Felgi aluminiowe. Jak najlepiej je dobrać do auta?

Felgi to jeden z elementów wpływających istotnie na wygląd auta oraz odpowiadających za bezpieczeństwo jego użytkowania. Ale przy ich wyborze nie należy polegać tylko na ich wyglądzie, ale także na aspektach praktycznych. Wybranie niedopasowanych do auta felg skutkować będzie pogorszeniem właściwości jezdnych, a trafienie na sztuki wykonane z kiepskiego stopu, którego na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić od solidnego metalu, może wiązać się z zagrożeniem dla życia użytkownika.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu alufelg?

Wymiana felg stalowych na aluminiowe wynika przede wszystkim z chęci poprawy wyglądu samochodu i dlatego wielu klientów wybierając alufelgi, kieruje się przede wszystkim ich wyglądem, a dopiero na drugim miejscu wśród kryteriów wyboru jest niska cena. Z reguły jednak nie myśli się o najważniejszym aspekcie felgi, czyli bezpieczeństwie jej użytkowania. Klienci, szukający alufelg, rzadko kiedy zwracają uwagę na jakość, bo tej nie da się łatwo ocenić gołym okiem. Tania felga może wyglądać tak samo, jak produkt renomowanej firmy, ale nie dorówna jej trwałością i jakością wykonania. W najlepszym przypadku felga aluminiowa kiepskiej jakości straci atrakcyjny wygląd, ale w najgorszym może pęknąć lub wręcz rozsypać się na kawałki podczas jazdy, np. po wpadnięciu w wyrwę w drodze lub w czasie gwałtownych manewrów.

Jakie korzyści daje wybór felg aluminiowych?

To przede wszystkim poprawa wyglądu auta. Dostępne na rynku modele alufelg mają bardzo atrakcyjne wzory. Ale inne zalety felg aluminiowych są niewidzialne gołym okiem. Alufelgi dobrych producentów, zwłaszcza sportowe, charakteryzują się bardzo dużą precyzją wykonania, dzięki czemu zapewniają lepsze właściwości jezdne przy dużych prędkościach. Takie felgi są także lżejsze od podobnej wielkości felg stalowych, co zapewnia mniejsze zużywanie się części zawieszenia auta. Felgi aluminiowe mają także większą odporność na uszkodzenia mechaniczne a dzięki temu, że są bardziej sztywne, znacznie lepiej znoszą duże obciążenia. Inną wielką zaletą alufelg jest wysokie przewodnictwo cieplne materiału, z jakiego są zbudowane, dzięki czemu bardzo dobrze chłodzą one elementy układu hamulcowego. Chłodzenie dodatkowo usprawnione jest dzięki ażurowej budowie większości modeli alufelg. Felgi możemy wybrać w zależności od sposobu wytwarzania.Istnieje kilka metod produkcji felg, każdy z nich gwarantuje inne właściwości. Felgi produkowane metodą niskociśnieniową są trwałe i wytrzymałe, … zaś kute i rolowaneniemal bezkonkurencyjne pod względem solidności, ale i wysokiej ceny.” (cyt. www.ladnefelgi.pl)

Inne rzeczy, na jakie warto zwrócić kupując alufelgi

Oferowane na rynku alufelgi powinny posiadać Certyfikaty. Wskazują, że produkt spełnia minimalne, stawiane przez przepisy prawa, wymagania.   Dlatego przed kupnem warto zapoznać się z ofertą i porównać ceny, gdyż rażąco niska cena, w porównaniu do średniej rynkowej cen w interesującej klienta klasie, powinna wzbudzić nieufność.

Samodzielne dobranie felg do posiadanego auta nie jest trudne. Standardowe, dopuszczalne rozmiary felg dostępne są w instrukcji obsługi auta. Jeżeli jednak zapodzialiśmy gdzieś naszą instrukcję, warto skorzystać z zaawansowanej wyszukiwarki dostępnej w każdym profesjonalnym sklepie internetowym. Taki konfigurator wyszuka dla nas felgi wyłącznie na podstawie modelu auta.

Poprzedni artykuł

Przednia szyba w samochodzie, lepiej naprawić czy wymienić?

Następny artykuł

Opony całoroczne, plusy i minusy

Komentarz:

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *