Wymiana termostatu Audi 80 (B4, AAZ)

Na wstępie ściągamy dolną osłonę silnika i podnosimy auto na lewarku od strony kierowcy (chyba że ktoś ma kanał). Następnie podnosimy maskę i szukamy czerwonego korka przy chłodnicy po stronie kierowcy.

Następnie pod ten kranik wkładamy kawałek węża i podstawiamy pojemnika na płyn.

Odkręcamy korek od pojemnika wyrównującego (ważne!!!) i spuszczamy płyn z układu. Termostat oznaczony jest [3] i umiejscowiony jest przy pompie wody.

Miałem auto ze wspomaganiem, a pompa wspomagania uniemożliwiła mi odkręcenie 2 śrub, którymi przykręca się rurkę, w której jest termostat, wiec ściągnąłem pompę wspomagania (ściągnąć pasek i odkręcić 5 śrub i po problemie). Następnie ściągamy gumowy wąż i odkręcamy 2 śruby przytrzymujące termostat [4]:

Należy pamiętać że w bloku jest jeszcze płyn więc trochę się go wyleje można podnieść wyżej na lewarku wtedy ubędzie go dosłownie kilka kropel. Wyjęty termostat wygląda tak:

Zakładamy nowy termostat (najlepiej Wahlera) pamiętając o oringu!!!

Zakręcamy 2 śruby [4] zakładamy gumowy wąż i opaskę uciskową, możemy zalać układ chłodziwem pamiętając o jego odpowietrzeniu. Pamiętajmy o zakręceniu kranika spustowego!!!!

Wchodzi ok. 7 litrów płynu; jeśli przechylamy auto na lewarku ok 5,5 l (reszta została w bloku silnika). Pompę wspomagania skręcamy 5 śrubami:

– 2 z dołu:

– 3 z góry (od przodu):

Mając sprawny termostat nasze autko szybciej się rozgrzewa przez co spada nam spalanie.

Autor: speed_killer

Źródło: http://www.audi80.pl

Poprzedni artykuł

Montaż filtra kabinowego Daewoo Lanos

Następny artykuł

Wymiana sworznia zwrotnicy Audi 80 B4

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *