Wymiana sprzęgła ? kiedy warto to zrobić i jakie są koszty?

Wymiana sprzęgła to spory wydatek. Sprawdź, w jaki sposób dbać o ten element oraz jak można wydłużyć jego „życie”!

Do czego służy sprzęgło?

Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Ujmując najprościej, jego zadaniem jest łączenie wałów na wysokości poszczególnych biegów (przełożeń) tak, aby jak najsprawniej przekazywać moment obrotowy. Pozwala zatem na płynną i sprawną jazdę ze zmienną prędkością.

Czasem sprzęgło określa się jako zespół części, które służą do połączenia ze sobą dwóch niezależnych od siebie obrotowo osadzonych wałów: czynnego (czyli napędowego) oraz biernego (czyli napędzanego). Wszystko to dzieje się w celu optymalnego przeniesienia momentu obrotowego.

W nowoczesnych samochodach silniki posiadają coraz większy moment obrotowy, co w prosty sposób prowadzi do coraz silniejszych obciążeń w czasie pracy. Tym samym, wszystkie elementy coraz szybciej się zużywają – w tym również sprzęgło.

Jak rozpoznać, czy sprzęgło nadaje się do wymiany?

Głównym zadaniem sprzęgła jest przeniesienie momentu obrotowego z wału silnika wprost na wałek sprzęgłowy, co zachodzi przy pomocy sił tarcia. Najczęstszym i jednocześnie najbardziej widocznym objawem zużycia jest ślizganie się sprzęgła. Wskazuje to jednocześnie na to, że moment nie jest całkowicie przekazywany na wspomniany już wałek sprzęgłowy, w czego efekcie użytkowanie auta nie jest tak efektywne, jak być powinno.

Wbrew pozorom, stosunkowo łatwo można samodzielnie sprawdzić, czy sprzęgło powinno się już wymienić. W tym celu musisz zatrzymać auto na równej i prostej drodze. Następnie, zaciągnij hamulec ręczny albo wrzuć przynajmniej trzeci bieg. Możesz także wykonać obie czynności jednocześnie. W kolejnym kroku spróbuj ruszyć, delikatnie odpuszczając pedał sprzęgła. Jeżeli element ten będzie w pełni sprawny, auto powinno właściwie natychmiast zgasnąć. O niesprawności elementu będą świadczyć natomiast różnego rodzaju dźwięki i odgłosy wydobywające się z okolicy, w której zlokalizowane jest sprzęgło. Podobny wniosek będzie można wysnuć, jeżeli mimo wszystko pojazd ruszy do przodu.

To jednak nie wszystko. Czasem o awarii sprzęgła może świadczyć częste wkręcanie się silnika na wysokie obroty – i to zupełnie bez powodu. Zwykle ma to miejsce właśnie przy ślizganiu się tego elementu.

Nieco mniej charakterystycznym objawem mogą być problemy z wrzuceniem biegu. Pamiętaj jednak, że nie może to być ostatecznym potwierdzeniem diagnozy, gdyż nierzadko źródłem tego typu kłopotów bywają też zużyte synchronizatory. Na wyeksploatowane sprzęgło wskazuje też szarpanie podczas wolnej jazdy.

Wymiana sprzęgła będzie znacznie bardziej kosztowna, jeżeli posiadasz starszy model Diesla i przy pracy na niskich obrotach (ok. 1500-2000) słyszalne są głośne drgania. Wskazuje to bowiem na konieczność zakupu również dwumasowego koła zamachowego.

Pamiętaj, jeżeli zauważysz niepokojące objawy, nie zwlekaj z decyzją o wymienia. Co prawda, koszty z tym związane mogą być naprawdę duże (nawet kilkaset złotych), lecz przeciąganie naprawy w czasie może pozbawić Cię  jeszcze większej ilości gotówki.

Więcej informacji o sprzęgłach samochodowych znajdziesz na stronie Team TOTAL.

Co się najczęściej psuje i co przyspiesza zużywanie sprzęgła?

To bardzo ważne zagadnienia, które pozwalają na wydłużenie życia tego elementu. Otóż, najbardziej zagrożone usterkami są okładziny cierne, co jednak nie powinno Cię specjalnie martwić – jest to naturalną koleją rzeczy w tym wypadku. W zależności od poziomu eksploatacji, czasem całkowite zużycie następuje po 50 000 km, a czasem po 100 000 km.

Zwróć jednak uwagę na to, że jazda wraz ze zniszczonymi okładzinami ciernymi czasem prowadzi do zniszczenia koła zamachowego oraz tłumika drgań skrętnych. To natomiast w krótkim czasie powoduje bardzo poważne uszkodzenia mechanizmu skrzyni biegów, co w ogromnym stopniu zwiększy całkowite koszty naprawy.

Chcąc przedłużyć żywotność sprzęgła, warto wystrzygać się kilku praktyk, które znacząco przyspieszają jego zużywanie. Najczęstszym błędem jest stałe trzymanie nogi na pedale sprzęgła w czasie jazdy – nawet w chwili, kiedy nie jest ono używane. Pozornie wydaje się, iż w ten sposób możliwa będzie szybsza zmiana biegu, a w rzeczywistości prowadzi do szybszego ścierania się elementów ciernych.

Pamiętaj również, aby nie wciskać pedału sprzęgła podczas skręcania oraz dodawania gazu. Należy uważać także na tzw. spalenie sprzęgła, które często ma miejsce np. przy ciągnięciu przyczepy albo w czasie ruszania pod górkę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ruszania z piskiem opon.

Zdarza się, że sprzęgła niedomagają po chip tunningu. Nieodpowiednie zwiększenie mocy i momentu obrotowego może sprawić, że sprzęgło będzie po prostu zbyt słabe w stosunku do silnika.

Poprzedni artykuł

Jazda po bezdrożach ze snorkelem. Jak pokonać wodną przeszkodę?

Następny artykuł

Oryginalne części do Forda czy zamienniki?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *