Prostownik samochodowy – kiedy się przydaje i jak wybrać najlepszy?

Prostownik samochodowy to urządzenie służące do ładowania akumulatora. Na rynku dostępnych jest wiele modeli prostowników. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu.

Prostowniki samochodowe podzielić można na kilka rodzajów ze względu na różnice w budowie. Pierwsza grupa to urządzenia standardowe. Ich działanie opiera się na transformatorze. Cena urządzeń tego typu jest dość korzystna, a możliwości zupełnie wystarczające w przypadku samochodów osobowych. Drugą grupą prostowników są urządzenia mikroprocesorowe. Dzięki nim akumulator może zostać naładowany bez konieczności odłączania od instalacji samochodowej. Ładowanie skończy się automatycznie. Co więcej, odpowiednie zabezpieczenia chronią akumulator przed uszkodzeniem w przypadku błędnego podłączenia. Trzeci typ prostowników to urządzenia trakcyjne, przeznaczone do zastosowania specjalistycznego, na przykład do ładowania wózków widłowych lub samochodów elektrycznych. Czwarty rodzaj to natomiast prostowniki impulsowe, nie posiadające transformatora. Cechują się niską wagą i niewielkimi rozmiarami.

Prostownik samochodowy a rodzaj akumulatora

Kupując prostownik samochodowy, warto zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiednio dobrany do rodzaju akumulatora. W przypadku akumulatora kwasowo-ołowiowego możemy posłużyć się prostownikiem standardowym. Zarówno do ogniw kwasowo-ołowiowych, jak i żelowych, nadają się urządzenia mikroprocesorowe. Akumulatory żelowe oraz AGM mogą być ładowane za pomocą urządzeń impulsowych.

Producenci prostowników podają w specyfikacji zawsze dwa rodzaje prądu ładowania. Przy wyborze urządzenia niewielkie znaczenie ma prąd szczytowy, czyli inaczej maksymalny. Kierować się należy prądem skutecznym. Jego wartość należy dobrać tak, aby wynosiła 1/10 pojemności akumulatora.

Napięcie wyjściowe prostownika

Napięcie wyjściowe prostownika powinno być równe napięciu w akumulatorze. Zazwyczaj jest to 12 V w przypadku samochodów osobowych i 6 V w przypadku motocykli. Istnieją też prostowniki umożliwiające ładowanie akumulatorów o różnych napięciach.

Prostowniki samochodowe bywają wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak wyświetlacz LCD, amperomierz lub woltomierz, wentylator. Mogą posiadać stabilizację prądu i napięcia ładowania; niektóre dysponują opcją zwaną „soft start”, która chroni zarówno prostownik, jak i akumulator. Funkcja „BOOST” przydaje się przy konieczności szybkiego rozruchu silnika. Urządzenia mogą posiadać również zabezpieczenia termiczne.

Prostownik samochodowy służy do ładowania rozładowanego akumulatora – w zależności od rodzaju – po wyjęciu z samochodu lub bez konieczności odłączania od instalacji. Czas ładowania zależny jest od prądu ładowania oraz pojemności akumulatora. Może wynosić od kilku do kilkunastu godzin.

Prostownik samochodowy to urządzenie przydatne każdemu posiadaczowi auta. Dzięki niemu możemy we własnym zakresie naładować akumulator i odpalić samochód.

Poprzedni artykuł

Typowe usterki w BMW serii X ? na co uważać?

Następny artykuł

Czy kupowanie używanych części samochodowych to dobry pomysł?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *