Jak właściwie używać klimatyzacji?

Niby większość samochodów jest wyposażona w klimatyzację i każdy jej używa. Okazuje się jednak, że duża część kierowców nie zna podstawowych zasad użytkowania klimatyzacji. Jakie błędy są najczęściej popełniane? Jak ich uniknąć i co zrobić, żeby nasza klimatyzacja prawidłowo działała? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Klimatyzacja – tylko w upały?

Wydaje Ci się, że klimatyzacja powinna być uruchamiana jedynie podczas upałów? Jesteś w błędzie. Klimatyzacja służy nie tylko do chłodzenia powietrza, ale również do jego osuszania. Dlatego, jeśli podczas jazdy zimą lub jesienią parują Ci szyby, koniecznie włącz klimatyzację – z pewnością Ci to pomoże. Dzieje się tak dlatego, że podczas pracy klimatyzacji do środka pojazdu przedostaje się osuszone powietrze, a to wpływa znacząco na poprawę warunków jazdy i bezpieczeństwo kierowcy na drodze.  

Zanim włączysz klimatyzację…

W czasie upałów włączasz klimatyzację od razu, gdy wsiadasz do samochodu? Następnym razem postaraj się najpierw przewietrzyć samochód, tak, aby nagrzane powietrze z wnętrza kabiny wymieszało się ze świeżym, chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Najlepiej zrobić to w czasie jazdy, wtedy proces wymiany powietrza będzie szybszy. Plusem takiej czynności jest również to, że zmniejszysz obciążenie sprężarki, a także w pewnym stopniu zminimalizujesz zużycie paliwa przez silnik samochodowy. Kiedy już włączysz klimatyzację, zamknij szczelnie wszystkie okna. Jeśli zależy Ci na szybkim schłodzeniu powietrza wewnątrz kabiny pojazdu, ustaw chłodzenie w trybie automatycznym, a także wewnętrzny obieg powietrza w środku auta.

Jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

Niestety, częstym błędem kierowców jest to, że ustawiają klimatyzację na maksymalne chłodzenie. Tymczasem praca sprężarki klimatyzatora w trybie ciągłym powoduje jej szybsze zużywanie się. Jak ustalić optymalną temperaturę dla sterownika klimatyzacji? Powinna być ona o 5-7 °C niższa niż temperatura na zewnątrz. Najlepszym sposobem jest ustawienia automatycznego trybu pracy. Co zrobić w przypadku, gdy samochód posiada jedynie klimatyzację sterowaną ręcznie, która nie posiada wskaźnika temperatury? Ustaw pokrętła w taki sposób, aby chłodne powietrze leciało z nawiewu, a sprężarka uruchamiała się raz na minutę. Pamiętaj również o tym, aby nie ustawiać nawiewu bezpośrednio na siebie – grozi to przeziębieniem, anginą lub postrzałem.

Jaki wpływ na sprężarkę ma klimatyzacja?

Bardzo ważną i niedocenianą kwestią przez kierowców jest wpływ klimatyzacji na pracę sprężarki w samochodzie. Dobrze używana klimatyzacja chroni sprężarkę przed przedwczesnym zużyciem oraz drogimi naprawami, spowodowanymi awarią. Na jakiej zasadzie to działa?

Olej, który smaruje trące się części sprężarki, jest rozprowadzany przez krążący w pracującym układzie czynnik chłodniczy. Jeśli klimatyzacja jest niesprawna lub źle działa, olej osadza się w jej różnych częściach. Ten olej, który powinien smarować sprężarkę, po ponownym uruchomieniu klimatyzacji musi najpierw rozmieszać się z czynnikiem chłodzącym. Tym samym pozostawia sprężarkę przez pewien czas bez smarowania, a to powoduje szybsze zużycie się elementu i częste awarie. To dlatego klimatyzacja powinna być uruchamiana przynajmniej raz na tydzień, nawet jeśli za oknem panują silne mrozy.

Jak dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja, jak każdy inny element samochodu, powinna być regularnie sprawdzana. Dlatego co roku warto odwiedzić wykwalifikowany serwis, który zrobi przegląd układu klimatyzacji w Twoim pojeździe. Zaleca się dokonywać go wiosną, ponieważ mniejsza częstotliwość używania klimatyzacji w czasie zimy ma wpływ na jakość działania tego układu. Dodatkowo nadchodzące gorące temperatury sprawiają, że awaria klimatyzacji stanowi ogromny problem, zwłaszcza w przypadku długich podróży.

Przegląd klimatyzacji samochodu ma na celu kontrolę szczelności układu oraz stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (m.in. napędu), wymianę filtrów, a także odgrzybianie przewodów klimatyzacji. Regularne przeglądy klimatyzacji pomagają uniknąć przykrych zapachów z nawiewu, a także niepożądanych dolegliwości, które mogą być spowodowane alergią na grzyby i roztocza. To ważne zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci, które są bardzo podatne na tego typu alergie.

Już za kilka dni powitamy lato, a wraz z nim słoneczną pogodę i wysokie temperatury. Gdziekolwiek nie pojedziesz – czy na długie wakacje, czy zwyczajnie – do pracy, sprawna klimatyzacja jest konieczna do tego, byś mógł spokojnie i komfortowo podróżować. Dlatego dobrze, żebyś zastosował się do powyższych rad, dzięki czemu Twoja klimatyzacja będzie sprawna i niczym Cię nie zaskoczy.

Jeśli szukasz środka do odgrzybiania klimatyzacji, sprawdź nasze produkty na Nocar.pl. W ofercie mamy również sprężarki klimatyzacji, na wypadek, gdyby Twoja klimatyzacja uległa awarii. Oferujemy produkty tylko renomowanych i zaufanych marek – sprawdź.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Skompletuj odpowiedni strój na motor! Co warto kupić dla własnego bezpieczeństwa?

Następny artykuł

Jak wybrać szkołę nauki jazdy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments