Zaoszczędź na mechaniku! Jakie naprawy można przeprowadzić samemu?

W obecnych czasach już mało kto nie posiada samochodu. Są one niezbędne, często, aby dostać się do pracy. Jak poradzić sobie z najczęstszymi awariami, które można naprawić samemu?

Gdy specjalista nie jest potrzebny

Często bywa tak, iż samochód odmawia posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Istnieje wiele różnych usterek, które kierowca może sam spróbować naprawić.

Najprostszą z nich jest awaria oświetlenia. Często bywa tak, iż któraś żarówka przedniego reflektora nie działa tak jak powinna. Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest to jednak przepalona żarówka, bądź przepalony bezpiecznik czy przewód. Tego typu awarie można bezproblemowo usunąć samemu. Ważne jest, aby nie bagatelizować tego typu usterek, gdyż oświetlenie jest bardzo istotnym elementem, który zapewnia bezpieczną jazdę.

Inną awarią, którą można spróbować naprawić samemu jest usterka wycieraczek. Są one również bardzo istotnym elementem samochodu, ponieważ zapewniają widoczność podczas złej pogody, a ich awaria w trasie może skończyć się tragicznie. W przypadku usterki wycieraczek warto na samym początku sprawdzić stan obwodu elektrycznego. Zatrzymane wycieraczki mogą być spowodowane awarią bezpiecznika, przekaźnika, uszkodzeniem przewodów bądź awarią silniczka czy też najprostszym brakiem styku w kostce. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w najprostszy miernik i sprawdzić napięcie płynące w obwodzie. Jeżeli miernik nic nie wskaże, można przystąpić do wymiany poszczególnych elementów obwodu. Minusem tego typu awarii jest to, iż często stają się dość trudne do wykrycia.

Kolejną usterką, którą można przeprowadzić samemu są zużyte świece zapłonowe. Pomimo tego, iż wytwarzane świece posiadają coraz większą jakość, nie można zapomnieć o ich wymienianiu. Ich awaria może prowadzić do mniejszych osiągów samochodu oraz do większego zużycia paliwa przez samochód. Usterkę tę trudno zauważyć, ponieważ zmiany zachodzą stosunkowo powoli. Często silnik zaczyna pracować nierówno oraz pojawiają się problemy z zapłonem. Całkowite zniszczenia świec zdarzają się raczej rzadko, ale ich skutki mogą być tragiczne dla samochodu. Często w takich przypadkach dochodzi do całkowitego zniszczenia silnika samochodu, ponieważ jakaś część świecy wpadnie do cylindra. Typowe świece zapłonowe posiadają żywotność na około 30 tys. kilometrów. Warto zatem mniej więcej co taki dystans wymieniać świece, co nie jest specjalnie trudne. Należy pamiętać, iż świece powinno się wymieniać parami, tak jak radzi wytwórca.

W domowym warsztacie można dokonać zarówno prostej naprawy rozrusznika. Jeżeli akumulator jest naładowany, a samochód mimo wszystko nie chce odpalić, jest to prawdopodobnie związane z uszkodzonym rozrusznikiem. Najczęstszym objawem jest sytuacja, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochód wchodzi na niskie obroty, a w momencie rozruchu przygasają wszystkie kontrolki. W gruncie rzeczy są to objawy podobne do zużycia baterii. W jaki sposób poradzić sobie z taką awarią? Wystarczy wymienić zużyte części, o ile rozrusznik nie jest już cały rozklekotany. Aby dokonać naprawy, niezbędny będzie zestaw śrubokrętów i kluczy. Następnie należy wymontować cały rozrusznik z samochodu, dalej wymieniając poszczególne części, które mogły ulec uszkodzeniu. Jeżeli kierowca zbyt długo zwlekał z naprawą, możliwe, iż niezbędne będzie holowanie do najbliższego warsztatu.

Gdy niezbędna jest pomoc fachowca

Sytuacje, w których samochód doznaje awarii podczas jazdy, są niezwykle niebezpieczne. Taki usterki mogą prowadzić do poważnych wypadków, często śmiertelnych.

Tego typu awaria może być wywołana przez dość błahą sprawę, którą jest brak płynu w chłodnicy. Jeżeli płynu zabraknie, silnik bardzo szybko zwiększa swoją temperaturę. Jeżeli jakiś nieuważny kierowca, nie zatrzyma się w celu ochłodzenia silnika, może dojść do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim silnik jest narażony na zatarcie, co prowadzi do bardzo poważnej usterki jednostki napędowej. W takim wypadku kierowca nie ma szans dojechania gdziekolwiek, ponieważ samochód momentalnie staje. W takim razie, niezbędna okaże się pomoc drogowa, która zaholuje samochód do najbliższego warsztatu. Koszty naprawy w takiej sytuacji są bardzo duże, zatem poziom płynu chłodniczego powinien być stale monitorowany, szczególnie jeżeli temperatura będzie wysoka.

Awarią, która nie zdarza się specjalnie często jednak może okazać się tragiczna, jest odpadnięcie koła. Jeżeli do takiej awarii dojdzie, np. podczas szybkiej jazdy na autostradzie, zagrożeni są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Tego typu awarii można skutecznie przeciwdziałać. Przede wszystkim regularnie należy sprawdzać stan felg oraz siłę, z jaką są przykręcone. Jeżeli kierowca podczas jazdy samochodem poczuje inne zachowanie samochodu, powinien sprawdzić stan kół. Jeżeli koło podczas jazdy odpadnie, należy spokojnie skierować samochód na pobocze. Kiedy pojazd zostanie zatrzymany, niezbędna będzie interwencja pomocy drogowej.

Awaria turbosprężarki również jest dość popularnym uszkodzeniem samochodu. Przyczyn i skutków awarii może być wiele. Najczęściej dochodzi jednak do urwania, którejś z łopatek turbiny przez nieodpowiednią eksploatację samochodu. Jest to usterka, z którą nie można poradzić sobie w domowym warsztacie, chyba że w bardzo dobrze wyposażonym. Aby uniknąć tego typu awarii, należy przede wszystkim wiedzieć, jak poprawnie obchodzić się z turbiną. Przede wszystkim należy przed wyłączeniem silnika odczekać chwilę, aby turbina mogła zmniejszyć temperaturę. Jeżeli kierowca tego nie zrobi, w tym momencie zostaje przerwane smarowanie, a co za tym idzie temperatura pozostaje stale na wysokim poziomie. Ponadto nie powinno wchodzić się na wysokie obroty zaraz po włączeniu samochodu. Przed gwałtownym przyspieszaniem powinno się przejechać pewien dystans spokojnie, aby wszystkie elementy jednostki napędowej mogły się odpowiednio rozgrzać. W przypadku uszkodzenia turbosprężarki może ona być wymieniana na nową bądź regenerowana.

Bardzo często awarie, które przydarzają się kierowcom są możliwe do naprawy samemu. Są to jednak naprawy części podstawowych. W przypadku uszkodzenia bardziej skomplikowanego układu niezbędna będzie interwencja mechanika.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Jakub Cukierski Auto-Hol z Łodzi zajmującą się pomocą drogową i usługami transportowymi z wykorzystaniem hds. Adres strony WWW firmy to http://pomoc-drogowa-lodz.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Kupowanie przyczepy, na czym się skupić?

Read Next

Oczekuj najlepszego, bądź gotowy na najgorsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments