Właściwe czyszczenie tapicerki i wnętrza samochodu

Tapicerka to jedna z części samochodu, które są szczególnie narażone na uszkodzenie w czasie użytkowania auta. Dlatego warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację tej powierzchni.

Czysty, zadbany samochód to na pewno powód do dumy dla każdego kierowcy. Jednocześnie jednak właściwa pielęgnacja auta nie jest wcale takim prostym zadaniem. Przede wszystkim jest związania z wybraniem skutecznych preparatów czyszczących.

Jak czyścić tapicerkę w samochodzie?

Czyszczenie tapicerki nie jest takim trudnym zadaniem, jeśli pamięta się o kilku podstawowych kwestiach. Warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • zbyt mocne szorowanie prowadzi do uszkodzenia materiału,
  • nie można przemaczać tapicerki,
  • czyszczona powierzchnia powinna dokładnie wyschnąć,
  • trzeba dobrać preparat czyszczący w zależności od materiału,
  • przed czyszczeniem należy starannie odkurzyć tapicerkę.

Czyszczenie tapicerki wymaga pewnego wysiłku między innymi dlatego, że fotele samochodowe mają różne zakamarki, w których zbierają się zabrudzenia. To takich miejsc zazwyczaj bardzo trudno dotrzeć. Zadnie ułatwi przede wszystkim zastosowanie odkurzacza o odpowiedniej mocy oraz pianek do czyszczenia. Pianki są dobrym rozwiązaniem głównie dlatego, że doskonale wnikają do trudno dostępnych miejsc.

Pielęgnacja tapicerki ze skóry

Posiadacze skórzanej tapicerki powinni szczególnie starannie dobierać wszystkie stosowane preparaty. Oprócz używania odpowiednich środków należy pamiętać, że skóry nie można myć mokrymi ściereczkami – tego typu czyszczenie może spowodować odbarwienia materiału. Jednocześnie warto zainwestować w preparaty takie jak wosk.

Pozostałe materiały

Wnętrze auta to nie tylko tapicerka, ale także bardzo wiele innych powierzchni, który także wymagają właściwej uwagi. Na pewno nie można lekceważyć właściwego czyszczenia takich części jak szyby, dywaniki oraz części z plastiku.

Plastik w samochodzie

Praktycznie w każdym aucie znajduje się dosyć dużo części z plastiku. Wiele osób poprzestaje na przetarciu ich wilgotną szmatką. Taka metoda pozwala na usunięcie kurzu, jednak warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne preparaty, które są przeznaczone do czyszczenia wnętrza samochodu. Na rynku dostępne są także preparaty stworzone specjalnie do ochrony plastiku oraz nadania mu estetycznego wyglądu. Dzięki takim środkom można nadać powierzchni ładny, matowy wygląd.

W przypadku trudno dostępnych miejsc warto wykorzystać szczotkę, trzeba jednak pamiętać, że musi być ona miękka. Mocne szorowanie szczotką z twardym, sztywnym włosiem spowoduje jedynie powstanie zarysowań.

Czysty bagażnik

Czyszczenie bagażnika jest często dosyć skomplikowane. Na największe problemy narażone są osoby, które wożą w bagażniku dużo różnych rzeczy. W takiej sytuacji nie trudno o różne zabrudzenia. W bagażniku może gromadzić się piach i błoto, a na okładzinie powstają trudne do usunięcia tłuste plamy. Trzeba się przygotować na to, że usunięcie takich zabrudzeń będzie wymagało przede wszystkim sięgnięcia po dosyć mocne środki czyszczące. Oczywiście należy zawsze stosować preparaty, które będą bezpieczne dla danego rodzaju materiału.

Prawidłowe mycie szyb

Czyste szyby w samochodzie to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Źle usunięte zabrudzenia oraz smugi mogą znacznie ograniczyć widoczność, co z kolei prowadzi do konkretnego zagrożenia. Szyby trzeba zawsze czyścić także wewnątrz auta. Również od tej strony osiadają zabrudzenia, na przykład kurz.

Szyb samochodowych nigdy nie należy czyścić płynem do zwykłych szyb okiennych. W takim przypadku można jedynie spowodować powstanie smug. Dlatego dla osiągnięcia naprawdę dobrego rezultatu konieczne jest zainwestowanie w specjalny preparat. W sklepach można znaleźć wiele produktów przeznaczonych do mycia szyb samochodowych, które pozwolą na osiągnięcie dobrych efektów.

Dywaniki

Dywaniki w samochodzie mogą brudzić się w bardzo szybkim tempie. Podobnie jak tapicerka, są one również narażone na powstawanie plam. Z tego powodu naprawdę dokładne wyczyszczenie dywaników może okazać się wyjątkowo pracochłonnym zadaniem. Zawsze trzeba zacząć od trzepania. Pozwala to przede wszystkim na pozbycie się większych zanieczyszczeń, takich jak grudki błota. Mogą być mało widoczne na pierwszy rzut oka, jednak bardzo łatwo doprowadzą do zapchania odkurzacza, co nie ułatwi sprzątania.

Do usuwania plam z dywaników samochodowych stosuje się także różne preparaty w postaci pianek, które umożliwiają przede wszystkim usunięcie bardziej trwałych zabrudzeń oraz odświeżenie powierzchni dywanika.

Kiedy sprzątać auto?

Wnętrze auta może brudzić się bardzo szybko, a częstotliwość sprzątania powinna być uzależniona głównie od stopnia eksploatacji. Warto jednak pamiętać o czyszczeniu tapicerki, czy dywaników, nawet jeśli nie wydają się szczególnie brudne. Gromadzący się kurz będzie wnikać głębiej w materiał, co utrudni późniejsze pozbycie się zabrudzeń. W ostateczności konieczne może okazać się skorzystanie z usług obejmujących czyszczenie tapicerki przy zastosowaniu różnych profesjonalnych urządzeń. Pomoże to w przywróceniu idealnego wyglądu i na pewno przyniesie doskonałe efekty, jednak jednocześnie będzie związane z wydatkami, dlatego warto systematycznie dbać o wnętrza samochodu.

Autor artykułu:

Artykuł przygotował tapicer Wojciech Miller zajmujący się tapicerstwem samochodowym: tapicer.warszawa.pl/oferta/tapicerstwo-samochodowe

Poprzedni artykuł

Ocena wartości samochodu ? Jak to zrobić obiektywnie?

Następny artykuł

Wybierz idealne auto do ślubu korzystając z usług wypożyczalni

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *