Kupowanie przyczepy, na czym się skupić?

Posiadanie samochodu to dziś powszechność. Prawie każdy cieszy się swoim samochodem, ale nie każdy posiada przyczepę lub osobową lawetę. Czy warto kupować taki sprzęt?

Każdy zakup samochodu wiąże się z pewnymi zasadami, elementami, na które zwracamy szczególną uwagę. Bywa jednak tak, że zamiast samochodu, chcemy dokupić elementy, które będziemy do naszego samochodu doczepiać. Odpowiednikami takich elementów są przyczepy i osobowe lawety, które każdy może dziś zakupić bez zbędnych formalności. Na co jednak warto zwrócić uwagę, kupując lawetę lub osobową przyczepę? Oto kilka zasad, którymi warto się posiłkować przy wyborze takich dodatków do samochodu.

1. Pojemność przyczepy i lawety

Zanim kupimy lawetę czy przyczepę samochodową, warto pomyśleć o pojemności tych samochodowych dodatków. Przyczepa towarowa powinna być przede wszystkim pojemna, czyli dobrze, jak taka przyczepa będzie miała dużą ładowność. Nie jest to łatwy wybór, dlatego już na samym początku dobrze wiedzieć, jaki typ ładowności jest nam potrzebny. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na fakt bezpieczeństwa, który jest również ważny przy doborze takiej przyczepy. Ładowność wcale nie oznacza tego, że powinniśmy wybrać jak największą przyczepę, ale taką, która będzie pasowała do gabarytów naszego pojazdu.

Podobne parametry dotyczą doboru lawety. Wiadome jest, że lawetę zazwyczaj mają w wyposażeniu drogowcy, ale służy też ona osobom prywatnym. Laweta osobowa może też w pewnym sensie zastąpić przyczepę, ponieważ i na niej możemy transportować przeróżne urządzenia. Warto dobierać lawetę do naszych potrzeb. Dla większych samochodów, możliwy jest wybór lawety piętrowej, dlatego dobrze jest ustalić taki element ładowności, jaki będzie pasował do naszych potrzeb i gabarytów naszego samochodu.

2. Przegląd ramy i dyszy

Zanim kupimy przyczepę lub lawetę, warto jest przyjrzeć się ramie i elementowi, jakim jest dyszel. Zdarza się, że nie kupujemy takich urządzeń prosto ze sklepu, a po prostu od kogoś odkupujemy te elementy. Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju elementy przeciążeń, które mogą być widoczne na tego typu częściach składowych przyczepy i lawety. Wszelkiego rodzaju wygięcia i pęknięcia mogą być zagrożeniem przy transporcie nie tylko dla przewożonego ładunku, ale przede wszystkim dla zdrowia naszego i innych użytkowników ruchu. Laweta powinna mieć również sprawną wciągarkę, dlatego i na ten element należy zwrócić szczególną uwagę.

3. Cena nie jest najważniejsza

Mając w planie zakup przyczepy i lawety osobowej, zawsze bierzemy pod uwagę cenę i producenta. Im bardziej znany producent, tym wyższa cena i według niektórych głosów, lepsza jakość takiego sprzętu. Czy takie głosy mają jednak odzwierciedlenie w prawdzie? Cena i producent nie zawsze mówią o najlepszej jakości wykonanego sprzętu. Czasami możemy trafić na całkiem przyzwoite wykonie przyczepy czy też lawety za całkiem przyzwoitą cenę. Warto zwrócić uwagę na cenę, ale nie brać jej jako pewnik jakości i trwałości takich urządzeń.

4. Nacisk na tylną oś

Ładowność przyczepy czy też lawety należy do ważnych elementów, które mają wpływ na ich zakup i zapotrzebowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na nacisk takiego ładunku na tylną oś. Taki nacisk ma znaczenie podczas transportowania rzeczy czy też pojazdów. Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w której przyczepa będzie podnosiła się do tyłu, to dobierzmy taki sprzęt, który będzie wytrzymywał odpowiedni nacisk na oś takiej przyczepy czy też lawety. Najczęściej właściwy nacisk wynosi od 50 do 100 kilogramów, a możemy go skontrolować, używając wagi.

5. Możliwość zabezpieczenia

W przyczepie i lawecie bardzo ważnym elementem jest możliwość zabezpieczenia przewożonych rzeczy czy też pojazdów. Kupując te urządzenia, warto zwrócić uwagę na jakość wykonanych zabezpieczeń i oczywiście ich obecność. Posiadanie przyczepy i lawety nie świadczy o tym, że możemy ich używać, jeśli nie posiadają one odpowiednich zabezpieczeń. Są to elementy bardzo ważne, ponieważ zapewniają one bezpieczeństwo podczas transportu każdemu użytkownikowi ruchu.

Kupując przyczepę lub lawetę, każdy z nas będzie przyglądał się zupełnie innym właściwościom tychże urządzeń. Warto jednak przyjrzeć się tym podstawowym, które przybliżą nam jakość wykonania i sprawią, że korzystanie z nich, będzie bezpieczne i korzystne dla nas.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę PHU Sebik z Chojnic zajmującą się wynajmem, sprzedażą i serwisem lawet oraz przyczep.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Pogoda a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii

Read Next

Zaoszczędź na mechaniku! Jakie naprawy można przeprowadzić samemu?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments