Współcześnie stosowane rozwiązania w zakresie budowy układów napędowych samochodów umożliwiają wykorzystanie maksymalnej mocy silników przy zużyciu optymalnie niskiej ilości paliwa. Jednym ze sposobów zwiększenia mocy silnika jest zamontowanie turbosprężarki. Mechanizm tego typu jest wydajny, ale wymaga specjalnej ochrony i eksploatacji.
Czym jest turbosprężarka?
Doładowanie za pomocą turbosprężarki jest dzisiaj jednym z najprostszych sposobów zwiększenia mocy i osiągów silnika. Samo urządzenie powstało w wyniku lat pracy nad poszukiwaniem kompromisu pomiędzy zwiększeniem mocy silnika a obniżeniem jego wagi oraz zużycia paliwa.
Jego konstrukcja pozwala sprężać powietrze dostarczone do cylindrów w silniku spalinowym. Dzięki zwiększonej ilości powietrza w cylindrach można dostarczyć większą ilość paliwa, a tym samym uzyskać większą moc. Wirnik sprężarki napędza gorące spaliny, a turbina spręża zimne powietrze. Jednym słowem turbosprężarka pozwala zwiększyć ciśnienie powietrza wpadającego do silnika przez wykorzystanie energii wydalanych spalin.
Jak działa turbosprężarka?
W skład mechanizmu turbosprężarki wchodzą dwie kluczowe części – turbina i sprężarka, które są zamontowane na jednej osi. Gazy wylotowe kierowane na turbinę napędzają równocześnie wirnik sprężarki, który wtłacza do cylindra większą ilość powietrza, dzięki czemu możliwe jest spalanie większej ilości paliwa przy takiej samej objętości komory, co relatywnie daje znaczny wzrost mocy silnika.
Schemat obiegu powietrza w turbosprężarce
Sposób obiegu powietrza w turbosprężarce możemy zaobserwować na udostępnionym przez firmę Turbo z Wrocławia schemacie:
1. Wlot powietrza.
2. Kanał boczny sprężarki.
3. Chłodnica powietrza zwana intercoolerem.
4. Kolektor dolotowy, czyli dopływ powietrza.
5. Kolektor wylotowy, czyli wylot spalin.
6. Boczna część turbiny – spaliny są kierowane na łopatki wirnika turbiny, tym samym go napędzając.
7. Odprowadzenie spalin z turbosprężarki do układu wydechowego.
Początkowo turbosprężarki były montowane w samochodach sportowych po to, aby zwiększyć moc silnika bez potrzeby zwiększania masy pojazdu, kierując się zasadą, że im samochód lżejszy, tym szybszy. Obecnie są one montowane również w samochodach osobowych bardziej ze względu na kwestie ekologii i ekonomii niż osiągów mocy silnika. Mechanizm ten pozwala bowiem między innymi na obniżenie zużycia paliwa.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.