Ważne czynności przed lakierowaniem

Samochód jak każda inna rzecz podlega amortyzacji. Psują się przede wszystkim części wewnątrz auta, choć często przed końcem ich eksploatacji jaką wyznaczył producent. Bez ich wymiany samochód może pobierać więcej paliwa, niszczyć silnik lub inne elementy wyposażenia albo wręcz uniemożliwić swobodną jazdę.

Jest jednak element, który mimo, że nie wpływa na komfort jazdy, jak prawidłowe funkcjonowanie silnika, jest również bardzo często odnawiany, naprawiany. Chodzi oczywiście o tzw. “blachy” czyli ogólnie rzecz biorąc karoserie, która również pod wpływem warunków atmosferycznych lub innych czynników zewnętrznych podlega niszczeniu, korozji.

Proces lakierowania karoserii jest wieloetapowy. Perfekcja wykonania każdego z etapów wpływa na efekt końcowy.

Ówcześnie stosuje się potrójną warstwę powłoki lakierniczej. Na blachę nakładana jest warstwa podkładu, następnie baza czyli warstwa odpowiedniego koloru i po jej wyschnięciu kolejno nakładany jest lakier bezbarwny. Ten ostatni zużywa się najszybciej i już po paru latach zauważyć możemy zarysowania i hologramy. Aby karoseria dłużej wyglądała jak nowa należy o nią dbać. Przynajmniej 2 razy w miesiącu dokładne umycie samochodu zapewni mu świeżość. Na naszej karoserii bowiem nie tylko osiada zanieczyszczenie ale również sól, ptasie odchody, piasek. Najważniejsze jednak jest samodzielne mycie samochodu. Szczotki bowiem w automatycznej myjni mają twarde włosie i często rysują karoserię, dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z myjni bezdotykowych lub jeśli chcemy samodzielnie zadbać o swój samochód używajmy szczotek z naturalnego włosia lub gąbek z mikrofibry. Na początku mycie powinniśmy zacząć od dokładnego spłukania samochodu wodą. Następnie w letniej wodzie rozrabiamy odpowiednią ilość szamponu i mycie zaczynamy od dachu, potem kierujemy się w dół zostawiając na koniec progi, koła, drzwi i zderzaki. Podstawową zasadą przy dokładnym myciu jest regularne i częste płukanie szczotki w czystej wodzie. Na zakończenie należy dokładnie spłukać całe auto czystą wodą. Jeśli pozostawały gdzieś kropelki wody to najlepiej ściągnąć je gumową łapką. Aby nie pozostawały smugi na karoserii dobrze jest przetrzeć ją skórzaną irchą.

Gdy wykonaliśmy szereg zabiegów przy myciu karoserii to teraz czas na ocenę jej stanu. Jeśli nadwozie oceniamy na stan bardzo dobry, to spokojnie możemy zastosować woskowanie. Pamiętajmy jednak, że jest to proces bardzo czasochłonny i wymagający od nas cierpliwości. Aby idealnie nałożyć wosk samochód powinien być suchy, czysty i najlepiej przeprowadzić ten zabieg w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie jest ciepło. Można skorzystać z szybszych rozwiązań jak mleczko z woskiem, które łatwiej rozprowadzić. Jeśli natomiast jesteśmy posiadaczami starego auta to zalecamy użycie pasty lekko ścieralnej. Ten rodzaj preparatu pozwala zamaskować niedoskonałości. Nakładamy go na umytą karoserię i po wyschnięciu pasty przystępujemy do polerowania najlepiej przy pomocy flanelowego materiału. Po pastowaniu można użyć wosk.

Artykuł opracowany przez redakcję – sklep internetowy ilakiernik.pl

Poprzedni artykuł

Ups! Zatrzaśnięty kluczyk w aucie!

Następny artykuł

Niecodzienne miejsce postojowe dla twojego samochodu

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *