Jak właściwie używać klimatyzacji?

Niby większość samochodów jest wyposażona w klimatyzację i każdy jej używa. Okazuje się jednak, że duża część kierowców nie zna podstawowych zasad użytkowania klimatyzacji. Jakie błędy są najczęściej popełniane? Jak ich uniknąć i co zrobić, żeby nasza klimatyzacja prawidłowo działała? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Klimatyzacja – tylko w upały?

Wydaje Ci się, że klimatyzacja powinna być uruchamiana jedynie podczas upałów? Jesteś w błędzie. Klimatyzacja służy nie tylko do chłodzenia powietrza, ale również do jego osuszania. Dlatego, jeśli podczas jazdy zimą lub jesienią parują Ci szyby, koniecznie włącz klimatyzację – z pewnością Ci to pomoże. Dzieje się tak dlatego, że podczas pracy klimatyzacji do środka pojazdu przedostaje się osuszone powietrze, a to wpływa znacząco na poprawę warunków jazdy i bezpieczeństwo kierowcy na drodze.  

Zanim włączysz klimatyzację…

W czasie upałów włączasz klimatyzację od razu, gdy wsiadasz do samochodu? Następnym razem postaraj się najpierw przewietrzyć samochód, tak, aby nagrzane powietrze z wnętrza kabiny wymieszało się ze świeżym, chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Najlepiej zrobić to w czasie jazdy, wtedy proces wymiany powietrza będzie szybszy. Plusem takiej czynności jest również to, że zmniejszysz obciążenie sprężarki, a także w pewnym stopniu zminimalizujesz zużycie paliwa przez silnik samochodowy. Kiedy już włączysz klimatyzację, zamknij szczelnie wszystkie okna. Jeśli zależy Ci na szybkim schłodzeniu powietrza wewnątrz kabiny pojazdu, ustaw chłodzenie w trybie automatycznym, a także wewnętrzny obieg powietrza w środku auta.

Jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

Niestety, częstym błędem kierowców jest to, że ustawiają klimatyzację na maksymalne chłodzenie. Tymczasem praca sprężarki klimatyzatora w trybie ciągłym powoduje jej szybsze zużywanie się. Jak ustalić optymalną temperaturę dla sterownika klimatyzacji? Powinna być ona o 5-7 °C niższa niż temperatura na zewnątrz. Najlepszym sposobem jest ustawienia automatycznego trybu pracy. Co zrobić w przypadku, gdy samochód posiada jedynie klimatyzację sterowaną ręcznie, która nie posiada wskaźnika temperatury? Ustaw pokrętła w taki sposób, aby chłodne powietrze leciało z nawiewu, a sprężarka uruchamiała się raz na minutę. Pamiętaj również o tym, aby nie ustawiać nawiewu bezpośrednio na siebie – grozi to przeziębieniem, anginą lub postrzałem.

Jaki wpływ na sprężarkę ma klimatyzacja?

Bardzo ważną i niedocenianą kwestią przez kierowców jest wpływ klimatyzacji na pracę sprężarki w samochodzie. Dobrze używana klimatyzacja chroni sprężarkę przed przedwczesnym zużyciem oraz drogimi naprawami, spowodowanymi awarią. Na jakiej zasadzie to działa?

Olej, który smaruje trące się części sprężarki, jest rozprowadzany przez krążący w pracującym układzie czynnik chłodniczy. Jeśli klimatyzacja jest niesprawna lub źle działa, olej osadza się w jej różnych częściach. Ten olej, który powinien smarować sprężarkę, po ponownym uruchomieniu klimatyzacji musi najpierw rozmieszać się z czynnikiem chłodzącym. Tym samym pozostawia sprężarkę przez pewien czas bez smarowania, a to powoduje szybsze zużycie się elementu i częste awarie. To dlatego klimatyzacja powinna być uruchamiana przynajmniej raz na tydzień, nawet jeśli za oknem panują silne mrozy.

Jak dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja, jak każdy inny element samochodu, powinna być regularnie sprawdzana. Dlatego co roku warto odwiedzić wykwalifikowany serwis, który zrobi przegląd układu klimatyzacji w Twoim pojeździe. Zaleca się dokonywać go wiosną, ponieważ mniejsza częstotliwość używania klimatyzacji w czasie zimy ma wpływ na jakość działania tego układu. Dodatkowo nadchodzące gorące temperatury sprawiają, że awaria klimatyzacji stanowi ogromny problem, zwłaszcza w przypadku długich podróży.

Przegląd klimatyzacji samochodu ma na celu kontrolę szczelności układu oraz stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (m.in. napędu), wymianę filtrów, a także odgrzybianie przewodów klimatyzacji. Regularne przeglądy klimatyzacji pomagają uniknąć przykrych zapachów z nawiewu, a także niepożądanych dolegliwości, które mogą być spowodowane alergią na grzyby i roztocza. To ważne zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci, które są bardzo podatne na tego typu alergie.

Już za kilka dni powitamy lato, a wraz z nim słoneczną pogodę i wysokie temperatury. Gdziekolwiek nie pojedziesz – czy na długie wakacje, czy zwyczajnie – do pracy, sprawna klimatyzacja jest konieczna do tego, byś mógł spokojnie i komfortowo podróżować. Dlatego dobrze, żebyś zastosował się do powyższych rad, dzięki czemu Twoja klimatyzacja będzie sprawna i niczym Cię nie zaskoczy.

Jeśli szukasz środka do odgrzybiania klimatyzacji, sprawdź nasze produkty na Nocar.pl. W ofercie mamy również sprężarki klimatyzacji, na wypadek, gdyby Twoja klimatyzacja uległa awarii. Oferujemy produkty tylko renomowanych i zaufanych marek – sprawdź.

Poprzedni artykuł

Skompletuj odpowiedni strój na motor! Co warto kupić dla własnego bezpieczeństwa?

Następny artykuł

Jak wybrać szkołę nauki jazdy

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *