Jak rozpoznać auto po taxi ?

Kupując samochód używany często dokonujemy tego pod wpływem emocji. Wiele egzemplarzy sprowadzonych z zagranicy, oferowanych w atrakcyjnych cenach, wcześniej jeździło jako taryfa. Jak taki pojazd rozpoznać? Wszystko zależy od tego jak bardzo w ukryciu przeszłości pojazdu postarał się sprzedający.

W wielu krajach taxi są oznaczane konkretnym kolorem. W artykule zajmiemy się samochodami sprowadzanymi z Niemiec oraz Włoch. Są to państwa, z których sprowadza się do Polski najwięcej aut.

Taxi w Niemczech mają tak zwany kolor budyniowy, czy jak tam inni sądzą waniliowy. Każda taksówka jest takiego koloru. Można sprawdzić po numerze VIN oryginalny kolor samochodu, ponieważ wielu handlarzy sprowadzając auto po taxi, może je przemalować. Jeżeli po VINie wyjdzie inny kolor niż w rzeczywistości, powinniśmy zwiększyć swoją czujność, a najlepiej takie auto odpuścić. Kolor to jednak nie wszystko. Niektóre samochody właściciele oklejali folią, którą po latach można ściągnąć. W tym przypadku może się okazać, że auto w kolorze srebrnym lub czarnym również było taksówką.

We Włoszech natomiast samochody taxi są w kolorze białym. Nie jest to biała perła jak wielu pisze w ogłoszeniach. Należy dokładnie sprawdzić wnęki drzwi, bagażnika, komorę silnika. Będziemy wtedy w stanie mniej więcej ocenić czy auto nie było malowane.

Na co jednak zwrócić uwagę jeżeli kolor samochodu nie wzbudza podejrzeń? Zwróćmy uwagę na zużycie tylnych foteli auta. Jeżeli są bardziej zużyte niż fotel pasażera z przodu, to powinno dać nam to do myślenia. Taksówki mają również często na wyposażeniu dodatkowe popielniczki z tyłu, światełka.

Na desce rozdzielczej zwróćmy uwagę czy nie ma śladu po mocowaniach taryfikatora, kasy. Szukajmy jakiś dziur lub śladów kleju. Ex-taxi posiadają również koguta na dachu, po którym pozostaje ślad. Często w dachu znajduje się dziura po mocowaniu koguta z napisem taxi. Handlarze najczęściej szpachlują to miejsce, więc można posprawdzać dach miernikiem lakieru. Pokaże on czy nie ma na dachu szpachli. Szukajmy również różnic w odcieniu lakieru na środku drzwi. Spowodować je mogły naklejki, które ktoś zdemontował. Warto również sprawdzić czy na dachu nie ma miejsca po CB-radiu. Za granicą z CB korzystają głównie kierowcy zawodowi w tym właśnie taksówkarze. Ostatnią rzeczą na którą można zwrócić uwagę to ilość siedzeń w samochodzie. Często samochody typu kombi mają dwa dodatkowe siedzenia w bagażniku. Zazwyczaj z takiego udogodnienia korzystali taksówkarze. Często można takie rozwiązanie spotkać w sprowadzanych z Niemiec Mercedesach W210 zwanych u nas okularami.  Tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat cen materiałów eksploatacyjnych m.in. do zakupionych pojazdów.

Należy pamiętać, że handlarze często potrafią zmienić całe wnętrze pojazdu, żeby tylko zmylić potencjalnych nabywców. Dlatego warto takie auto sprawdzić w serwisie, a jeżeli nie ma takiej możliwości to postarajmy się zabrać ze sobą na oględziny kogoś kto nie będzie oglądał samochodu pod wpływem emocji. Emocje to najgorszy doradca. Dokonujmy przemyślanych zakupów. Po Polsce jeździ wiele pojazdów, których właściciele nie wiedzą że to ex-taxi . Nie zawsze jednak samochód, który w przeszłości pełnił rolę taxi jest autem złym.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Czy ubezpieczenie AC oferuje również ubezpieczenie opon?

Read Next

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments