Kupujemy rower – kilka praktycznych rad

Lato to najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z długimi wycieczkami na rowerze. Przed dokonaniem zakupu warto jednak dokładnie sprecyzować swoje wymagania i zapoznać się z podstawowymi modelami, dostępnymi na rynku. Zła decyzja szybko może się zemścić i spowodować zniechęcenie do takiej formy aktywności. Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując rower?

Punkt pierwszy – cena

Rynek rowerowy jest niezwykle rozbudowany, a oferowana mnogość modeli jednośladów, może dosłownie przyprawić o zawrót głowy. Rowery trekkingowe, miejskie, górskie, crossowe – wszystkie one różnią się nie tylko przeznaczeniem i wyposażeniem, ale także ceną. Ile zatem należy wydać na rower?

Na wyżej postawione pytanie można odpowiedzieć krótko – tyle, na ile nas stać. Taka odpowiedź nie wyczerpuje jednak tematu nawet w małej jego części, kwestia ta jest dużo bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Kalkulując kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na jednoślad, należy przede wszystkim uwzględnić jego przeznaczenie. Nie ma sensu wydawać kilku tysięcy zł na rower, który będzie używany wyłącznie w warunkach miejskich. Nie należy także przesadzać w drugą stronę – jeżeli rower będzie używany w trudniejszym i bardziej wymagającym terenie, nadmierne oszczędności szybko się zemszczą.

Na jakie wydatki należy się przygotować?

Pod uwagę należy brać także własne uwarunkowania fizyczne. Mężczyzna o atletycznej budowie i znacznej masie ciała, będzie potrzebował sprzętu wykonanego z wytrzymałych materiałów, a to musi kosztować. Z drugiej strony nie ma sensu kupować sprzętu “do zadań specjalnych” dla filigranowej kobiety. Przyjmijmy zatem, że niezbyt wymagający użytkownicy, powinni przygotować się na wydatek rzędu ok. 1 000 zł – taka kwota w zupełności wystarczy na zakup roweru do jazdy w warunkach miejskich. Bardziej wymagający rowerzyści będą musieli przygotować nieco większe środki – ok. 2 000 zł powinno w zupełności wystarczyć na sprzęt dla zaawansowanego amatora.

Punkt drugi – przeznaczenie

Jednym z podstawowych kryteriów, warunkujących właściwą decyzję zakupową, jest przeznaczenie roweru. Kupowanie popularnego “górala” do jazdy miejskiej w zasadzie mija się z celem. Komfort będzie kiepski, a i możliwości sprzętu nie zostaną w pełni wykorzystane. Z wysokimi krawężnikami poradzi sobie także rower szosowy i do jazdy po mieście, będzie to najlepszy wybór. Należy jednak pamiętać o tym, że zapuszczanie się takim sprzętem w bardziej wymagający teren, nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

Do wszystkiego, czyli do niczego? Niekoniecznie

Przysłowiowym złotym środkiem będą rowery trekkingowe. Taki model, ze względu na doskonałe wyposażenie, umożliwia wygodną jazdę szosową właściwie w każdych warunkach atmosferycznych. Rower trekkingowy doskonale nadaje się też do jazdy po niezbyt wymagających leśnych szlakach. Na uwagę zasługuje również fakt, że rozbudowa rowerów trekkingowych do poziomu sprzętów typowo górskich, nie stanowi najmniejszego problemu.

Punkt trzeci – marka

Profesjonalne salony rowerowe mają w swojej ofercie sprzęty wielu marek. Na którą warto się zdecydować? Może zacznijmy od kwestii, które marki lepiej omijać szerokim łukiem.

Nie polecamy wszelkiej maści sztucznych tworów rynku, tworzonych na chwilowe potrzeby marketowych promocji. Takie “wynalazki” zazwyczaj wykazują bardzo niską jakość, adekwatną do śmiesznej ceny. Dotyczy to zarówno podstawowych elementów, jak rama, oraz całego osprzętu (przerzutki, hamulce itd).

Co zatem warto kupić?

Pojęcie jedynej słusznej marki nie istnieje. Na uwagę zasługują wszyscy producenci, którzy od lat cieszą się zaufaniem rynku. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z opiniami użytkowników na jednym ze specjalistycznych forów, których nie brakuje w sieci. Warto także zdać się na opinię doświadczonego sprzedawcy – w profesjonalnych salonach rowerowych najczęściej pracują prawdziwi pasjonaci, którzy mają na ten temat bogatą wiedzę praktyczną.

Materiał zainspirowany przez AgaSportSklep i ich rowery trekkingowe oraz pozostały sprzęt dla miłośników jazdy na rowerze.

Poprzedni artykuł

Wybierz idealne auto do ślubu korzystając z usług wypożyczalni

Następny artykuł

Samochód terenowy – na co zwracać uwagę przy kupnie ?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *