cienkich kabelków, najlepiej żeby każdy był w innym kolorze
 • izolacja
 • 2 reflektory
 • wiertarkę z wiertłem 0,5-0,8mm, ja akurat miałem wiertło 1mm i też jest ok
 • diody 5mm – w jedną lampę wejdzie 32 diody – kolor zależny od upodobania
 • oporniki/rezystory do diod o oporności 460 Ohm, teoretycznie powinny być coś koło 1KOhm ale ja dałem 460 Ohm i jest ok
 • lakier w spray’u – jeżeli zamierzamy malować plastik ozdobny w reflektorze
 • papier ścierny wodny 1000

Wyjmujemy reflektory z samochodu, czyścimy klosz na zewnątrz i jeżeli robimy to zimą to trzeba reflektor lekko rozgrzać przed włożeniem do piekarnika żeby nam szkło nie pękło z powodu różnicy temperatur. Następnie rozbieramy reflektor ze zbędnych rzeczy np. żarówki, gumki, silniczek, dekielki itp. Trzeba pozbyć się też spinek – na jednej lampie jest 5 spinek i przed grzaniem w piekarniku zdejmujemy je. Piekarnik musi być rozgrzany do temperatury około 150 stopni Celsjusza i grzejemy reflektor około 10 min. Nie wolno przesadzić z temperaturą bo potopią nam sie plastiki tak jak mi w niektórych miejscach. Wyjmujemy reflektor z piekarnika na jakąś ścierkę czy gazetę i rozdzielamy klosz od reszty lampy.

Skoro już mamy rozłożone lampy, wyciągamy ozdobne plastiki w kolorze niklu i papierem 1000 wodnym z pomocą wody matowimy/ścieramy nikiel do gołego plastiku. Odtłuszczamy plastik benzyną ale jakimś rozpuszczalnikiem i przechodzimy do malowania. Ja nałożyłem 2 warstwy koloru.

Po wyschnięciu lakieru, w najgłębszym miejscu, czyli tu gdzie łączy sie plastik z soczewką zaznaczamy sobie foliopisem miejsce gdzie będzie dioda, potem wiercimy wiertareczką otwory-na każdą diodę 2 otwory. Odległość między otworami to 2mm. Tą operacje możemy wykonać zanim pomalujemy plastik bo przypadkowo może nam się omsknąć wiertarka i porysujemy nowy lakier. Teraz wkładamy diody w dziurki, dłuższy drucik od diody obcinamy tak aby wystawało nam około 4mm i przylutowujemy do niego opornik i tak z każdą diodą. Następnie druciki z opornikami odginamy na zewnątrz tak aby dolegał do plastiku i lutujemy końcówki oporników (można zaplatać żeby lepiej sie trzymało). Krótszy drucik diody (masa) odginamy do środka i też lutujemy wszystkie krótsze druciki ze sobą. Następnie dolutowujemy kabelki do końcówki oporników i do masy. Jeżeli wszystko jest już ładnie polutowane owijamy całość izolacją co nam wszystko usztywni. Trzeba pamiętać aby diody odstawały około 2mm od podstawy żeby po zalutowaniu można było je odpowiednia ukierunkować.

Powinno to wyglądać tak:

   

A tak wyglądają już gotowe lampy.

Na fotkach widać 32 diody ale co druga dioda jest niebieska wiec najpierw podłączyłem diody białe, zaizolowałem wszystko i podłączyłem diody niebieskie. Masa jest wspólna. Diody białe podłączyłem pod postojówki a diody niebieskie będą podłączone pod stroboskop

Zanim złożymy całość to najlepiej przetrzeć czystą ściereczką soczewki bo pewnie gdzieś dotknęliśmy paluchem i jak sie światła zapali to będzie widać odciski. Więc czyścimy soczewki i sklejamy lampy podobnie jak rozklejaliśmy. Wkładamy klosz z reflektorem do piekarnika na 10 min, wyciągamy na szmatę i składamy całość.

Autor: mercelin00

Źródło: http://forum.hyundaicoupe.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Check engine – brak kontrolki, odczyt błędów Hyundai Coupe 2.0 16V 96r.

Następny artykuł

Reflektory w stylu Black Hyundai Coupe

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments