Poziomy płynów eksploatacyjnych w samochodzie? sprawdzaj je systematycznie i uzupełniaj

Informacje na temat badania płynów eksploatacyjnych znajdują się nawet w programie szkolenia na prawo jazdy. Każdy właściciel pojazdu i kierowca powinien pamiętać o tym, by sprawdzać je regularnie i w razie potrzeby uzupełniać i wymieniać.

Chociaż coraz więcej pojazdów posiada sygnalizatory niskich poziomów płynów, to jednak nie warto ufać im całkowicie – lepiej poświęcić chwilę na to, aby sprawdzić je samodzielnie. Wczesne wykrycie nieodpowiednich poziomów płynów eksploatacyjnych w samochodzie pozwala na szybką reakcję, a tym samym zmniejsza ryzyko wysokich kosztów napraw.

Olej silnikowy

Jego poziom powinien znajdować się pomiędzy znakami minimum i maksimum na bagnecie. Gdy będzie zbyt niski, wtedy może doprowadzić to do przegrzania lub zatarcia silnika, natomiast zbyt wysoki może prowadzić do jego rozszczelnienia i tym samym potrzeby kosztownej naprawy.

Płyn chłodniczy

Także powinien znajdować się pomiędzy wyznaczonymi znakami. Zbyt niski poziom płynu chłodniczego może wskazywać na wyciek lub uszkodzenie uszczelki, natomiast zbyt wysoki może być efektem zapowietrzenia układu lub uszkodzenia uszczelki pod głowicą.

Płyn hamulcowy

Należy zwracać uwagę na poziomy minimum i maksimum. Warto pamiętać, że po wymianie klocków na nowe poziom płynu będzie wyższy. Gdy jest za niski, wtedy należy dokonać uszczelnienia układu.

Płyn wspomagania kierownicy

Także posiada oznaczenia minimum i maksimum, Ubytek płynu oznacza zwykle nadmierny wyciek, ale też za wysoki poziom płynu powinien być skonsultowany z mechanikiem.

Na koniec warto jeszcze wskazać, że poziom płynów eksploatacyjnych powinien być sprawdzany na różnym podłożu i przy wyłączonym silniku – najlepiej zrobić to przed jazdą lub też w kilka minut po wyłączeniu silnika. Jeżeli nie masz czasu, aby zrobić to samodzielnie, w takim przypadku warto odwiedzić serwis samochodowy – np. aso hondy w Warszawie – wtedy wszystkim zajmą się specjaliści. Warto pamiętać nie tylko o systematycznym sprawdzaniu poziomu w zaleconych okresach, ale również przed dłuższymi podróżami i wyjazdami za granicę.

Poprzedni artykuł

Bezpieczny zakup samochodu

Następny artykuł

Jazda po bezdrożach ze snorkelem. Jak pokonać wodną przeszkodę?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *