5 cech opon, które koniecznie musisz znać

Nieważne, czy o oponach nie masz zielonego pojęcia, czy też są Twoją nową pasją. Istnieje kilka parametrów ogumienia, które koniecznie musisz poznać. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest nośność i homologacja, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Im więcej wiesz o swoim samochodzie, tym lepiej dla Ciebie jako kierowcy. Zbieranie wiedzy musi jednak rozpocząć się od poznania podstaw. Dzisiaj wyjaśniamy najważniejsze pojęcia związane z oponami.

Indeks prędkości

Indeks prędkości (eng. speed index) określa maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd, w którym zamontowano określony typ opony. Odczytać go można z boku gumy, gdzie jest on oznaczony literą alfabetu, która odpowiada określonej prędkości.

W przypadku opon letnich, nie można instalować w samochodzie opon z niższym indeksem prędkości niż ten określony przez producenta pojazdu. Inaczej ma się sprawa z oponami zimowymi – tutaj można wykorzystywać ogumienie o niższym indeksie.

Indeks prędkości jest nierozerwalnie związany z indeksem nośności, ponieważ maksymalna prędkość określana jest zawsze przy maksymalnym obciążeniu.

Indeks nośności

Nie trudno domyślić się, że indeks nośności (eng.  load index) opisuje maksymalne obciążenie, które wytrzymuje dany rodzaj opony przy maksymalnej prędkości dopuszczalnej przez jej indeks.

Indeks nośności wyrażany jest jedno- lub dwucyfrową liczbą umieszczoną z boku opony, tuż przed literą oznaczającą indeks prędkości. Trzeba pamiętać, że wytłoczone na ogumieniu cyfry nie oznaczają dopuszczalnej masy – jest to sygnatura, która odpowiada odpowiedniemu obciążeniu, i którą można przeliczyć w łatwo dostępnych tabelach.

Profil opony

Profil opony określa stosunek wysokości opony do jej szerokości. Stąd też bierze się podział na opony wysoko- i niskoprofilowe. Co ważne, rozróżnienie to jest stosunkowo płynne, a wraz z rozwojem technologii ogumienia próg tego, co uważa się za niski profil, stopniowo się obniża. Obecnie według standardów europejskich za oponę niską uważa się tę o profilu niższym niż 50.

Maksymalne dopuszczalne ciśnienie

Maksymalne ciśnienie ogumienia określa się “na zimno”, czyli w momencie, gdy opona nie była wystawiona na działanie ciepła (na przykład promieni słonecznych), a także zdążyła “ochłonąć” po ostatniej jeździe. Powodem tego jest fakt, że opona nagrzana kontaktem z podłożem lub innym źródłem ciepła toleruje ciśnienie nieco wyższe.

Należy pamiętać, że maksymalne ciśnienie w oponie to jedno, a dopuszczalna granica pompowania to drugie. Ta ostatnia określona jest w instrukcji obsługi i nie należy jej przekraczać.

Homologacja

Oponami z homologacją określa się te, które wyprodukowane są dla określonego modelu samochodu. Niejednokrotnie jeden producent posiada kilka lub kilkanaście homologacji, zależnych między innymi od pojazdu i warunków jazdy.

Opony samochodowe z homologacją mają za zadanie pasować do danego pojazdu lepiej, niż opony standardowe. Dlatego też oznaczenie homologacji na oponie pomaga zorientować się, jaki dokładnie model jest optymalny dla określonego samochodu.

Wszystkie z powyższych cech opony można znaleźć wytłoczone na jej boku. W połączeniu z instrukcją obsługi pojazdu, to źródło podstawowych informacji na temat opon, które każdy kierowca powinien znać!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Eksploatacja pasów klinowych ? najlepsze warunki

Następny artykuł

Na co zwrócić uwagę wybierając łańcuchy śniegowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments