Popularny problem układów hamulcowych w japońskich autach

Jak wynika ze statystyk, istnieje wiele modeli samochodów, które mają fabryczny defekt układu hamulcowego. Oznacza to, że w przypadku takich modeli układ ten powoduje występowanie problemów, niezależnie od stopnia, w jakim układ jest zużyty. Jakie problemy hamulcowe dotyczą japońskich samochodów?

W grupie z fabrycznymi wadami układu hamulcowego znajdują się zarówno modele starsze, z lat 90tych, jak i te z nowszej produkcji. Na liście najbardziej awaryjnych znajdziemy między innymi Infiniti FX/G/M/QX, Subaru Forester/Legacy, Toyote Land Cruiser 120/150/200 czy Mitsubishi Outlander/Lancer. Jak pokazują ogólne statystyki, aż 70% właścicieli japońskich samochodów z klasy średniej oraz wyżej skarży się na problemy związane z biciem kierownicy podczas manewru hamowania. Równie często występuje problem z szybko przegrzewającymi się tarczami, a co za tym idzie z dużo szybszym zużywaniem się elementów. Problem ten doskwiera nader często samochodom japońskim. W przypadku europejskich marek, takich jak np. BMW, problem ten nie występuje i ich użytkownicy mogą jeździć bez obaw o problemy z układem hamulcowym.

Skąd problemy w Japońskich samochodach?

Każdy doskonale wie, że podczas hamowania generowane jest ciepło, które przyjmowane jest przez tarcze hamulcowe, a następnie odprowadzane jest ono na zewnątrz. Jednak po osiągnięciu konkretnej temperatury tarcz, jakość i skuteczność hamowania wyraźnie ulega obniżeniu. Dodatkowo hamowanie na przegrzanych tarczach może doprowadzić do uszkodzenia elementów układu hamulcowego. Producenci podczas projektowania układów hamulcowych biorą pod uwagę kilka istotnych elementów – między innymi masy samochodu, wagę tarcz hamulcowych, jak również szybkość wymiany ciepła w układzie. Jak widać, podczas projektowania układów hamulcowych nie są brane pod uwagę takie elementy jak moc silnika, czy osiągana szybkość. Istotny jest jednak sam styl jazdy, nie jest on jednak kluczowym elementem, gdyż uwarunkowany jest on przede wszystkim od kierowcy.

System chłodzenia układu hamulcowego jest istotnym elementem, jednak nie jest on odpowiednio brany pod uwagę przez japońskich konstruktorów. Sposób, w jaki konstruują oni układy hamulcowe, pozostawia wiele do życzenia i oparty jest na przestarzałej technologii. Głównym problemem japońskich samochodów jest brak pasywnej wentylacji hamulców, co w przypadku samochodów z Europy jest niezwykle istotne. Poniżej zaprezentowany został pasywny układ chłodzenia, który wykorzystuje przeciwny napływ powietrza i kieruje go na układ w celu jego schłodzenia.

Jak poradzić sobie z problemem układu hamulcowego w japońskim samochodzie?

Jednym z rozwiązań jest wymiana całego układu hamulcowego na zestaw o wysokiej skuteczności chłodzenia – np. Brembo, Stoptech, WP Pro itd. Jeżeli nie planujemy takiej wymiany, warto skupić się na samych klockach hamulcowych. To właśnie one nagrzewają się podczas hamowania i oddają ciepło na tarcze. Dobór odpowiednich klocków hamulcowych może w dużym stopniu wyeliminować problem szybko nagrzewających się tarcz. Najlepiej jest zrezygnować z klocków wykonanych z mieszanek metali oraz półmetali, gdyż nagrzewają się one najbardziej. Najlepiej jest zdecydować się na klocki, które zawieją miedź zamiast stali. Pozwoli to na dużo szybsze odprowadzanie ciepła – nawet trzykrotnie. Jednym z takich rozwiązań jest ceramiczne klocki hamulcowe, jakie dużo mniej rozgrzewają żeliwo tarczy. Miedź w składzie mieszanki ciernej charakteryzuje się 2,7 razy większym przewodnictwem cieplnym – oznacza to że będzie prawie trzy razy szybciej odprowadzać ciepło od tarcz.

Poprzedni artykuł

Jak będąc laikiem dokładnie sprawdzić używany samochód przed zakupem?

Następny artykuł

Niezbędnik kierowcy – czyli co warto mieć w aucie

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *