Wyważanie kół samochodów ciężarowych

Wyważanie kół samochodów osobowych jest tak oczywistą operacją, że żadnego kierowcy nie trzeba do niej przekonywać. Rzecz ma się trochę inaczej z eksploatacją pojazdów ciężarowych. Ich masa i rozwijane przeważnie mniejsze prędkości powodują, że dyskomfort podczas jazdy związany z niewyważonymi kołami jest odczuwalny w dużo mniejszym zakresie. Nie oznacza to jednak, że problem niedoważonych kół w tym segmencie aut nie występuje lub że można go bagatelizować.

Właściciele pojazdów ciężarowych jeśli już decydują się na przeprowadzenie tej czynności, wyważają najczęściej wyłącznie przednie koła, ignorując wszystkie pozostałe łącznie z naczepą. Przyczyna takiego postępowania ma swoje podłoże w kilku czynnikach. Wymienić tu można ograniczoną ilość wyposażenia warsztatu w stosunku do wykonania tej usługi na wszystkich np. 10 kołach, zakres czasu jaki trzeba poświęcić, czy w końcu pozorna oszczędność i nie dbanie o firmowe auto.

Wyważone koła bez wyważania

Opisana tendencja została zauważona przez producentów chemii dla branży wulkanizacyjnej, a zaproponowane przez nich rozwiązanie eliminuje powyższe przeszkody w drodze do posiadania wyważonych kół w tym segmencie pojazdów. Pomysł wykorzystuje właściwości specjalnego polimerowego granulatu, którego cząsteczki pod wpływem sił odśrodkowych obracającego się koła, rozkładają się równomiernie w jego wnętrzu i wykazują pionowe przyśpieszenie, zmniejszając tym samym siły powstające w miejscu kontaktu opony z nawierzchnią drogi. Niehigroskopijność preparatu nie powoduje przylegania jego cząstek do innych elementów i  umożliwia im swobodne przemieszczanie. Metoda ta jest zupełnie neutralna dla warstwy butylowej opony. Granulat z powodzeniem może być wykorzystywany w pojazdach ciężarowych, autobusach, maszynach budowlanych oraz naczepach.

Jakie korzyści płyną ze stosowania granulatu do wyważania?

Stosując proszek do wyważania otrzymujemy te same korzyści jakie daje tradycyjne wyważanie, czyli:

– redukcja drgań zwiększająca komfort jazdy

– odciążenie elementów zawieszenia pojazdu

– dłuższa żywotność opon

a ponadto:

– zachowanie efektu wyważenia niezależnie od warunków drogowych i stopnia zużycia ogumienia

– brak problemu z odpadającymi ciężarkami do wyważania (pojazdy pracujące w ciężkich warunkach)

– niezwykle proste i szybkie dozowanie bez potrzeby posiadania wyważarki.

Umieszczenie granulatu wewnątrz koła może odbywać się na dwa sposoby. Przy nie zamontowanej jeszcze oponie na obręczy wystarczy włożyć do środka torebkę, która ulegnie rozerwaniu i uwolnieniu preparatu podczas jazdy. Natomiast, gdy mamy do czynienia z kompletnym kołem zamontowanym na pojeździe, dozowanie odbywa się poprzez wtłoczenie granulatu przez zawór w feldze.

Dla uzyskania optymalnych efektów zalecamy stosowanie markowych produktów zapewniających wysoką jakość.

Artykuł dostarczony przez firmę: PHU Szczepan – hurtownię wyposażenia wulkanizacji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Read Next

Letnie promocje w wypożyczalniach samochodów

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments