Stłuczka nie z Twojej winy? Dzięki wideorejestratorowi to nie problem

Zdarzyło Ci się choć raz uczestniczyć w kolizji drogowej bez udziału świadków? Jeśli tak, pewnie żałowałeś, że nie mogłeś nagrać momentu zdarzenia. Zamiast słowu przeciw słowu miałbyś niezbity dowód swojej niewinności – nagranie z własnej kamery. Taką pewność daje zamontowanie w samochodzie wideorejestratora. Producenci prześcigają się w dodawaniu nowych opcji i możliwości. Podpowiadamy więc jak odnaleźć się w bogatej ofercie kamer samochodowych i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Absolutne minimum, czyli co powinien posiadać dobry wideorejestrator?

Aby wideorejestrator spełniał swoją podstawową funkcję – nagrywanie filmów, musi zapewniać nienaganną jakość zapisywanego obrazu. Rozmazane, niewyraźne nagranie nie będzie stanowiło żadnego dowodu w sądzie czy na policji. Czego więc szukać? Wybierz wideorejestrator z rozdzielczością co najmniej Full HD. Równie ważna jest wysoka rozdzielczość matrycy, która umożliwia przetwarzanie obrazu rzeczywistego na cyfrowy.

Kolejnym kluczowym kryterium w dobrze wideorejestratora powinien być szeroki kąt widzenia oka kamery. W większości przypadków wystarczający jest kąt 120 stopni, dzięki któremu zarejestrujesz zdarzenia na drodze. Oferowane są oczywiście kamery samochodowe o szerszym kącie, np. Xblitz Go, który wyposażony został w szerokokątną soczewkę zapewniającą kąt widzenia aż 170 stopni.

Koniecznie zwróć również uwagę na deklarowaną przez producenta maksymalną pojemność karty pamięci. Im wyższa – tym więcej nagrań zmieścisz. Rozsądnie jest wybrać taki wideorejestrator, który dobrze pracuje z kartą o pojemności co najmniej 16GB – to powinno zapewnić miejsce na około 2 godziny nagrań w FullHD.

Co jeszcze oferują producenci wideorejestratorów?

Kamery samochodowe naszpikowane są dodatkowymi funkcjami, które bywają niezmiernie przydatne podczas jazdy. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Zdecydowana większość kamer posiada czujnik wstrząsów, który zabezpiecza nagranie przy wykryciu gwałtownych przeciążeń typu nagłe hamowanie czy uderzenie. G-Sensor jest niebywale przydatną funkcją, pozwalającą na bezpieczne skopiowanie ważnego filmu na dysk lub komputer.

Przydać się może także wmontowany system GPS, dzięki któremu nasza kamera może śledzić pokonywaną trasę. Rejestruje także prędkość, z jaką się poruszamy – dlatego jeśli zdecydujesz się na wideorejestrator z GPSem, wybierz taki, w którym możesz wyłączyć wyświetlanie tej funkcji. Nie chcesz chyba z ofiary zmienić się w sprawcę?

Niektóre z wideorejestratorów wyposażone zostały przez producentów w pilot, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób pstrykniesz zdjęcie. Taką możliwość oferuje np. NavRoad MyCAM.

Dla fanów bezprzewodowego Internetu znajdą się również wideorejestratory z WiFi.

Kogo na to stać?

Choć przyjęło się, że wideorejestratorów używają głównie kierowcy zawodowi, zwykli użytkownicy samochodów z pewnością również mogą odnieść korzyść z zakupu tego urządzenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się zdarzyć wypadek lub stłuczka.

Ceny wahają się od 60 do 1400 zł – w takim przedziale cenowym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pełną ofertę wideorejestratorów znajdziesz w sklepie RTV EURO AGD: http://www.euro.com.pl/rejestratory-jazdy.bhtml.

Serdecznie również zapraszamy Państwa do dyskusji na temat wideorejestratorów na forum samnaprawiam

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating

Read Previous

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, czy nie jest kradziony!

Read Next

Co wchodzi w zakres pomocy powypadkowej?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments