Auto z Niemiec – jak na tym zyskać, a nie stracić

Popularnym kierunkiem, w którym udają się Polacy po zakup używanego samochodu są kraje Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemcy. Jednak kupno idealnego samochodu wcale nie jest takie proste.

Jak się przygotować do kupna auta w Niemczech?

Zakup używanego samochodu, który spełni nasze oczekiwania nie należy do rzeczy najprostszych, ale nie oznacza to, że nie jest możliwy. Takich decyzji nie należy jednak podejmować pochopnie. Powinno się dokładnie do całej sprawy przygotować.

Pierwszym problemem, który napotkamy, kiedy będziemy chcieli kupić używany samochód z Niemiec, będzie prawdopodobnie kwestia ostatecznej drogi zakupu.

Na polskim rynku funkcjonują firmy zajmujące się sprzedażą samochodów sprowadzanych z krajów zachodnich.

Podmioty te cieszą się jednak umiarkowanym zaufaniem wśród konsumentów. Często zdarza się, że auta przez nie oferowane są bardzo słabej jakości, natomiast ich ceny są bardzo wygórowane.

Innym sposobem jest zakup samochodu za pośrednictwem Internetu.

Oferty w sieci zamieszczają zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm specjalizujących się w sprzedaży używanych samochodów. Jednak kupno auta bez uprzedniego obejrzenia go na żywo i sprawdzenia jego stanu technicznego porównać można do kupowania kota w worku. Opisy samochodów na stronach internetowych często nie podają istotnych informacji, skupiają się na zachwalaniu samochodu i przedstawianiu go w jak najlepszym świetle, przy czym prawda często okazuje odbiegać od wizji przedstawionej w sieci.

Częstym problemem z używanymi samochodami jest ukrywanie przez sprzedawców takich informacji jak faktyczny przebieg pojazdu, dość powszechnym zjawiskiem jest cofanie liczników. Ukrywa się również fakt, że sprzedawany samochód jest powypadkowy. Kupując auto przez Internet, nie ma możliwości sprawdzenia stanu samochodu, wszystkie wady i usterki odkrywamy, kiedy pieniądze za zakupiony pojazd są już na koncie sprzedawcy. W takiej sytuacji możliwe jest dochodzenie swoich praw drogą sądową, ale jest to bardzo czasochłonne. Nieuczciwi sprzedawcy często wykorzystują nieznajomość języka i niemieckich przepisów prawnych przez polskich konsumentów, co często uniemożliwia nawet dochodzenie odszkodowania.

Znacznie lepszą metodą na kupno auta w Niemczech jest więc udanie się tam osobiście.

Jeżeli występuje problem z barierą językową, należy zabrać ze sobą tłumacza. Jest to szczególnie ważne, ponieważ większość umów dotyczących sprzedaży samochodów zawierana jest w języku niemieckim. Nie można sobie pozwolić na nieznajomość treści umowy, którą podpisujemy. Jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestii oceny stanu technicznego pojazdu, tu również przyda nam się pomoc kompetentnego doradcy.

Przed wyjazdem po zakup samochodu należy dokładnie oszacować koszty podróży dla siebie, ewentualnie też dla osób towarzyszących, w grę mogą wchodzić również koszty zakwaterowania, wszystkich formalności związanych z zakupem i transportem auta na terenie Niemiec, jeżeli nie chcemy bądź nie możemy wrócić świeżo zakupionym autem do Polski, do naszych kosztów dochodzi również laweta. Cena przewiezienia pojazdu na lawecie wynosi obecnie około 1,5 zł za kilometr.

Formalności w Niemczech

Kiedy już zdecydowaliśmy się na kupno pojazdu, musimy skupić się na formalnościach. Część z nich musimy dopełnić na terenie Niemiec. Należą do nich:

 • umowa kupna pojazdu. Powinna zostać sporządzona w dwóch językach i zawierać dane adresowe sprzedawcy i kupującego,
 • karta pojazdu, czyli tak zwany brief. Sporządzona jest w postaci dwóch dokumentów. Jednym z nich jest duży brief, który jest odpowiednikiem polskiej karty pojazdu, i mały brief, który jest odpowiednikiem numeru rejestracyjnego,
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, które dostaniemy podczas odbioru samochodu, jeżeli ten został już wyrejestrowany, jeżeli natomiast jeszcze nie został wyrejestrowany, musimy udać się do urzędu komunikacji w celu dopełnienia tych formalności.

Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów powinniśmy udać się do niemieckiego Wydziału Komunikacji. Możemy tam uzyskać tablice eksportowe i pięciodniowe ubezpieczenie OC, dzięki którym będziemy mogli przedostać się nowo zakupionym pojazdem do Polski. Niektórzy polscy konsumenci stosują różne metody obejścia tych formalności, jednak wiążą się one ze sporym ryzykiem w przypadku kontroli drogowej.

Formalności w Polsce

Po sprowadzeniu auta do kraju należy dopełnić formalności związanych z jego rejestracją. W związku z tym będziemy potrzebować:

 • umowy kupna samochodu,
 • wszystkich dokumentów, które otrzymaliśmy na terenie Niemiec,
 • dowodu potwierdzającego zapłatę akcyzy,
 • tłumaczenia niemieckich dokumentów na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego,
 • dowodu pozytywnego przejścia przez pojazd przeglądu technicznego.

Do załatwienia wszystkich niezbędnych formalności w Urzędzie Celnym potrzebujemy:

 • wniosku, który będzie potwierdzał, że zapłaciliśmy akcyzę,
 • ksera dowodu wyrejestrowania pojazdu,
 • dokumentów potwierdzających, że nasz pojazd przeszedł z pozytywnym wynikiem przegląd techniczny.

W Wydziale Komunikacji należy złożyć:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności pojazdu,
 • dowód rejestracyjny, jeżeli nasz pojazd był wcześniej zarejestrowany za granicą,
 • tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie odprawy celnej przewozowej, jeżeli sprowadziliśmy pojazd z kraju nie należącego do państw członkowskich Unii Europejskiej,
 • wyciąg ze świadectwa homologacji,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wpłaty na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości pięciuset złotych. Jest to wymóg dla samochodów osobowych.

Zmiany w przepisach z 1 stycznia 2015 roku zniosły konieczność dodatkowych formalności w Urzędzie Skarbowym, co znacznie przyspieszyło cały proces rejestracji samochodu w Polsce.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności dostaniemy z Wydziału Komunikacji miękki dowód rejestracyjny, który będzie nam służył przez około miesiąc zanim otrzymamy kartę pojazdu. Zarejestrowany samochód musi posiadać polisę OC.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Tanie naprawianie auta – części oryginalne czy zamienniki?

Read Next

Pogoda a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments