Jeszcze kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu opony były jednym z elementów, który nie wzbudzał częstego zainteresowania kierowców . O wiele częściej awariom ulegały bowiem inne elementy samochodów, przez co tematyka opon nie była tak popularna w kontekście bezpiecznej jazdy. Jednak wraz ze wzrostem świadomości naszych rodaków, rozwojem techniki i zmianą jakości podróżowania po krajowych drogach, to właśnie opony stają się jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej podróży. Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa nie zagwarantują nam bowiem właściwego działania, jeśli zawiedzie element niezwykle ważny: opony. Jak więc dobrać odpowiednie opony do naszego samochodu?
Dane producenta samochodu
Podstawowym elementem są oczywiście informacje, jakie otrzymujemy podczas zakupu naszego auta. Każdy samochód może bowiem używać nieco innych opon, nawet jeśli został przygotowany przez tego samego producenta. Z tego też powodu istnieją specjalne zestawienia, w których zanotowane są konkretne dopuszczalne rozmiary opon do poszczególnych modeli aut.
Opony sezonowe
Pomimo tego, że w Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne nakazujące zmianę opon z zimowych na letnie i odwrotnie, to i tak dużo ponad 90% użytkowników samochodów decyduje się na to rozwiązanie. Zapewnia ono bowiem bezpieczną jazdę. Trudno oczekiwać takich samych efektów podróży w lecie na letnich oponach, co w zimie na oponach zimowych. Spowodowane jest to różnymi mieszankami gumy. We właściwym doborze opon pomóc nam mogą pracownicy Euromaster – warsztatów zajmujących się profesjonalną wymianą ogumienia.
Nośność i maksymalna prędkość
Większość opon posiada dość sporą ilość różnych oznaczeń, jednak część z nich będzie dla nas niezwykle ważna właśnie ze względu na bezpieczeństwo podróży. Indeks maksymalnej prędkości wskazuje nam tą wartość, do której czuć się możemy bezpiecznie. Choć ważne jest to głównie w autach podróżujących po autostradach czy też w jeździe sportowej, to nieco wyższą gwarancję bezpieczeństwa nawet po drogach ekspresowych dają opony z wyższym indeksem, niż te z niższym. Podobnie jest w przypadku indeksów maksymalnej nośności opony – w tym przypadku dotyczyć to będzie jednak aut cięższych, na przykład aut typu kombi, SUV czy monospace oraz takich, które codziennie używane są w pracy zawodowej do transportowania ładunków.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.